Dziecko Szkoła Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść w szkole?

Najbardziej martwi on rodziców, których pociechy nie chcą spożywać posiłków, kiedy są w szkole.

Jak zaradzić, gdy nasz mały uczeń zaopatrzony w drugie śniadanie przynosi je z powrotem do domu i plącze się w zeznaniach, gdy dociekamy przyczyny niezjedzenia? Albo gdy wydajemy krocie, aby sprostać wymogom żywieniowym dziecka, a ono sprawia wrażenie chucherka. Na pewno należy się temu przyjrzeć.

Nie ma jednej złotej metody na zaradzenie brakowi apetytu, tak jak nie ma jednej przyczyny braku apetytu. Ta, którą najczęściej podejrzewamy, czyli wybredny charakter urwisa, jest raczej na dalszych pozycjach listy, a i on sam w sobie nie bywa pierwotnym źródłem problemu.

Częstszymi przyczynami bywają:

  • alergie
  • złe nawyki żywieniowe
  • rozpraszające otoczenie
  • wyczerpanie organizmu
  • stres
  • silne przyzwyczajenie do ulubionych posiłków

W wielu przypadkach dużą rolę odgrywają zmysły. Jeżeli smak, konsystencja, zapach lub nawet kolor posiłku wydają się dziecku odstręczające - nie zje tego. Miękkie, papkowate pokarmy, których kształty nie są łatwo rozróżnialne (np. tłuczone ziemniaki, kasza, grysik itp.) są zwykle odrzucane, ponieważ nie można nimi manipulować w jamie ustnej.

Jeżeli dziecko postanawia lizać, gryźć i żuć wszystko inne niż jedzenie, to znak, że jego system sensoryczny potrzebuje pomocy. Jeśli dziecko miało zabieg medyczny, rurkę do karmienia, silne wymioty lub uraz w obrębie jamy ustnej (nawet w okresie niemowlęctwa), może być nadmiernie wrażliwe w tym obszarze i bać się zbliżenia do ust jakiegoś rodzaju pożywienia.

Kiedy dorastający, wybredny smakosz jada tylko w naszym domu, kształćmy u niego zdrowe nawyki żywienia. Likwidujmy przy posiłku wszelkie elementy rozpraszające uwagę - zabawki, telewizję, smartfony, w miarę możliwości dbajmy o porządek na stole i estetyczne podanie. Zapewnienie “świętego czasu” dla rodziny na wspólne posiłki (przynajmniej jeden w ciągu dnia) może oczywiście dobrze wpłynąć na żywieniową codzienność dziecka, ale nie przesadzajmy w żadną stronę. Miejmy na względzie jego psychikę. Wspólne gotowanie także może zapewnić mnóstwo frajdy! Gotując, dzieci nauczą się szacunku dla przyrządzanych posiłków, poznają lepiej składniki i smaki, z których ich dania są przygotowywane, wreszcie, ponieważ u dzieci bardzo dużą rolę gra wyobraźnia pobudzana przez zmysły, będą mogły ją lepiej ukierunkować i nabrać pozytywnych skojarzeń ze spożywanym posiłkiem.

Dobrze jest też zapowiedzieć zbliżającą się porę posiłku, na przykład na 15 minut przed obiadem, dzięki czemu dziecko będzie miało czas, by przestawić umysł z zabawy na rozbudzenie apetytu. Spraw, by dziecko dobrze się czuło przy stole, nie zmuszaj go każdorazowo do zjedzenia wszystkiego. Wypowiedziane tonem nie znoszącym sprzeciwu: „talerz do czysta” czy nawet groźby, przekupstwa, kary i nagrody nie są najlepszym pomysłem. Kolejny błąd rodziców i opiekunów to zachęcanie niejadka do obiadu deserem lub słodyczami. Takie postępowanie może doprowadzić do nałogowego objadania się słodyczami. Pamiętajmy, że ważnym czynnikiem generującym problemy może okazać się stres związany z nowymi warunkami jedzenia w szkole. Nawet sama czynność jedzenia kanapki przy kolegach może być powodem do wstydu. Starajmy się zatem o estetyczne opakowanie drugiego śniadania i w miarę możliwości przygotujmy “poręczne” posiłki.

Czasami w zupełności wystarczy banan, albo jabłko. Wiele dzieci woli śniadanie w wersji płynnej - możemy przygotować smoothie lub koktajl z marchewki.

Nie wywierajmy na naszym dziecku presji, bo jedzenie zamiast do żołądka powędruje do najbliższej szuflady lub kosza. Zapewnijmy komfort jedzenia i uczmy go zdrowych nawyków w naszym domu już od najmłodszych lat, dzięki czemu później przeniesie je na grunt stołówki szkolnej i w dorosłe życie.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3