Zdrowy tryb zycia Relaks Czy znasz historię Adwentu i wieńca adwentowego?

Historia i korzenie Adwentu 

Adwent jako okres liturgiczny po raz pierwszy odnotowano w IV wieku. Pierwotnie był to czas, w którym wierzący przygotowywali się do chrztu. W przeszłości trwał on od 11 listopada - święta św. Marcina - do Wigilii. Adwent oznacza początek roku chrześcijańskiego - to okres 4 tygodni przed Bożym Narodzeniem, rozpoczynający się 30 listopada. To miesiąc, w którym chrześcijanie przygotowują się do świętowania narodzin Chrystusa. 

Ogólnie rzecz biorąc, to spokojny, refleksyjny okres Świąt. Dla niektórych to okres stresu, zakupów, sprzątania, a dla dzieci to niecierpliwe wyczekiwanie możliwości otwarcia kolejnych okienek w kalendarzu adwentowym, by skonsumować czekoladowe niespodzianki.  

W trakcie tego czasu oczekiwania, kapłani noszą szaty w kolorze fioletowym lub niebieskim. Świece na wieńcach adwentowych również można zobaczyć w tych tradycyjnych kolorach. Wieńce adwentowe pozostają w kościołach przez cały Adwent. Wykonane są z zielonych gałązek (najczęściej bluszczu lub z drzew iglastych), które zawinięte są w okrąg. Wieniec adwentowy jest także symbolem korony cierniowej, którą nosił Jezus, gdy został ukrzyżowany.   

Wieniec adwentowy 

Wieńce adwentowe pochodzą z tradycji ludowych północnej Europy, gdzie podczas mroźnej zimy domownicy zapalali świece na zielonych okręgach, skręconych z gałązek. Zielony i okrągły kształt symbolizuje ciągłość życia. Świeca symbolizuje poczucie ogniska domowego i bezpieczeństwa w najciemniejsze noce zimy, kiedy ciemności trwają znacznie dłużej niż dni. 

Oryginalny wieniec adwentowy miał cztery świece - trzy fioletowe i jedną różową. Trzy fioletowe symbolizowały nadzieję, pokój i miłość. Zapala się je w pierwszą, drugą i czwartą niedzielę adwentową. Różową świecę, która symbolizuje przyjaźń, zwykle zapalano w trzecią niedzielę. Na niektórych wieńcach adwentowych czasami znajdowała się piąta świeca, którą zapalano właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Zwykle była biała i związana z aniołami i narodzinami Zbawiciela. 

Wieniec adwentowy - zrób to sam 

Jeśli zdecydujesz się zrobić własny wieniec adwentowy, nie możesz pominąć tych kilku podstawowych rzeczy: 

  1. Podstawa wieńca - bez względu na to, czy jest wykonana z pianki, kartonu czy innego materiału - jest najważniejsza. 
  2. Zielone gałązki - zdecydowanie świeże, ponieważ tylko takie będą roztaczać piękny zapach świąt Bożego Narodzenia w całym domu. 
  3. Cienki drut - służy do owijania i mocowania gałązek do podstawy wieńca. Najpierw potnij gałązki na mniejsze części, stopniowo kładź je na podstawie wieńca i owijaj drutem.   
  4. Nożyce ogrodowe - do cięcia gałązek.  
  5. 4 świece i 4 metalowe świeczniki na świece - kolor i rozmiar zależą od twoich preferencji, ale pamiętaj, by dopasować rozmiar świeczników do wielkości świec. 
  6. Ozdoby - możesz wybrać suszone owoce, takie jak pomarańcze, jabłka, suszone jagody, anyż, cynamon, orzechy, ale także różne ozdoby świąteczne, wstążki, małe bombki lub świeżo upieczony piernik. 

Kalendarz adwentowy 

Każde dziecko potrafi go opisać. Są to 24 słodkie niespodzianki od 1 grudnia do Wigilii, 24 grudnia. Ta czekoladowa tradycja wywodzi się z Niemiec, z których rozniosła się po Europie i Ameryce Północnej. 

Pierwsza wzmianka o kalendarzu adwentowym pojawiła się w 1851 r., w książce dla dzieci autorstwa Elis Averdieck. W utworze pojawia się mała dziewczynka o imieniu Elizabeth, która przez cały grudzień codziennie słucha świątecznej historii. Śpiewa kolędy i każdego dnia umieszcza inny obraz na ścianie. Kiedy na ścianie zawiesza dwudziesty czwarty obrazek, wie, że nadeszło Boże Narodzenie. 

W przeszłości obrazki w kalendarzach adwentowych przedstawiały postacie z Biblii. Ale tradycja kalendarza adwentowego stała się popularna nie tylko wśród wierzących. Sposób odliczania do świąt Bożego Narodzenia stał się świetną zabawą, więc kalendarze nie zawierają wyłącznie treści religijnych. Dlatego, w zależności od wybranego kalendarza, wśród czekoladowych postaci aniołów można dziś znaleźć także misie lub gwiazdy telewizyjne. 

Nie musisz kupować gotowego kalendarza adwentowego ani wieńców. Stwórz własny z dziećmi, z pewnością spodoba im się ta wspólna aktywność. Ale nie musi to dotyczyć tylko dzieci; niezwykły kalendarz adwentowy z czekoladowych pralinek zaangażuje całą rodzinę. 

Czy znasz historię Adwentu i wieńca adwentowego?

Tradycje adwentowe 

Czas przygotowania świątecznych ciast wiąże się z magicznym okresem przedświątecznym. Ukryj suszone owoce w miękkim cieście i ciesz się słodkim oczekiwaniem przed Bożym Narodzeniem, kawałek po kawałku. Zobacz też inne nietypowe symbole świąteczne. 

Zapach piernika, jeszcze przed zapaleniem pierwszej świecy w wieńcu adwentowym, przypomina o nadchodzących świętach. Ciesz się spokojnym Adwentem i niech wieniec z piernika roznosi świąteczną atmosferę po całym domu! 

 

 

Źródła: topmarks.co.uk, infoplease.com, rodinka.sk 

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3