Dziecko Zdrowie dziecka Czym kierować się przy wyborze roweru dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy będzie służył jako środek transportu, czy do zabawy, szczęśliwe dzieciństwo kojarzy się z jazdą na rowerze. Rower daje dziecku poczucie wolności i buduje pewność siebie, wspomaga rozwój motoryki, mięśni i układu oddechowego. Wybór nowego roweru zależy nie tylko od wieku i upodobań dziecka, lecz również od tego, w jaki sposób będzie używany. Aby ułatwić rodzicom wybór, przygotowaliśmy prostą instrukcję z tabelą rozmiarów. Dodatkowo odpowiadamy na pytania dotyczące dodatkowych kółek, nauki jazdy i bezpieczeństwa na drodze.

Wybór roweru w zależności od wzrostu i wieku dziecka

Przy wyborze odpowiedniego roweru dla dziecka bierze się pod uwagę średnicę kół, a nie, jak w przypadku rowerów dla dorosłych, wysokość ramy.

WIEKWZORST DZIECKAŚREDNICA KOŁA
2-3 lata90-100 cm12 cali
3-4 lata95-105 cm14 cali
4-5 lat100-115 cm16 cali
5-6 lat110-120 cm18 cali
6-9 lat115-130 cm20 cali
9-12 lat125-155 cm24 cale


Podana tabela ma charakter orientacyjny. Jeśli okaże się, że Twoje dziecko kompletnie nie pasuje do żadnej kategorii, nie denerwuj się! Kieruj się raczej wzrostem niż wiekiem. Jeśli kupisz dziecku za duży rower, jazda nie będzie ani komfortowa, ani bezpieczna.

Kupując dziecku rower, zapoznaj się z przydatnymi radami

Czym kierować się przy wyborze roweru dla dziecka?

Wybór roweru dla dziecka – odległość od kroku do ziemi

Ta informacja może się okazać znacznie bardziej pomocna niż wzrost lub wiek dziecka. Bardzo łatwo ją określić: postaw dziecko przy ścianie wkładając mu pionowo między nogi książkę, jakby to było siodełko. Następnie zmierz odległość od ziemi do górnej krawędzi książki. Rower dla dziecka można wybrać na podstawie poniższej tabeli:

WYSOKOŚĆ W KROKU

ŚREDNICA ROWERU
35-42 cm12 cali
42-51 cm14 cali
47-54 cm16 cali
51-60 cm18 cali
55-63 cm20 cali

Nawet jeśli wydaje Ci się, że tabela mówi wszystko, nie polegaj tylko na niej. Pomaga się jedynie zorientować i dobrać rozmiar kół do wzrostu. Ważna jest także waga dziecka i parę innych rzeczy, dlatego najlepiej kupować rower razem z pociechą.  

Obowiązuje uniwersalna zasada, że jeśli dziecko przerzuci nogę przez ramę i stanie w rozkroku, rama roweru powinna znajdować się ok. 5 cm od kroku.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W co wyposażyć dziecko, zanim pójdzie na rower?

  • kask ochronny,
  • rękawice i okulary ochronne,
  • sprawne hamulce przy kierownicy i pedałach,
  • światła, odblaski, działające dynamo i odzież w wyrazistych kolorach.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

  • Do niczego nie zmuszaj.
  • Bądź cierpliwym nauczycielem.
  • Najlepiej uczyć dziecko w grupie rówieśników, którzy opanowali już jazdę na rowerze.

Ciągnąć czy pchać?

Nie sposób opowiedzieć się za żadną alternatywą. Jeśli ciągniesz rowerek, dziecko może mieć poczucie, że będziesz to robić przez cały czas i trudno będzie mu się usamodzielnić. Jeśli dziecko jest popychane, zwykle ogląda się do tyłu za rodzicami, co prawie zawsze kończy się upadkiem. Spróbuj zapewnić dziecku swobodę i daj mu poczucie, że jeździ całkiem samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Przy pierwszych próbach możesz lekko popchnąć rowerek i być w pobliżu, jeśli zauważysz, że zbliża się upadek. Nie krzycz za dzieckiem, żeby mogło się skupić na jeździe i zamiast odgrywać rolę nauczyciela, zadbaj o bezpieczeństwo.

Jak utrzymać rower dziecięcy w dobrej kondycji

Niejednokrotnie rowery dziecięce są bardzo intensywnie użytkowane i przekazywane młodszemu rodzeństwu. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort jazdy, regularnie sprawdzaj sprzęt. Czy hamulce są prawidłowo ustawione, koła napompowane, światła działają, a łańcuch nie zwisa? Bieżące naprawy wykonuj razem z dzieckiem, żeby nauczyło się dbać o rower, większe z kolei warto zostawić specjalistom.

Źródła: www.blitzresults.com, www.sportadvice.com, www.bikeexchange.co.nz, www.cyklospeciality.cz

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3