Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Co to jest „clean eating” i dlaczego sprzyja zdrowiu?

Co to znaczy?

Stosując się do zasad „clean eating” staramy się ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety żywność przetworzoną na korzyść tzw. „prawdziwego” jedzenia. Zamiast cukru używamy stewii, zamiast białego chleba wybieramy pełnoziarniste pieczywo żytnie, makaron i ryż zastępujemy kaszą bulgur, prosem, ciemnym ryżem itp. Unikamy suplementów diety i dodatków spożywczych, ponieważ są „sztuczne”, a nasz organizm nie tylko ich nie potrzebuje, ale wręcz go zaśmiecają.

Kontrola wagi

„Clean eating” jest godny polecenia nie tylko dlatego, że pomaga rozsądniej się odżywiać, lecz sprawia, że stajemy się zdrowsi, mniej podatni na różne choroby, a nawet może nam pomóc osiągnąć idealną wagę. Ponieważ dzięki tej diecie zamiast węglowodanów prostych sięgamy po węglowodany złożone, kwasy tłuszczowe nasycone zastępujemy nienasyconymi i wielokrotnie nienasyconymi oraz dużą ilością białka, jesteśmy mniej narażeni na nadwagę, a dodatkowo taka dieta, w odróżnieniu od innych, korzystnie wpływa na mięśnie.  

Zapewnia więcej energii

Gdy sięgamy po śmieciowe jedzenie, organizm musi poświęcić znacznie więcej energii, aby je przetrawić. Wybierając nieprzetworzoną żywność, dostarczamy sobie bogactwa składników odżywczych, a organizm zużywa mniej energii, by oddzielić potrzebne składniki od toksyn.

Uważne jedzenie

Na początku na pewno trudno będzie nam kontrolować, jakie składniki odżywcze zawiera dany produkt oraz czy możemy go uznać za zdrowy, czy też nie. Po pewnym czasie zyskamy rozeznanie i nie będziemy musieli się obawiać, czy jakiś produkt spowoduje przybieranie na wadze, nie będziemy mieć też wyrzutów sumienia, jeśli od czasu do czasu spałaszujemy coś pysznego. (Tak, oczywiście, zdrowe pyszności można zaliczyć do czystego jedzenia!)

Ekologiczne podejście

Ponieważ „clean eating” w dużej mierze opiera się na żywności bio, przy okazji dbamy o środowisko.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3