Wskazówki i porady Ciasto naleśnikowe - śniadanie na kilka sposobów

Już w VI wieku podawano je na śniadanie w Grecji. W późniejszych wiekach Rzymianie przygotowywali naleśniki z mąki, mleka, jaj i przypraw i nazywali je Alito Docia. W tradycji chrześcijańskiej naleśniki są związane z okresem Wielkiego Postu. Podobnie jak w Polsce tłusty czwartek, na zakończenie karnawału w niektórych krajach celebruje się Mardi Gras lub Shrove Tuesday, który celebruje się, jedząc nie pączki, a...naleśniki właśnie. To dzień poprzedzający środę popielcową. Wiele jest rodzajów i przepisów na naleśniki. Są na przykład cienkie, francuskie naleśniki, ale są też małe i pulchne, amerykańskie.   


Naleśniki, gofry czy pancakes? Czym się różnią?  

W każdym wypadku baza składników jest taka sama i wszystkie wyrabia się z ciasta naleśnikowego.  

Gofry  

Gofry przygotowuje się w gofrownicy, w której są przypiekane z obu stron jednocześnie i tworzy się na nich charakterystyczna kratka. Pochodzą z Francji i Belgii, i podobnie jak naleśniki, możemy je jeść z dżemem, czekoladą, bitą śmietaną lub świeżymi owocami. Podstawową różnicą w stosunku do naleśników jest to, że do ciasta na gofry dodaje się znacznie więcej cukru i masła, przez co mają specyficzny, karmelowy posmak. Nie zapomnij ubić białek z jaj osobno i dopiero dodać je do ciasta - dzięki temu gofry będą bardziej puszyste.  

Amerykańskie pancakes  

Przygotowuje się je z mieszanki takiej jak na zwykłe naleśniki. Różnica polega na tym, że ciasto na amerykańskie jest nieco gęstsze i dodaje się do niego drożdże. Smaży się je na specjalnej patelni z wyprofilowanymi wgłębieniami na naleśniki. 

Babeczki 

Z ciasta naleśnikowego można również przygotować babeczki! Z surowego ciasta formujemy małe kółeczka. Wypieka się je na sucho, kiedyś na płycie kuchennej, obecnie na suchej patelni, lub patelni z foremkami. Następnie przenosi się babeczki do miski, w której oblewane są gorącym mlekiem zmieszanym z miodem i cukrem. Nie należy ich jednak topić ani moczyć. Na koniec posypuje się je makiem. Jeżeli przyjrzeć się naleśnikowym babeczkom bliżej, okazuje się, że są to nieco inaczej podawane, amerykańskie pancakes. 


Jak zrobić idealne naleśniki? 

Konsystencja ciasta naleśnikowego przekłada się na końcowy rezultat. Oto najlepsze proporcje na perfekcyjne naleśniki:

Ciasto naleśnikowe musi być puszyste. Użyj dużej trzepaczki, by wpuścić do niego jak najwięcej powietrza. W ten sposób sprawisz, że nabierze pulchności i lekkości. 

Nie rozpuszczaj tłuszczu wcześniej na patelni, lecz dodaj bezpośrednio do ciasta. Dzięki temu naleśniki będą równomiernie tłuste, ale przy tym delikatne i nie przypalą się. 

Nie żałuj ciasta, jeżeli chcesz mieć idealne, puszyste naleśniki. Zalej masą naleśnikową całe dno patelni i pozwól mu się usmażyć do stopnia, w którym wyraźnie stężeje. Dopiero wtedy obróć. Naleśnik się rozerwie przy obracaniu, jeżeli ciasto nie zostanie wystarczająco wysmażone. 

Pomocne wskazówki: 

Dodaj piwo, rum lub wodę gazowaną do ciasta - naleśniki będą jeszcze bardziej puszyste 

przed smażeniem posmaruj patelnię surowym ziemniakiem - naleśnik się nie przyklei do jej powierzchni 

- im mniej cukru dodasz, tym mniej ciasto będzie przywierało 

pamiętaj o 3 krokach do perfekcyjnych naleśników  


Ciasto naleśnikowe na gofry 

Doskonałe gofry przygotujesz, dokonując drobnych zmian w przepisie na ciasto naleśnikowe: 

Składniki: 

Pamiętaj o tym, by ubić jaja osobno i zmieszać je z ciastem tuż przed przelaniem go do gofrownicy. 

Kaiserschmarrn 

To lekki, karmelizowany naleśnik z Austrii, nazywany inaczej omletem cesarskim, przygotowywany na różne sposoby ze słodkiego ciasta. Do tego ciasta możesz dodać, po cesarsku, rodzynki nasączane rumem. Istnieją również wersje z orzechami, wiśniami, śliwkami lub karmelizowanymi migdałami. W procesie przygotowywania naleśnik rozrywa się na kawałeczki, które następnie obsypuje się cukrem pudrem. Możesz serwować je również z powidłami lub świeżymi owocami. Kaiserschmarrn występuje zazwyczaj jako deser, ale w austriackich restauracjach można go zjeść również jako danie główne.  

Z cukrem czy bez? 

Im mniej cukru dosypiesz, tym mniej ciasto będzie przywierać. Prawda jest taka, że dosłodzić naleśniki możesz już po usmażeniu. Nadzienie zazwyczaj już takie jest, ale jeżeli masz ochotę na słodkie, spróbuj zastąpić biały cukier zdrowszą alternatywą, jak miód, syrop klonowy lub syrop z agawy. Do ciasta naleśnikowego wystarczy natomiast jedynie szczypta cukru, by było idealne.  

Mąka biała czy razowa? 

Mąka pełnoziarnista sprawi, że ciasto naleśnikowe będzie gęstsze i mniej puszyste. Przyjęło się, że najlepsze naleśniki są tłuste i pulchne, ale pomyślmy o swoim zdrowiu. Spróbuj, w ramach urozmaicenia, zastąpić przynajmniej część porcji mąki pszennej, mąką razową. Różne rodzaje płatków owsianych to też dobra alternatywa. Naleśniki będą łatwiejsze do strawienia dzięki błonnikowi, występującemu w zbożach pełnoziarnistych. Jeżeli natomiast lubisz naleśniki na słono, spróbuj przygotować zielone naleśniki ze szpinakiem lub czerwone naleśniki według naszych przepisów!  

Ciasto naleśnikowe - śniadanie na kilka sposobów

Czy wiesz, że...? 

Bohaterowie tego artykułu mają nawet swój dzień. Tak! Międzynarodowy Dzień Naleśników! Może zaznaczysz sobie w kalendarzu? Dzień Naleśników wypada zawsze we wtorek przed środą popielcową. W roku 2020 jest to 25 lutego.  

Jeżeli zaproszono Cię na niespodziewane przyjęcie, albo też spodziewasz się gości i nie masz czasu na gotowanie, może cię uratować nasz przepis na przekąski z naleśników. Są proste w przygotowaniu i wyjątkowo smaczne! 

 

 

Source: webnoviny.sk, wikipedia.org 

Opublikowano: 8 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3