Zdrowy tryb zycia Relaks Czytajcie książki! Będziecie odnosić większe sukcesy

Wejść do magicznego królestwa książek i tak po prostu dać się ponieść niesamowitym opowieściom. Dla niektórych osób to spełnienie marzeń, a dla innych nocny koszmar. Czytanie nie należy bowiem do ulubionych czynności większości osób. Przyczynili się do tego w pewnym stopniu surowi nauczyciele, którzy przez całą szkołę podstawową i średnią zmuszali nas do czytania dziesiątek obowiązkowych książek oraz do prowadzenia dzienników lektur. To zdecydowanie zniechęciło wiele osób do czytania.

Obecnie, gdy żaden nauczyciel nie zmusza nas już do czytania dzieł klasyków w wakacje, możemy w końcu czytać do woli, wybierając takie lektury, jakie nam się żywnie podobają. Według dziennika La Vanguardia okazało się nawet, że ludzie, którzy regularnie czytają, mają więcej połączeń między neuronami w mózgu. A jeśli chodzi o stronę emocjonalną, podczas pogrążania się w interesującej opowieści zwiększa się nasza zdolność do wczuwania się w uczucia innych osób oraz do odczuwania większej empatii i zrozumienia. Pomaga to reagować w bardziej przyjemny sposób na innych ludzi, ponieważ potrafimy spojrzeć na świat z ich perspektywy, dzięki czemu mamy na uwadze konsekwencje naszych działań.
Możemy jednocześnie odczuwać prostotę takich cnót jak łaskawość, wspaniałomyślność czy sympatia. Ponadto, możemy przeżywać emocje, których być może nigdy byśmy nie odkryli. Literatura jest jak maszyna czasu, która natychmiast przenosi nas do zupełnie innej rzeczywistości i możemy na chwilę stać się świadkami minionych czasów.

Książka jako lekarstwo na samotność

Dobra książka jest również lekarstwem na samotność. W opowieściach możemy odkryć postawy, z którymi łatwo się identyfikujemy oraz u ich boku odkrywać świat, który opisują. Kiedy książka jest rzeczywiście interesująca, nie można się od niej oderwać i szybko zapominamy o samotności, gdyż książka staje się naszym najlepszym przyjacielem i towarzyszem. Wówczas jesteśmy w stanie siedzieć nad nią do późnych godzin nocnych.
Dzięki czytaniu nie tylko zyskujemy więcej empatii, ale również stają się z nas zręczni mówcy. Wiedział już o tym Cyceron – człowiek uczy się rozmawiać nie tylko poprzez rozmawianie, ale również poprzez czytanie. Nawet jeśli spędzamy długie godziny w samotności nad książkami, nie stają się z nas zamknięci w sobie introwertycy. Wprost przeciwnie, rozwijamy w ten sposób swoje zdolności w zakresie komunikacji. Poszerzamy zasób słów, składnię, gramatykę i poznajemy dogłębnie język.
Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Oxfordzie ludzie, którzy dużo czytali w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania byli później lepiej oceniani w pracy, oraz mieli możliwość zabłysnąć. Według tego badania żadne inne działanie, tj. sport czy oglądanie filmów w kinie, nie miało tak dużego wpływu na sukces w sferze zawodowej jak czytanie.
Czytanie ma również swój praktyczny wymiar. Może nam pomóc w walce z bezsennością. Należy jednak uważać, gdyż z interesującą książką można osiągnąć odwrotny efekt – pokonać senność i w napięciu czytać bez końca. Dlatego, jeśli chcemy traktować literaturę jako sprzymierzeńca w zasypianiu, lepiej sięgnąć po coś neutralnego.

Dobra rada na koniec

W łóżku czytajcie tylko przy małej lampce nocnej na wypadek, gdybyście zasnęli podczas czytania. Spanie przy zaświeconym świetle obniża jakość snu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3