Dziecko Maluch Czy moje dziecko potrzebuje smoczka?

Dawanie dzieciom smoczków do ssania stało się popularnym sposobem na ich uspokojenie, zwłaszcza niemowląt, nie potrafią bowiem jeszcze ssać swoich kciuków lub palców. Smoczki zapewniają też niektórym dzieciom poczucie komfortu, kiedy są zmęczone lub odczuwają ból.

Badania wśród rodzin z dziećmi w różnych krajach pokazują, że wielu nie używa smoczków zbyt często, jeżeli w ogóle, lecz uspokajają swoje dzieci przytulaniem, noszeniem i karmieniem.

Czy smoczek wpływa na karmienie piersią?

Dwa z badań wykonanych przez Cochrane Collaboration wskazują, że smoczki nie miały wpływu na częstotliwość karmienia piersią u mam. Jednakże autorzy zaznaczyli, że nie badali innych efektów używania smoczków, jak na przykład zaburzeń mechanizmu ssania.

Owo zaburzenie polega na tym, że dziecko zaciska usta, by jeść, ale wykonuje płytsze lub inne ruchy ssania, tak jakby ssało smoczek zamiast sutka. Nie przeprowadzono jednak żadnych badań, by sprawdzić, czy stosowanie smoczka prowadzi do nasilenia problemów związanych z karmieniem piersią, na przykład popękanych sutków i zapalenia sutka.

Eksperci od laktacji zalecają skoncentrowanie się na karmieniu piersią przed wprowadzeniem smoczka, aby upewnić się, że dziecko nauczy się tej umiejętności i będzie odpowiednio żywiło się mlekiem z piersi. Nabieranie efektywności w karmieniu piersią może zająć około czterech tygodni.

Smoczki, Twój zapas mleka i sygnały, jakie wysyła dziecko, gdy jest głodne

Kiedy zaczynasz karmić piersią, musisz zaoferować swojemu dziecku dużo pokarmu, gdy jest głodne i sygnalizuje, że czas na jedzonko. To bardzo ważne, aby nauczyć się rozpoznawać te sygnały oraz unikać dawania dziecku smoczka w momentach, kiedy należy je nakarmić.

Sygnały, że maluch jest głodny, to m.in.:

 • grzebanie i nerwowe poszukiwanie piersi;
 • zaciskanie ust i przyssanie się do czegokolwiek, np. twarzy lub palca;
 • ssanie palców;
 • płacz.

Jeżeli nie dostrzeżesz tych sygnałów i dasz dziecku smoczek, kiedy powinno zostać nakarmione, może ono nie otrzymać tyle mleka, ile powinno w pierwszych tygodniach, a Twój zapas mleka może się skurczyć. Zatem naucz się obserwować uważnie swoje dziecko i oczekiwać znaków, na podstawie których stwierdzisz, kiedy jest głodne. Jeżeli planujesz karmić piersią i chcesz używać smoczka, porozmawiaj ze specjalistą w poradni laktacyjnej.

Czy smoczek chroni przed SIDS?

Badania The Lullaby Trust, wiodącej organizacji charytatywnej, zapewniającej specjalistyczną opiekę dla rodzin pogrążonych w żałobie po utracie dziecka i promującej fachowe porady na temat bezpieczniejszego snu maleństwa (wcześniej Foundation for the Study of Infant Death), sugerują, że korzystanie ze smoczka, kiedy kładziemy dziecko do spania, może obniżyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Jeżeli decydujemy się na smoczek, Lullaby Trust zaleca powstrzymywanie się z nim dopóty, dopóki dziecko przyzwyczaja się do karmienia piersią, co zazwyczaj trwa do około czterech tygodni. Sugerowane jest także zaprzestanie dawania smoczka dziecku pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia.

Inne problemy związane ze smoczkiem

Smoczki mogą wpływać na rozwój umiejętności mowy u niemowląt, więc, choć niekoniecznie należy je zupełnie odstawiać, dobrze jest ograniczyć ich użycie i upewnić się, że dziecko będzie miało sporo możliwości do rozmawiania, śpiewania i słuchania w trakcie dnia.

Jeśli to możliwe, najlepiej odstawić maleństwo od smoczka w ciągu dnia, w wieku sześciu miesięcy.

Smoczek może powodować również kilka problemów u dzieci, włączając w to:

 • więcej infekcji ucha środkowego;
 • upośledzenie rozwoju zębów, zgryzu i ust, jeśli smoczek jest stosowany dłużej niż przez sześć miesięcy;
 • częstsze wymioty;
 • częściej notowane gorączki u niemowląt ze smoczkami;
 • zwiększoną liczbę biegunek;
 • kolkę (jest bardziej powszechna u niemowląt, które używają smoczków, ale żadne badania nie dowiodły jeszcze, dlaczego tak się dzieje).

Czy trudno jest odzwyczaić noworodka, niemowlę lub dziecko od smoczka?

Tak! Smoczek może stać się silnym przyzwyczajeniem, które sprawi, że rezygnacja z niego będzie trudnym i stresującym procesem dla dziecka. Wielu rodziców żałuje, że w ogóle dało swojemu dziecku smoczek.

Być może łatwiej będzie odzwyczaić dziecko, stosując tzw. metodę “cold turkey”, czyli odstawiając smoczek z dnia na dzień. Będzie płakać, ale nie będzie mogło żądać, dręczyć i błagać o swój smoczek, jak robiłoby to niemowlę lub starsze dziecko.

Jednakże gwałtowne odstawienie jest stresujące dla dzieci w każdym wieku, włączając w to najmłodsze. Stopniowe odstawianie jest łagodniejsze, ale może zająć tyle czasu, że suma smutku i płaczu wyniesie mniej więcej tyle samo. Która metoda jest odpowiednia i którą wybrać? Zależy to od stylu rodzicielskiego i temperamentu dziecka oraz od tego, co dzieje się w dalszej części życia dziecka.

Jeśli zdecydujesz się na stopniowe wycofywanie, najlepiej będzie dla Was obojga mieć ścisły plan dnia, dzięki któremu łatwiej będzie zachować konsekwentność, a dla dziecka zaakceptować nową regułę. Na przykład: smoczek tylko na drzemki i do snu.

W przypadku malucha możesz wybrać jakieś święto lub bajkę, aby ułatwić mu uzgodnienie daty, kiedy smoczek zostanie oddany “smoczkowej wróżce” w zamian za prezent. Najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, jaki scenariusz będzie mu odpowiadał.

Najlepsze wskazówki smoczkowe:

 • wybieraj płaskie smoczki ortodontyczne, są lepsze dla rozwoju jamy ustnej dziecka niż zwykłe smoczki kauczukowe;
 • dbaj o to, aby smoczek był czysty i sterylizuj go tak samo jak smoczek do butelek;
 • wyrzucaj smoczki z pęknięciami i dziurami, ponieważ mogą się tam czaić zarazki;
 • stosuj smoczki na ukojenie bólu albo uspokojenie, nie cały czas;
 • staraj się odstawić smoczek w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Arbuz (kg = 2.99)
Arbuz
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Marchew (kg = 1.99)
Marchew
  199
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3