Wskazówki i porady Czy wiesz, jak zamrozić gotowe danie, żeby nie straciło smaku?

Włożyć jedzenie do zamrażalnika - to takie proste. Mrożąc jedzenie, powinniśmy się jednak kierować pewnymi zasadami, dzięki którym po rozmrożeniu posiłek będzie taki sam jak przed zamrożeniem. Co można mrozić bez obaw, że straci smak lub zmieni konsystencję, a czego lepiej nie mrozić?

Jak mrozić?

Do mrożenia idealnie nadają się woreczki i szczelne plastikowe pojemniki. Pomyśl też o ilości - lepiej zamrozić więcej małych porcji. Rozmrożonych produktów nie należy bowiem ponownie zamrażać. Dla lepszej orientacji mrożonki warto podpisać i opatrzyć datą.

Jak długo przechowywać w zamrażalniku?

Choć specjaliści od żywienia twierdzą, że mrożenie nie powoduje utraty wartości odżywczych, w tym przypadku także obowiązują pewne reguły. Ugotowane potrawy, mięso i dania mączne należy spożyć w ciągu 3 miesięcy. Rozmrażanie w kąpieli wodnej nie jest najlepszym pomysłem. Szok termiczny może spowodować nie tylko utratę smaku, lecz również uaktywnić bakterie. Odgrzewając mrożone posiłki, zapomnij o mikrofalówce. Aby zachować smak potrawy, podgrzewaj ją w taki sam sposób, w jaki została ugotowana - w garnku na kuchni.

Co mrozić, a czego nie mrozić?

Do mrożenia nadaje się mięso, ryby, wędliny. Nigdy nie należy ich jednak przechowywać razem z dodatkami. Ziemniaki, makarony czy ryż nie nadają się do mrożenia. Podobnie rzecz ma się z potrawami zawierającymi śmietanę, jogurt i mleko. Po rozmrożeniu mogą się ściąć lub zmienić konsystencję. Nie testuj też serów. W lodówce można je przechowywać na tyle długo, że nie warto ryzykować mrożenia, które może spowodować kruszenie i utratę smaku. Zaletą smażonych potraw jest najczęściej ich chrupkość. Jeśli włożymy je do zamrażarki, zrobią się miękkie i wilgotne. Zapomnij też o mrożeniu owoców i warzyw, które zawierają dużo wody, takich jak sałata, ogórki, pomidory czy arbuzy.

Po ugotowaniu nie zamrażaj:

  • ziemniaków
  • makaronu
  • ryżu
  • potraw zawierających śmietanę, mleko, jogurt
  • smażonych potraw

Do zamrażalnika możesz z powodzeniem włożyć bulion, który wykorzystasz jako bazę do innych potraw lub sosów. Porcja gulaszu czy kapuśniaku może Ci uratować życie, jeśli akurat nie masz czasu na gotowanie. Nie obawiaj się mrożenia ciast i tortów. Produkty codziennego użytku, które można zamrażać to masło, chleb i pieczywo. Do mrożenia nadają się także owoce jagodowe. Warzywa przed zamrożeniem należy pokroić i zblanszować. Albo jeszcze lepiej po prostu zamówić!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3