Dziecko Ciąża Ciąża w tygodniach: co się dzieje z dzieckiem i mamą?

Ciąża trwa dziewięć miesięcy, to wie chyba każdy. W tym czasie z małego zarodka rozwija się człowiek zdolny do samodzielnego oddychania, słuchania, patrzenia, komunikowania, odczuwania i poruszania się. 40 tygodni dzieli się na trzy trymestry. Co się w tym czasie dzieje?

Pierwszy trymestr ciąży

Początek pierwszego trymestru liczy się od zapłodnienia, a za koniec uznaje się 13. tydzień ciąży. W tym czasie dzieje wyjątkowo dużo istotnych rzeczy! Rozwijają się wszystkie ważne organy, układ nerwowy, twarz i mózg. Stopniowy wzrost kończyn zaczyna się od ramion.


W pierwszym trymestrze ciąży kobiety zwykle odczuwają:

 • pierwsze poranne mdłości,
 • dolegliwości trawienne,
 • wahania nastroju,
 • zmiany upodobań kulinarnych,
 • bolesność piersi.

Brzuszek jeszcze nie jest dużo większy, a przyrost wagi jest nieznaczny, zaledwie 1 - 2 kg. Z powodu mdłości przyszła mama może nawet nieco schudnąć.

Pierwszy trymestr wypełniają różne badania, którym powinna poddać się kobieta. W tym celu odwiedza poradnię dla kobiet ciąży, gdzie odbywa się pomiar ciśnienia, wagi itp. Wykonywane są również badania przesiewowe pod kątem możliwych wad genetycznych dziecka. Badania wykonywane z krwi mają na celu określenie prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa. Badanie USG z oceną przezierności karkowej płodu ma wykluczyć anomalie chromosomowe (takie jak na przykład wspomniany zespół Downa).

Czego nie robić w pierwszym trymestrze

Papierosy, alkohol i narkotyki to używki, które, jak wiadomo, powinny pójść w odstawkę w pierwszym trymestrze i należy ich unikać przez całą ciążę. Ostrożność należy zachować także z niektórymi ziołami. W czasie ciąży zaleca się unikanie następujących przypraw i ziół:

 • mięta,
 • przywrotnik pospolity,
 • bazylia,
 • jałowiec,
 • lawenda,
 • szałwia,
 • cynamon.

Nie wolno jeść produktów, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia salmonellą lub listeriozą, czyli surowego mięsa i jaj, niepasteryzowanych wyrobów mlecznych, majonezu i serów pleśniowych.


Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży

1. tydzień ciąży

Ustalany jest wstecz, to znaczy dopiero w chwili, gdy okazuje się, że kobieta jest w ciąży.

Jest to pierwszy tydzień po zakończeniu menstruacji.

2. tydzień ciąży

W drugim tygodniu następuje połączenie komórki jajowej z plemnikiem decydujące o płci dziecka. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik z chromosomem X, rodzi się dziewczynka, jeśli zaś zapłodnienie nastąpiło przy udziale chromosomu Y, rodzi się chłopiec.

3. tydzień ciąży

Zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy, gdzie rozwija się blastocysta, czyli zarodek.

4. tydzień ciąży

W tym tygodniu kobieta powinna odwiedzić ginekologa, który potwierdzi ciążę. W macicy rozpoczyna się podział komórek na te, które będą tworzyły łożysko i na te, które dadzą początek zarodkowi.

5. tydzień ciąży

Łożysko jest już połączone z zarodkiem pępowiną. Kształtują się organy i bije maleńkie serduszko. Przyszła mama może rozpocząć wizyty w poradni dla kobiet w ciąży.

6. tydzień ciąży

U zarodka, który ma rozmiary groszku, zaczyna się kształtować rdzeń kręgowy, a z organów płuca, nerki, wątroba i jelita. Przyszła mama może zaobserwować ciemnienie brodawek, powiększenie piersi oraz odczuwać inne objawy ciąży, takie jak nudności. Nie należy ich lekceważyć.

