Zdrowy tryb zycia Zdrowie Czy zmęczenie wiosenne to mit czy rzeczywistość?

Dla kogoś wiosenne zmęczenie jest tylko wymówką, dla innego prawdziwą komplikacją. Zmęczenie, brak energii, koncentracji i apetytu, apatia, bóle głowy, bezsenność, drażliwość, brak motywacji, złe samopoczucie, ociężałość czy wyczerpanie. Oznak jest wiele, ale za wszystkimi kryje się nieproszony gość - wiosenne zmęczenie. Przychodzi w pierwszych tygodniach wiosny, w skutek zmian cyklu dobowego, który wpływa na zmianę produkcji endorfin serotoniny, melatoniny i innych składników ważnych dla układu nerwowego, powodując uczucie fizycznego i psychicznego osłabienia. Nie pomaga temu także ciężka kuchnia, którą stosujemy w zimie, niedostateczna ilość warzyw i owoców, mało słońca i brak naturalnego ruchu.

Zmęczenie wiosenne naprawdę istnieje

To zaburzenie adaptacyjne, które trwa dotąd, dopóki ciało samodzielnie nie dostosuje się do nowych warunków. Niektórych wiosenne zmęczenie bierze pełną siłą, a inni muszą dodatkowo walczyć z nieprzyjemnymi alergiami. Wiosenne zmęczenie przychodzi właśnie wtedy, gdy walczymy z zatkanym nosem i problemami z oddychaniem związanymi z pyleniem roślin, co zwiększa dyskomfort. Więcej cierpią także ci, którzy żyją w zbyt dużym stresie i przeżywają problemy osobiste lub rodzinne. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej wrażliwi na wiosenne zmęczenie są dorośli, bo młode organizmy dzieci i młodzieży dostosowują się znacznie łatwiej.

5 porad i jak pokonać zmęczenie wiosenne

Poranne śniadanie
Energetyczne śniadanie może pomóc w walce z objawami wiosennego zmęczenia. Śniadanie jest bardzo ważne. By dobrze rozpocząć dzień, powinno odpowiadać za 25 procent całkowitej dziennej racji pokarmowej.

Wprowadźcie do dziennego menu produkty, które dostarczą wam:

  • węglowodany - chleb razowy i zboża,
  • białka - produkty mleczne, szynka z indyka, jaja,
  • tłuszcze – na przykład olej z oliwek,
  • witaminy - surowe owoce, warzywa.

Zbilansowana dieta

Eksperci zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie, aby zapobiec spadkowi glukozy, który może zwiększyć uczucie zmęczenia i wpływać na nastrój. Zapewnią to posiłki pełne energii i przeciwutleniaczy. Należą tutaj czerwone owoce – pomarańcze, pomidory a ogólnie warzywa i owoce. Poczujecie się bardziej aktywni i mniej apatyczni.
Podczas przygotowywania potraw postawcie na świeżą żywność i unikajcie przetworzonych produktów, których nadmiar obciąża trawienie. Zapomnijcie o tłustych kiełbasach wypełnionych tłuszczami nasyconymi i solą, które tak smakowały w zimowych miesiącach! Oczywistością jest odpowiednie nawadnianie organizmu, dwa litry wody lub herbaty dziennie.

Mleczko pszczele

Ten suplement diety dostarczy witaminy A, B C, E, minerały, pierwiastki śladowe, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe z właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Stymuluje system obronny organizmu, dostarcza energii, zmniejsza zmęczenie, poprawia sprawność fizyczną i odporność psychiczną. Dobre wsparcie, nieprawdaż? Oczywiście, tylko jeśli nie macie alergii na pszczele produkty.

Słońce nawet za chmurami

Jeśli możecie, spędźcie przynajmniej dziesięć minut na słońcu codziennie przez cały rok. Najlepiej rano, by uzyskać energię i witalność. Nie ważne, że słońce jest za chmurami. Szybki spacer na świeżym powietrzu sprawi, że poczujecie się lepiej niż po mocnej kawie.

Regularny wypoczynek

Siedem do ośmiu godzin dziennie snu może pomóc w dostosowaniu się do zmian. Zasady higieny snu obejmują regularność, temperaturę i czynności wykonywane przed snem. Idźcie do łóżka mniej więcej o tej samej porze, sypialnię wywietrzcie i nie przegrzewajcie. Między kolacją a pójściem do łóżka powinny upłynąć przynajmniej dwie godziny, telefon komórkowy i tablet nie należą do łóżka, ale to na pewno wiecie.

Bez ruchu się nie obejdzie

Nic nie można zrobić. Nawet jeśli najchętniej wyciągnęlibyście się na kanapie i spędzili tam pół dnia, bez ćwiczeń fizycznych nie poczujecie się lepiej. Potrzebujecie je regularnie, by zwiększyć produkcję endorfin. Z nimi lepiej zwalczycie brak motywacji i poprawicie nastrój.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3