Dziecko Ciąża Czy syndrom „baby brain” istnieje naprawdę?

Z całego ogromu przypadłości, które dotykają naszego ciała, gdy jesteśmy w ciąży, najbardziej dziwaczne jest tzw. uczucie „baby brain” – nagle, jakby w ciągu jednej nocy, twoje dwie perfekcyjnie działające półkule robią się jak papka: nie pamiętasz PIN-u do karty, numeru telefonu czy nawet imienia swojego partnera. Ale zastanówmy się, czy ta „matczyna amnezja” to prawdziwe zmiany zachodzące w mózgu czy po prostu efekt uboczny zmęczenia, emocji, zaabsorbowania i zatroskania, które odczuwamy w ciąży? Oto kilka teorii na ten temat…

Teoria 1: Zmiany w mózgu

Jedno z badań prowadzonych na kobietach ciężarnych dowiodło, że prawa półkula ich mózgu, odpowiedzialna za emocje, wykazuje większą aktywność. Jest to związane z przygotowywaniem się do stworzenia więzi z dzieckiem. To odkrycie mogłoby być wyjaśnieniem, dlaczego niektóre kobiety w ciąży są zapominalskie – używają bardziej półkuli odpowiedzialnej za emocje, a mniej tej drugiej, odpowiedzialnej m.in. za pamięć.

Jak mówi dr Victoria Bourne z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Royal Holloway w Londynie: „Wyniki sugerują, że podczas ciąży zachodzą zmiany w sposobie, w jaki mózg przetwarza emocje, co stanowi neurologiczne przygotowanie matek do stworzenia więzi z ich dziećmi w momencie porodu”. Tak więc okazuje się, że twój umysł pomaga ci stworzyć więź z dzieckiem. To świetna wiadomość – a przynajmniej lepsza niż ta, że zgubiłaś telefon. Znowu...

Teoria 2: Zmęczenie

Podczas ciąży twoje ciało zużywa mnóstwo energii, aby odżywić twoje nienarodzone dziecko. Połącz to ze skaczącym poziomem hormonów i brakiem snu, a nie zobaczysz nic dziwnego w tym, że jesteś praktycznie wykończona. Czy więc wyjaśnienie syndromu „baby brain” nie jest prostsze, niż nam się wydaje? Jesteśmy po prostu zbyt wyczerpane, by wszystko ogarniać. Taką teorię wydaje się nam podsuwać NHS – publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii. Jak czytamy na ich stronie: „Ciąża może powodować zmęczenie i znużenie, które jest tak samo obecne zwłaszcza podczas pierwszego trymestru, jak wyczerpującą pracą jest zajmowanie się nowo narodzonym dzieckiem. Dlatego nie czuj się zaskoczona, gdy co jakiś czas będziesz doświadczać luk w pamięci czy utraty koncentracji. Tatuś dziecka też nie będzie odporny na „baby brain”, gdy maluszek już się urodzi.

Mając to na uwadze, wykorzystuj każdą chwilę, aby odpocząć i pozwolić zarówno swojemu ciału, jak i umysłowi na poradzenie sobie z tymi wszystkimi zmianami. Nie wywieraj na sobie presji, nie rob wszystkiego i słuchaj swojego ciała, gdy podpowiada ci, by zwolnić. NHS oferuje również więcej porad na ten temat radzenia sobie ze zmęczeniem podczas ciąży.

Teoria 3: Skupienie na innych sprawach

Ciąża to wielka sprawa, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko. Musisz nie tylko uporać się z ogromnymi zmianami zachodzącymi w twoim ciele, ale także przygotować się emocjonalnie na to, jak zmieni się twoje życie, gdy dziecko przyjdzie na świat. Nic więc dziwnego, że zdarza ci się zapomnieć o nastawieniu prania czy kupnie mleka w drodze powrotnej z pracy do domu. Brenda McLackland, psycholog kliniczny, wyjaśnia to tak: „Podczas ciąży wiele kobiet traktuje jako priorytetowe informacje na temat ciąży i dziecka. Informacje niezwiązane z tym tematem mogą być pomijane i zapominane. A zmęczenie jeszcze tylko pogarsza ten stan”. Dlatego nie karz się, gdy zdarzy ci się o czymś zapomnieć. Może właśnie w tym momencie twój mózg koncentruje się na tym, co naprawdę ważne: na twoim dziecku.

Teoria 4: Oczekiwanie, że tak właśnie będzie

Jeszcze inna teoria dotycząca zapominalstwa w ciąży mówi o tym, że kobiety są tak świadome występowania zjawiska „baby brain”, że obwiniają ciążę za zwyczajne luki w pamięci, ponieważ tego się od nich oczekuje. Badanie na temat zmian poznawczych zachodzących w czasie ciąży wykazało pewne interesujące zjawisko. Zapytano w nim kobiety o zmiany, jakie zmiany zauważyły w sobie podczas ciąży. Jedynie trzy z 198 badanych kobiet wspomniało o zmianach poznawczych takich jak zapominalstwo. Jednak w momencie, gdy te same kobiety poproszono o zaznaczenie możliwych zmian na liście – zawierając w niej opcję „pogorszenie pamięci” – więcej kobiet przyznało, że doświadczyło negatywnych zmian w tym zakresie; na przykład 32% kobiet stwierdziło, że ich pamięć się pogorszyła.

W podsumowaniu eksperymentu naukowcy stwierdzili, że kobiety przyznawały, że doświadczyły negatywnych zmian w zakresie pamięci jedynie w momencie, gdy zapytano je wprost o pamięć, a nie o to, jak ciąża ogólnie wpłynęła na ich umysł. Dlatego wytłumaczeniem syndromu „baby brain” może być fakt, że ciężarne kobiety po prostu przypisują zapominalstwo swojemu stanowi i oczekują, że ich pamięć się pogorszy.

Wygląda więc na to, że nikt nie jest do końca pewien, co powoduje efekt tzw. „baby brain” i czy on naprawdę istnieje – jest na ten temat wiele teorii, ale żadna z nich nie wydaje się wiążąca. Nie sprawia to jednak, że odczucie to jest mniej prawdziwe dla tych, którzy go doświadczają. Dlatego nieważne, w którą teorię wierzysz, następnym razem, gdy znajdziesz się w sklepie, wciąż mając na sobie kapcie, czy też kiedy będziesz próbować zamknąć drzwi na klucz, będąc jeszcze wewnątrz mieszkania, nie rób sobie wyrzutów – masz przed sobą dużo ważniejsze zadanie do wykonania!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3