Poranne nudności mogą być groźne dla mamy i dziecka

7. tydzień ciąży

Powstają zaczątki kręgów, dolne i górne kończyny. Górne rozwijają się nieco szybciej. Na tym etapie zarodek ma wielkość jagody. Przyszła mama może mieć wysypkę skórną. Brzuszek na razie nie rośnie.

8. tydzień ciąży

Zarodek staje się płodem. Rozmiarami przypomina żelkowego misia. Rozwijają się kończyny. Wykształcają się jamy nosowe, przegroda, a szeroka jama ustna zaczyna się zmniejszać. Mamie zaczyna rosnąć brzuch, powiększa się także macica.

9. tydzień ciąży

Płód ma wielkość winogrona, zaczyna reagować na dźwięk i światło. Kończyny górne mają już małe paluszki, dolne jeszcze będą musiały na nie poczekać. U przyszłej mamy wykształcają się gruczoły Montgomery’ego, których zadaniem jest odpowiednie nawilżenie brodawki i otoczki. Z tego powodu warto wybierać wygodne biustonosze.

10. tydzień ciąży

Płód ma wielkość truskawki i zaczyna przypominać człowieka. Rozwija się część twarzowa, a ciało przybiera bardziej wyprostowaną pozycję. Z piersi przyszłej mamy może zacząć wyciekać siara (młodziwo).

11. tydzień ciąży

W tym okresie można usłyszeć już bicie serca, które zaczyna być donośniejsze i bardziej wyraźne. Płód ma rozmiary skorupki orzecha włoskiego. Rosną mu paznokcie. Z powodu powiększającej się macicy przyszła mama musi częściej odwiedzać toaletę.

12. tydzień ciąży

Maleństwo ma już wszystkie organy i członki ciała. W brzuszku mamy ssie kciuk. Rozmiarami przypomina morelę. Nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące ciąży mogą nieco ustąpić. Zaleca się smarowanie skóry na udach i brzuchu kremem przeciw rozstępom.

13. tydzień ciąży

Płód wielkością przypomina jajko niespodziankę, jego chrząstkowy szkielet zaczyna się wzmacniać i powoli przekształca się w kości. Przyszła mama przybiera na wadze zaledwie 1 - 2 kg.

Drugi trymestr ciąży: wyostrzają się zmysły

14. tydzień ciąży

Płód ma rozmiary cytryny. Jego nerki zaczynają pracować i wydzielać wodę płodową, którą połyka poruszając się. Przyszła mama może cierpieć na zaparcia, dlatego warto wzbogacić dietę w błonnik.

15. tydzień ciąży

Płód ma wielkość awokado. Jego skóra jest pokryta drobniutkim meszkiem płodowym zwanym lanugo, który ma chronić przed działaniem wody płodowej. Meszek znika przed porodem. Przyszłe mamy zaczynają się uskarżać na obrzęki kończyn. Pomóc może joga, pływanie lub spacery.

16. tydzień ciąży

Maleństwo przypomina rozmiarami pomarańczę. Mięśnie są coraz mocniejsze, próbuje się wyprostować. W tym okresie lekarz może już rozpoznać płeć. Niektóre ciężarne wyczuwają pierwsze słabe ruchy dziecka, którym towarzyszą bąbelki i drżenie.

17. tydzień ciąży

Płód ma rozmiary grapefruita. Kończyny się wyrównały, maleństwo w macicy jest aktywne. Przyszła mama ma trudności z dopięciem ubrań – powinna rozejrzeć się za odzieżą ciążową.

18. tydzień ciąży

U płodu, który ma wielkość owocu mango, rozwija się układ moczowy. Przyszłym mamom zaleca się jedzenie owoców i odpoczynek, ponieważ z powodu niskiego poziomu cukru we krwi mogą się zdarzać omdlenia.

19. tydzień ciąży

Maleństwo ma długość ołówka. Wykształcają się zawiązki zębów mlecznych i mięśnie mimiczne. Skórę pokrywa delikatny śluz, który pełni funkcję ochronną. Przyszła mama może zauważyć nadmierną pigmentację, która objawia się ciemniejszymi plamami na twarzy i ciele. W tym czasie lepiej unikać słońca, aby plamy nie ściemniały.

