Dziecko Zdrowie dziecka Czy moje dziecko ma kolkę?

Czym jest kolka?

Wszystkie dzieci płaczą od czasu do czasu, ale u niektórych można zauważyć znacznie wydłużony płacz, którego nie można uspokoić. O dzieciach, które płaczą w taki sposób, mówi się, że mają kolkę, jednak określenie to tak naprawdę nie wyjaśnia, o co dokładnie chodzi. Dzieci mogą płakać z wielu różnych powodów i lekarze do końca nie wiedzą, czy kolka to tylko pewnego rodzaju ból brzucha powodujący złe samopoczucie u dziecka. Jeden z naukowców zajmujących się badaniem płaczu u dzieci, dr Ronald Barr, zasugerował, że kolka jest normalnym etapem rozwoju u dzieci. Pojawia się ona również u innych ssaków, takich jak małe kociaki i nawet jeśli dzieci nie płaczą z powodu „kolki”, to i tak będą płakać więcej na tym etapie swojego życia niż w innych okresach.

 • Okres szczytowego płaczu: pojawia się w wieku dwóch miesięcy, a następnie szybko się zmniejsza
 • Niespodziewany: pojawia się znikąd bez żadnych wyraźnych powodów
 • Płacz bez reakcji na uspokajanie: w przeciwieństwie do innych rodzajów płaczu, uspokajanie może go nie powstrzymać (ale powinno się nadal uspokajać); Twoje dziecko może nie przestawać płakać niezależnie od tego, co zrobisz
 • Grymas bólu
 • Długotrwały: może trwać przez ponad trzy godziny dziennie
 • Wieczorny: płacze kolkowe pojawiają się najczęściej późnym popołudniem oraz wczesnym wieczorem
  Zasada „trójek”
 • Standardowo płacz z powodu kolki zaczyna się, zanim dzieci osiągną wiek trzech tygodni
 • Dzieci z kolką płaczą przez ponad trzy godziny dziennie
 • Płacz kolkowy będzie pojawiał się przez przynajmniej trzy dni w każdym tygodniu
 • Kolki zaczną łagodnieć, gdy dzieci osiągną wiek trzech miesięcy

Czy moje dziecko ma kolkę?

Pediatrzy i lekarze rodzinni zwykle określają czy dziecko ma kolkę, korzystając z „zasady trójek”. Taki wzór występowania dla kolek jest uważany za standard na całym świecie i był często odnotowywany w historii, więc nie jest to problem czasów współczesnych. Jako rodzic nie możesz się o to obwiniać, ponieważ nawet dzieci mające wrażliwych, zrelaksowanych, bezproblemowych rodziców mogą cierpieć z powodu kolek.

Czy mam zabrać moje dziecko mające kolkę do lekarza?

Ważne jest, aby dziecko mające takie problemy zostało obejrzane przez lekarza, aby wykluczyć jakiekolwiek medyczne powody nadmiernego płaczu, takie jak refluks. Ważne jest również wykluczenie problemów żywieniowych i upewnienie się, że dziecko przybiera na wadze, a karmienie przebiega w sposób prawidłowy. U lekarza musisz pełnić funkcję „rzecznika” swojego dziecka, które prawdopodobnie nie będzie płakać i trudno będzie określić „wzór” płaczu w izbie przyjęć. Dobrym pomysłem na pokazaniu lekarzowi poziomu dolegliwości jest nagranie dziecka w czasie płaczu kolkowego oraz udzielenie informacji dotyczących wszelkich innych form płaczu (jak długo po karmieniu, co uspokaja Twoje dziecko itp.). Zabierz ze sobą partnera i razem z nim opowiedzcie lekarzowi, jak trudna jest sytuacja. Wasz lekarz może wykluczyć niektóre powszechne przyczyny nadmiernego płaczu, takie jak refluks czy alergia na mleko.

Masaże kolkowe

Rodzice nie mogą zrobić nic, aby uspokoić swoje dziecko i jest to bardzo męczące i stresujące zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Jedną z lepszych rzeczy, którą można zrobić dla dziecka, jest zastosowanie pewnych technik masażu pozwalających na uspokojenie maluszka i udzielenie mu pomocy w przypadku twardego brzucha.

