Wskazówki i porady Czy Twój grill jest już gotowy na kolejny sezon?

Jak tylko zrobi się trochę cieplej, panowie wyjdą z domów i staną się prawdziwymi mistrzami ognia i szefami kuchni. Rozpalą grill, upieką świeże kiełbaski, mięso i warzywa z Tesco, a później otworzą piwo. Zaliczasz się do tych, którzy wprost nie mogą się już doczekać? Zaczekaj jeszcze trochę z pierwszym grillowaniem. Najpierw przygotuj sprzęt, żeby nie przyniósł Ci wstydu podczas jednej z Twoich słynnych imprez.

Jak przygotować nowy sprzęt do grillowania?

Niezależnie od tego, czy używasz grilla na węgiel drzewny, czy gazowego, Twój przyjaciel od nowości jest nieco zakurzony, przybrudzony farbą, smarem i kto wie, czym jeszcze. To wszystko zostawia ślad na jedzeniu. Kiedy nacieszysz się już błyszczącą kratką i upoisz zapachem metalu po przyniesieniu nowego grilla do domu, zajmij się przygotowaniem sprzętu.

Umyj kratkę i ruszt

Wyjmij kratki, ruszty i opłucz je pod bieżącą wodą. Wystarczy zwykła woda, chyba że są naprawdę brudne – w takim przypadku użyj płynu do mycia naczyń. Następnie dobrze je osusz.

Kratkę i ruszt wysmaruj olejem

Warto pamiętać o posmarowaniu olejem kratki i rusztu. Olej chroni materiał, a jednocześnie zapobiega przypalaniu się potraw. Wystarczy zwykły pędzel lub papierowa serwetka i olej rzepakowy, lub inny olej roślinny o wysokiej temperaturze dymienia, czyli taki, który jest odporny na działanie wysokiej temperatury. W wyborze odpowiedniego oleju pomoże Ci nasz artykuł. Posmaruj olejem wszystkie metalowe części. Nałóż cienką warstwę – nadmiar oleju może spowodować dymienie podczas przepalania. Jeśli to konieczne, wytrzyj nadmiar oleju papierowym ręcznikiem.

Przepal grill

Teraz pożegnaj się z błyskiem nowości i rozpal ogień. Ogień wszystko wypali, dlatego nie obawiaj się, że Twój stek przejdzie obcymi zapachami z nowego grilla. Zostaw ogień na 30 – 40 minut, a następnie odstaw sprzęt do wystygnięcia. Teraz Twój nowy przyjaciel jest gotowy do grillowania, wyczyszczony i zabezpieczony przed rdzą.

Konserwacja starego grilla

Z ręką na sercu: chciało Ci się w ubiegłym roku wyczyścić sprzęt po sezonie? Może i tak, ale przyszło załamanie pogody, które pokrzyżowało Ci plany. Nie szkodzi, teraz możesz to naprawić.

Opróżnij pojemnik na popiół

Popiół w dolnej części grilla utrudnia przepływ powietrza, dlatego ogień gaśnie, a to spowalnia grillowanie. Stary popiół przesyp do papierowego worka lub reklamówki i wyrzuć do kosza.

Wyczyść kratkę i ruszt

Drucianą szczotką lub myjką usuń z kratek i rusztu wszystkie pozostałości ubiegłorocznego grillowania. Dobra rada: użyj specjalnych środków do czyszczenia do grilla, które ułatwią sprawę.

Posmaruj olejem

Kratkę i ruszt po każdym myciu smaruj cienką warstwą oleju roślinnego, który jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Teraz Twój grill jest gotowy na nadejście do nowego sezonu. Zanim jednak położysz na nim pierwsze kawałki mięsa i kiełbaski, porządnie go rozpal, żeby przepalić ewentualne zabrudzenia i dobrze rozgrzać ruszt.

Zostań mistrzem grilla! Wypróbuj nasze przepisy na potrawy z grilla i stań się legendą!

Co zrobić, żeby mięso na grillu się nie przypalało?

Widok przypalonego mięsa, które z soczystego steku wrzuconego na rozgrzany ruszt, po próbie obrócenia na drugą stronę zamienia się w nieapetyczne resztki, a chrupiąca skórka przywiera do rusztu, jest przygnębiający. Dlatego przed grillowaniem kratkę i ruszt warto posmarować olejem. Jeśli za późno sobie o tym przypomnisz, uratuje Cię:

  • wrzucenie na grill połowy cebuli, może być namoczona w oleju.
  • wytopienie na grillu paru plasterków boczku lub kawałka tłuszczu odciętego z mięsa

Po grillowaniu poświęć odrobinę uwagi sprzętowi. Gdy ostygnie, wyrzuć popiół i usuń szczoteczką wszystkie pozostałości i zabrudzenia. Jeśli to konieczne, umyj i posmaruj olejem ruszt oraz kratkę. Wysiłek zwróci Ci się podczas kolejnego grillowania – wystarczy, że w wielkim stylu rozpalisz ogień, wyjmiesz mięso z marynaty i zaczniesz drażnić całe towarzystwo niepowtarzalnym zapachem grillowanych przysmaków. A przy okazji, mamy fantastyczne przepisy na marynaty!

Czy Twój grill jest już gotowy na kolejny sezon?

Źródła: kingsford.com, broilkingbbq.com, homeguides.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 2.99)
Cebula
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3