20. tydzień ciąży

Płód ma wielkość melona. Rosną mu włoski. Może mieć czkawkę, co przyszła mama będzie odczuwać jako regularne delikatne skurcze w brzuchu. W dolegliwościach żylnych pomoże chłodny prysznic, noszenie specjalnych rajstop i trzymanie nóg w górze.

21. tydzień ciąży

Maluch ma wielkość banana. Jego organy zaczynają pracować tak jak po urodzeniu. Przyszła mama może odczuwać bóle kręgosłupa, ponieważ macica ciągle się powiększa, podobnie jak brzuch, a zatem przesuwa się punkt ciężkości.

22. tydzień ciąży

U płodu, który rozmiarami przypomina pluszową maskotkę, rozwija się zmysł dotyku. Rączkami sięga nóżek, dotyka buzi. Zmiany hormonalne przebiegające u przyszłych mam mogą wywołać nasilenie owłosienia na twarzy.

23. tydzień ciąży

Płód ma rozmiary niewielkiej dyni i wyostrza mu się słuch. W tym czasie można mu śpiewać i mówić do niego. Ciężarnej zaczyna brakować witamin, przede wszystkim zaś żelaza, dlatego powinna wzbogacić dietę i jeść orzechy, chude mięso, warzywa liściowe i suszone owoce.

24. tydzień ciąży

Maluch ma wielkość piłki do koszykówki. W tym czasie bywa najaktywniejszy: wierci się i obraca. Przyszła mama zmienia sposób chodzenia, ponieważ maleństwo uciska na miednicę.

25. tydzień ciąży

Płód ma prawie 35 cm i jest już pulchniejszy. Pod skórą tworzy się tłuszcz. Przyszła mama powinna przeprowadzić badania pod kątem cukrzycy ciążowej.

26. tydzień ciąży

Płód ma prawie 36 cm i wytrwale trenuje ssanie kciuka, na pępowinie zaś ćwiczy chwytanie. Kobieta może odczuwać delikatne skurcze, które są zwiastunem zbliżającego się porodu.

27. tydzień ciąży

Dziecko przypomina wielkością arbuz. Po raz pierwszy otwiera oczy. Przyszłym mamom trudniej się oddycha, ponieważ macica sięga już prawie klatki piersiowej.

Rady na lepszy sen podczas ciąży

W trzecim trymestrze rozwija się mózg

Trzeci trymestr upływa pod znakiem rozwoju mózgu. Rozwijają się także płuca, wytwarza się w nich surfaktant, który zaraz po urodzeniu umożliwia dziecku nabranie powietrza. U płodu połykającego wodę płodową wykształca się zmysł smaku. Za koniec trzeciego trymestru uznaje się poród.

Przyszła mama ma już trudności z poruszaniem się, dokuczają jej obrzęki, zatrzymywanie wody w organizmie i bóle pleców. Piersi dwukrotnie zwiększają objętość w porównaniu ze stanem z początku ciąży i produkują siarę.

Trzeci trymestr

28. tydzień ciąży

Płód ma prawie 38 cm, mruga oczami, a jego włókna nerwowe otacza warstwa tłuszczu. Przewodzenie włókien nerwowych jest szybsze, zatem maleństwo szybciej się uczy. Najwyższa pora wybrać szpital.

29. tydzień ciąży

Płód ma prawie 39 cm . Jego mózg potrafi już regulować temperaturę ciała. Zdolność tę wykorzysta jednak dopiero po porodzie. Przyszła mama odczuwa kopanie, które może być dość intensywne, a nawet bolesne.

30. tydzień ciąży

Maleństwo ma już prawie 40 cm, a macica robi się coraz ciaśniejsza. W tym czasie zwykle płód układa się już główką w dół. Przyszłej mamie trudno znaleźć odpowiednią pozycję do snu. Może spróbować spania na boku, w pozycji półsiedzącej lub podłożyć poduszkę pod plecy.

31. tydzień ciąży

Płód ma 41 cm i jest mu coraz ciaśniej. Kopanie powoli ustępuje. Zbliżający się poród sygnalizują bóle pleców i miednicy, a czasami także fałszywe skurcze.