Ciepłe dłonie poruszające się na brzuchu

Gdy dziecko leży na plecach, połóż swoją ciepłą dłoń delikatnie, ale pewnie na jego brzuchu – zadziała to uspokajająco na dziecko.
Ciepła flanela
Użyj ciepłej (ale nie gorącej), mokrej flaneli. Uformuj z niej cienki wałek i delikatnie przyciśnij go do brzuszka dziecka. Wilgoć i ciepło działa uspokajająco i relaksująco.

Masaż zgodnie z ruchem przepływu jelitowego

Masuj brzuch Twojego dziecka zgodnie z ruchem przepływu w jelitach. Gdy patrzysz na dziecko leżące na swoich plecach, oznacza to prosty ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara. Zaczynasz więc od jego prawego biodra i przesuwasz dłoń w kierunku dolnej części żeber, wykonując powolne, delikatne, koliste ruchy, zawsze zgodne z ruchem wskazówek zegara. Taki masaż pozwoli na usunięcie dowolnego rodzaju gazu znajdującego się w brzuszku dziecka.

Masaż ręczny (dłoń za dłonią)

Kolejną techniką masażu, która również skupia się na brzuchu, jest delikatne, naprzemienne uciskanie dłońmi strefy zaczynającej się pod żebrami i kończącej się na górnej części bioder, na początku prawą, a później lewą dłonią. Taki ruch może działać uspokajająco i relaksująco.

„Rowerek”

Delikatnie przytrzymaj kostki Twojego dziecka i przesuń jego kolana w kierunku brzucha. Możesz je tak zostawić, a ucisk na brzuch pozwoli na złagodzenie bólu kolkowego. Możesz też zacząć wykonywać koliste ruchy kolanami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, które pozwolą na uwolnienie gazów – możesz je nawet usłyszeć!

Położenie w poprzek Twoich nóg

Możesz skorzystać z sił grawitacji, aby złagodzić kolkę dziecka. Usiądź z wyprostowanymi nogami przed sobą i połóż dziecko na swoich udach. Ucisk Twoich ud na brzuch może złagodzić ból, możesz także delikatnie obracać dziecko z boku na bok z dłonią umieszczoną na jego plecach.

Masaż na siedząco (tylko dla dzieci, które dobrze kontrolują swoją głowę)

Po raz kolejny usiądź prosto z nogami przed sobą i posadź dziecko na swoim kolanie z głową skierowaną w jedną stronę. Przytrzymaj delikatnie jego plecy i brzuch – delikatnie, ale z pewnym uciskiem.

Masaż kolkowy dla wrażliwych dzieci

Jeśli Twoje dziecko jest nadwrażliwe i łatwo się denerwuje (szczególnie w czasie kolki), masaż nadal może wpłynąć na nie bardzo korzystne, ale musisz go wykonać w trochę inny sposób. Kapryśne dzieci nie lubią zdejmowania ubranek ani nie lubią być od ciebie oddzielane, więc próbuj podobnych ruchów bez zdejmowania maleństwu ubrań. Ułóż dziecko w pozycji, w której czuje się bezpieczne, blisko ciebie, na przykład na przedramieniu, i delikatnie uciskaj. Dziecko poczuje uspokajające właściwości masażu, bez tego, co jest dla niego stresujące, czyli bez rozbierania i oddzielania od ciebie.

Czy dziecko chce masaż?

Zanim rozpoczniesz masaż w kilku pozycjach, musisz zwrócić uwagę na potrzeby dziecka oraz sprawdzić, czy jest zadowolone z masażu. Istnieją pewne sygnały wysyłane przez dzieci, które informują o tym, czy dzieci są otwarte na masaż i czy są z niego zadowolone:

 • Kontakt wzrokowy – dziecko na ciebie patrzy
 • Dziecko nie marszczy brwi
 • Dziecko nie odwraca się
 • Dziecko nie wygina się, próbując odsunąć się od ciebie

Dziecko, które jest nadmierne stymulowane i nie chce takiej formy opieki, będzie zwykle robić grymasy, może również odsuwać się od ciebie i marszczyć brwi. Uspokajanie dziecka z kolką jest bardzo stresujące, denerwujące i męczące. Dzieci naprawdę doceniają i potrzebują Twojej pomocy, ale jeśli poczujesz się przytłoczona, sfrustrowana i zła, ważne jest, aby kto inny na zmianę z tobą uspokajał dziecko. Bezpiecznie jest zostawić dziecko w łóżeczku, jeśli czujesz, że Twoja cierpliwość się kończy. Nigdy nie potrząsaj dzieckiem, ponieważ jest do dla niego bardzo niebezpieczne.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3