Dziecko Ciąża Czas tatów, nie tylko w Dniu Ojca!

Przed urodzeniem

Wskazane jest, aby już w trakcie ciąży ojciec wykazywał intensywne zaangażowanie. Przyszli rodzice powinni wspólnie przygotowywać miejsce dla swojego potomka, zadbać o niezbędne dla dzidziusia akcesoria i ubranka.


Wiek niemowlęcy

Po narodzinach dziecka ojciec i maleństwo muszą się poznać i przyzwyczaić do siebie, to naturalne. Jak zacząć? Pierwszym krokiem może być przygotowanie kąpieli. Tata powinien uczestniczyć też w przewijaniu, usypianiu i kołysaniu. Z czasem można dodać krótkie spacery we dwoje, zakupy, wizyty u dziadków. Udowodniono, że noszenie dziecka wzmacnia więź z rodzicem, zatem jeśli tata będzie w tym uczestniczył, po pierwsze ułatwi życie mamie, a po drugie stworzy z dzieckiem bliską relację, która będzie miała pozytywny wpływ w kolejnych etapach życia.


Wiek dziecięcy

To najważniejszy okres w relacji ojca i dziecka, ponieważ w tym czasie u dziecka kształtuje się model ojca. Wspaniale, jeśli w tym okresie możemy zaplanować ciekawe zajęcia tylko dla dziecka i taty (np. wizyta w ZOO), ale bardzo ważne są także drobne, niemal niezauważalne gesty, takie jak np. wspólne wieczorne mycie zębów, czytanie bajek, mycie samochodu, prace w ogrodzie lub majsterkowanie.


Okres dorastania

U wielu ojców już z założenia okres ten budzi strach. Boją się, że dziecko zamknie się przed nimi, nie będzie chciało dopuszczać ich do swoich sekretów i będzie z nimi spędzać coraz mniej czasu. Trzeba się pogodzić z tym, co przynosi wejście dziecka w okres dorastania, a zarazem wykorzystać każdą sposobność, by być częścią jego życia. Tata może zabierać dorastającego chłopca na zajęcia sportowe, wyścigi samochodowe lub motorowe. Dorastające dziewczynki będą wolały raczej zakupy, ale wiele dziewcząt chętnie pójdzie z tatą do kina czy do kawiarni na lody.  

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3