32. tydzień ciąży

Płód ma już ponad 42 cm i robi się coraz pulchniejszy, ponieważ wytwarza się podskórny tłuszcz. Przyszła mama rozpoczyna urlop macierzyński. Może się wybrać na kursy dla ciężarnych.

33. tydzień ciąży

Maluch ciągle rośnie – w tym czasie ma już około 44 cm i waży około 1900 gramów. Żołądek przyszłej mamy nie ma już wystarczającej ilości miejsca, dlatego zjadane porcje muszą być mniejsze niż wcześniej.

34. tydzień ciąży

Maleństwo ma 45 cm i zwyczaje noworodka. Podczas snu zamyka oczy, a w czasie czuwania bawi się pępowiną lub ssie kciuk. Przyszłe mamy są coraz bardziej zmęczone i miewają wahania nastroju.

35. tydzień ciąży

Płód ma 46 cm i powinien być obrócony główką w dół. Jeśli się nie obróci, najwyższa pora mu pomóc. Z organizmu mamy przyjmuje przede wszystkim żelazo potrzebne do produkcji czerwonych krwinek. Z tego powodu kobieta powinna zadbać o dietę bogatą w żelazo.

36. tydzień ciąży

Zaleca się śpiewanie i mówienie do maleństwa, które w tym czasie ma już ponad 47 cm. Jego słuch jest doskonale rozwinięty. W tym czasie wykonuje się posiew z pochwy, aby wykluczyć zakażenie streptokokami grupy B.

37. tydzień ciąży

Płód ma już prawie 49 cm i waży około 2800 gramów. Jeśli nadal nie jest obrócony główką w dół, lekarz może spróbować go obrócić. Przyszła mama może wraz z lekarzem rozważyć cesarskie cięcie lub poród pośladkowy.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

38. tydzień ciąży

Płód znów nieco urósł, ma już prawie 50 cm. Zbliża się poród, lekarz monitoruje stan przyszłej mamy i ciąży.

39. tydzień ciąży

Układ hormonalny maleństwa produkuje hormony i przygotowuje się do porodu. Płód ma ponad 50 cm i waży około trzech kilogramów.

40. tydzień ciąży

Odejście czopu śluzowego lub wód płodowych sygnalizuje rozpoczęcie porodu. Jeśli nic takiego nie nastąpi, ciąża może trwać jeszcze tydzień lub dwa.

Ciąża przedłużona

41. i 42. tydzień oznacza ciążę przedłużoną. Większość lekarzy nadal czeka na samoistny poród. Należy uważnie monitorować pracę serca płodu i skurcze macicy.

Jeśli poród nie zacznie się naturalnie, mówi się o ciąży przenoszonej. Statystycznie dotyczy to 10% kobiet. Wówczas przystępuje się do sztucznego wywołania porodu.

Czy zdecydowałabyś się na hipnoporód?Źródła: modrykonik.cz, babyweb.cz, maminka.cz, vitalita.cz


Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Nasze najlepsze oferty

Oferta ważna do21.11.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 21.11.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-16%
Ciastka BelVita 300 g, dostępne również Delicje 294 g, cena jedn. 16,97 zł/kg (kg = 16.63)
Ciastka BelVita
5,99 499
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do21.11.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 21.11.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-19%
Szynka z Indyka 500 g (kg = 9.98)
Szynka z Indyka
6,19 499
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do21.11.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 21.11.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-16%
Polskie Jabłka szampion luz
Polskie Jabłka szampion
2,99 249
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
t d g m s
-33%
Awokado szt.
Awokado
5,99 399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do21.11.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 21.11.2019.
Zamów on-line
t d g m s

2 op.

taniej

Ser żółty plastry różne rodzaje, 135 g kupując 1 op. 3,99 zł/op., 29,56 zł/kg kupując 2 op. 6,98 zł cena jedn. przy zakupie 2 op. 25,85 zł/kg Cena 1 op. przy zakupie 2 op. 3.49 zł/op.
Ser żółty plastry
  698
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do21.11.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 21.11.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-23%
Bagietka pszenna 225 g (kg = 5.73)
Bagietka pszenna
1,69 129
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.