Zdrowy tryb zycia Relaks Co oznacza adwent? Wiąże się z nim wiele tradycji

   To czas spokoju, refleksji, wyciszenia i dobrych uczynków. Tak oto można scharakteryzować pierwotne znaczenie adwentu. Jest to czas obejmujący cztery niedziele przed Wigilią. Choć dla większości jest to gorączkowy okres kupowania prezentów, sprzątania, pieczenia ciast i przygotowań do świąt, warto przypomnieć sobie prawdziwy sens adwentu. Samo słowo adwent pochodzi z łaciny. „Adventus” oznacza nadejście i oczywiście odnosi się do przyjścia na świat Zbawiciela. Dla chrześcijan adwent jest czasem oczekiwania na Chrystusa i okresem duchowych przygotowań do Bożego Narodzenia. Dawniej przed rozpoczęciem uroczystych obchodów świąt, które otwiera Wigilia odbywająca się tuż po zachodzie słońca, obowiązywał post.

Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent jest pierwszym okresem roku liturgicznego. Trwa przez cztery niedziele adwentowe. Po czwartej niedzieli adwentowej nadchodzi Boże Narodzenie, 25 grudnia. Pierwsza niedziela adwentowa może wypaść pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia. Ostatnia, czyli czwarta niedziela adwentu może przypadać nawet na 24 grudnia.

Historia adwentu

Wzmianki o liturgiach adwentowych pojawiają się już w V wieku w Rawennie i w VI wieku w Rzymie. Liczba niedziel często się różniła, dlatego adwent trwał od czterech do sześciu niedziel przed świętami. Dopiero papież Grzegorz Wielki ujednolicił czas trwania adwentu. Każda z niedziel adwentowych ma swoje ludową nazwę: żelazna, brązowa, srebrna i złota. Z adwentem wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Może w Twoim domu kultywuje się któryś z nich? Jakie to zwyczaje?

Wieniec adwentowy

Typowym symbolem adwentu jest wieniec adwentowy z czterema świecami. W każdą niedzielę adwentu zapala się kolejną świecę. Trzy świece powinny być w kolorze niebieskim lub fioletowym, jedna różowa. Fiolet symbolizuje wyciszenie i skruchę, róż z kolei oznacza radość i szczęście.

Wieniec adwentowy z piernika

Barbórka na szczęście

Święto św. Barbary (4 grudnia) wiąże się z tradycją „barbórki” oraz ścinania gałęzi drzew, które mają czas podrosnąć do świąt. Najczęściej ścinano gałęzie czereśni, ale zdarzały się także gałęzie kasztanowca. Gałąź, która do świąt podrosła, zapewniała domowi szczęście, a pannom zwiastowała wesele.

Mikołaj, diabeł i anioł

Ulubioną przez dzieci tradycją z dreszczykiem emocji są odwiedziny Mikołaja w towarzystwie anioła i diabła. Dla dzieci, które były grzeczne Mikołaj ma prezenty i słodycze. Tym, które były nieposłuszne, przynosi rózgę. Skąd wziął się św. Mikołaj? Jest to postać znana z historii. Urodził się na terenach dzisiejszej Turcji w rodzinie rybackiej. Gdy osierociał, wszystko, co posiadał rozdał biednym, dlatego jest symbolem szczodrości. Mikołajkowa tradycja, którą znamy współcześnie zrodziła się około X wieku w Niemczech.

Całowanie pod jemiołą

Nieodłącznym symbolem adwentu jest jemioła. Ma przynosić rodzinie szczęście i błogosławieństwo. Wedle celtyckiej tradycji jemioła zapewnia także płodność. Ci, którzy pocałują się pod jemiołą, do kolejnych świąt mają zapewnioną miłość.

Pierniczki

Nieodłącznym elementem świąt są pachnące pierniki! Sprawdź najlepsze przepisy na Hello Tesco. Adwent to także czas, którego tradycyjne pierniki potrzebują, aby zmiękły. Tradycja wypiekania pierników na naszych ziemiach sięga XII wieku. Piernikami można także ozdabiać choinkę. Najkreatywniejsi przygotowują z piernika szopki betlejemskie lub piernikowe chatki.

Przepis na piernikowe pudełeczko

Kalendarze adwentowe

Jak uprzyjemnić sobie czas oczekiwania na Wigilię? Kalendarze adwentowe są szczególnie lubiane przez dzieci. Może wyglądać bardzo różnie, począwszy od tradycyjnego kwadratowego kalendarza kryjącego czekoladki aż po kalendarz ścienny w kształcie choinki z workami wypełnionymi prezentami na każdy dzień. Fantazja nie zna granic!

Co oznacza adwent? Wiąże się z nim wiele tradycji

Kalendarz adwentowy z czekoladowych pralinek

Szopka betlejemska

Piękną tradycją świąteczną jest przygotowanie szopki betlejemskiej. We Włoszech nie ma tradycji ozdabiania choinki, a symbolem świąt jest właśnie szopka.

Chałka

Chałka to jedna ze świątecznych tradycji. Dawniej piekarze wrzucali do wypieków drobne monety. Kto znalazł monetę miał zapewnione zdrowie i bogactwo przez cały rok. Jeśli jednak chałka się nie udała i popękała podczas pieczenia, zwiastowało to nieszczęście.

Choinka

Nie możesz się doczekać ozdabiania choinki? Jeszcze w XVI wieku zwyczaj ten był kojarzony z tradycją pogańską i jako taki nie był uznawany przez Kościół. Pierwsze choinki były wieszane pod sufitem za czubek, a niekiedy czubkiem w dół. Dekorowano je piernikami, wstążkami czy ozdobami ze słomy. s

Zainspiruj się na święta!Źródła: vira.czcs.wikipedia.orgceske-tradice.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3