Dziecko Zdrowie dziecka Czy moje dziecko cierpi na refluks?

Mianem refluksu określa się sytuację, w której zawartość żołądka dziecka – może to być zarówno mleko, jak i kwas – przedostaje się do przełyku, a następnie do ust niemowlęcia.

Większość dzieci często ma coś, co można określić mianem „małego refluksu”. Jest to zjawisko całkowicie naturalne, spowodowane tym, że zastawka (którą można porównać do drzwi do żołądka), znajdująca się na końcu przełyku, nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. W związku z tym wiele dzieci przechodzi proces zwany „ulewaniem”, gdzie troszkę mleka wraca do ust, kiedy dziecku się odbija. Jest to całkowicie normalne i typowe zjawisko.

W momencie jednak, kiedy to kwas wydostaje się z żołądka, jest to nie tylko nienormalne, ale również bolesne dla niemowlęcia. Zastawka przełykowa wzmacnia się przez pierwszy rok życia dziecka, więc szansa na pojawienie się refluksu zmniejsza się wraz z dorastaniem.

Refluks dla dziecka jest bardzo bolesny i wywołuje pieczenie, co może być niezmiernie stresujące dla bobasa. Jest to zjawisko, które zwykle możemy zauważyć u młodszych dzieci, których dieta opiera się w całości na mleku i które spędzają większość czasu w pozycji leżącej. Problem zanika w miarę jak dziecko zaczyna siedzieć, a jego posiłki stają się urozmaicone i przyjmują formę stałą, przez co pokarm o wiele łatwiej układa się w żołądku.

Czy refluks jest zjawiskiem typowym dla niemowląt?

Około 50% niemowląt cierpi w jakimś stopniu na refluks w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia, jednak tylko w niektórych przypadkach staje się to prawdziwym problemem. W przypadku dzieci w wieku od 10 miesięcy w górę tylko 5% cierpi na refluks, co wynika z faktu, że zastawka, znajdująca się na końcu przełyku, staje się mocniejsza i utrzymuje pokarm w żołądku.

Jakie są objawy refluksu u dzieci?

Objawy refluksu u dzieci obejmują:

  • Ból i dolegliwości, takie jak wyginanie się do tyłu czy płacz podczas karmienia, a także odmowa przyjmowania pokarmu.
  • Częste wymioty lub wypluwanie mleka (w zdecydowanie większej ilości niż podczas ulewania, podczas którego bobas zwraca mleko w ilościach nieprzekraczających objętości łyżeczki)
  • Częsty kaszel, szczególnie w nocy, przy jednoczesnym braku gorączki.
  • Częste budzenie się w nocy, szczególnie po około 45 minutach od momentu zapadnięcia w sen. Jest to czas znacznie krótszy niż normalny cykl snu.
  • Wolne przybieranie na wadze lub utrata masy ciała.
  • Cichy refluks jest trudniejszy do zauważenia, ponieważ dziecko może w ogóle nie wypluwać mleka podczas karmienia. Można jednak zauważyć, że niemowlę odczuwa ból, gdy nie jest w pozycji pionowej. Przy cichym refluksie nadal może występować ciągły kaszel.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia refluksu u niemowlęcia?

Karm dziecko często, ale dostarczaj mu niewielkie ilości pokarmu, dzięki czemu brzuszek bobasa nie będzie przepełniony. Wielu rodziców uważa za pomocne ustawienie dziecka pod kątem 45 stopni w siedzisku lub podczas noszenia tuż po karmieniu. Pozwala to mleku na odpowiednie ułożenie się w brzuszku. Spróbuj robić to samo przez co najmniej 30 minut po każdym karmieniu – dłużej w przypadku mleka modyfikowanego, które potrzebuje więcej czasu na strawienie.

Wielu rodziców uważa również za pomocne podwyższenie części łóżka (np. przy użyciu kocyka), na której znajduje się główka niemowlęcia, w taki sposób, aby była ona ułożona wyżej od reszty ciała. Unikaj także ubranek, które mogłyby ciasno opinać bobasa – w szczególności takich, które mogą ściskać brzuszek dziecka, co może powodować wypychanie pokarmu na zewnątrz.

Jeżeli zauważysz, że dziecko zaczyna się niepokoić, kiedy znajduje się w pewnych pozycjach, pomocne może być noszenie go w chuście, która utrzymuje pion i pozwala dziecku na zachowanie komfortowej pozycji. Ogranicz do minimum czas, który dziecko spędza w fotelikach samochodowych lub w wózkach, gdyż może łatwo osunąć się do niekomfortowej pozycji.

Co powinnam zrobić, kiedy podejrzewam refluks u swojego dziecka?

Jeżeli sądzisz, że twoje dziecko ma objawy refluksu i żadna z powyższych metod nie pomaga, to powinnaś zabrać dziecko do lekarza rodzinnego. Poważniejsze formy refluksu da się łatwo wyleczyć za pomocą leków.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3