Dziecko Noworodek Chroń maleństwo przed odparzeniami: pomogą kremy i płatki owsiane

W przypadku niemowląt i małych dzieci istnieje duże prawdopodobieństwo zetknięcia się z pieluszkowym zapaleniem skóry. Jest to odparzenie związane z używaniem pieluch, które obcierają się o skórę dziecka. Dodatkowo oddziałują na nią substancje zawarte w moczu i kale, które sprawiają, że skóra w okolicy pośladków i genitaliów może ulec odparzeniu. Powstaje wówczas wysypka, a podrażnione miejsce swędzi i piecze. Jeśli dojdzie do tego infekcja bakteryjna lub grzybicza, mamy gotowy problem.

Najważniejsza jest profilaktyka

Już od pierwszych dni życia należy poświęcić szczególną uwagę skórze w okolicy pieluszkowej. Jedynie w ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych i bolesnych podrażnień. Oto kilka podstawowych zasad profilaktyki:

 

Często zmieniaj pieluchę. U noworodków może to być konieczne nawet 20 razy na dobę, u rocznych dzieci około siedmiu razy na dobę.

Wybieraj jakościowe, dobrze dopasowane pieluchy, które nie obcierają i nie cisną. Czytaj skład pieluch i unikaj kupowania takich, które zawierają chlor. Może on podrażniać skórę.

Przy przewijaniu pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry dziecka chusteczkami nawilżanymi i mleczkami. Wypróbuj produkty marki Fred & Flo.

Ostrożnie z pudrami. Jeśli sypiesz puder bezpośrednio na skórę dziecka, istnieje ryzyko, że drobinki pudru przedostaną się do dróg oddechowych. Dlatego zawsze najpierw nasyp odrobinę pudru na dłoń, a dopiero później nakładaj na skórę maleństwa.


Pudru nie należy stosować na ropiejącą, wilgotną lub posmarowaną olejkiem skórę!


Pod pieluszkę stosuj kremy z dodatkiem cynku, które wzmacniają zdolności obronne skóry. Nie nakładaj grubej warstwy kremu – może to sprzyjać odparzeniom, ponieważ skóra nie będzie mogła oddychać.


Być może zastanawiasz się, czy pieluszkowemu zapaleniu skóry można zaradzić wybierając odpowiednie pieluszki tetrowe lub jednorazowe. Nie dowiedziono, że stosowanie określonego typu pieluch niesie ze sobą większe ryzyko odparzeń. Pieluszkowe zapalenie skóry może wystąpić zarówno u dzieci, które stosują pieluszki jednorazowe, jak i u maluchów w tradycyjnych pieluchach.Tetrowe vs. jednorazowe: jak wybrać pieluchy?

Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy jedno spojrzenie na zaczerwienioną, opuchniętą skórę przy przewijaniu dziecka.

Trzy bezsprzeczne objawy odparzenia i pieluszkowego zapalenia skóry:

  • Skóra w okolicy pieluszkowej jest zaczerwieniona. Podrażnienie występuje na pośladkach, udach i genitaliach.
  • Dziecko często jest niespokojne, zwłaszcza podczas przewijania.
  • Dziecko płacze podczas higieny podrażnionych miejsc. Może być wrażliwe na dotyk w okolicy pośladków i ud.

Co pomaga na odparzenia?

Najskuteczniejszy sposób na pieluszkowe zapalenie skóry to dbanie o to, aby skóra była zawsze czysta i sucha. Pieluszkę należy zmienić od razu, gdy zauważysz, że jest to konieczne. Może to oznaczać nocne wstawanie i przewijanie, dopóki wysypka nie zniknie.

 

Triki ułatwiające przewijanie dziewczynek i chłopców.

 

Po dokładnym oczyszczeniu skóry dziecka nie zapomnij jej posmarować kremem lub maścią. Zaopatrz się w kremy z dodatkiem pantenolu, witaminy E i cynku. Optymalny skład ma krem dla dzieci na odparzenia Fred & Flo.

 

Pozwól się skórze „przewietrzyć” i jak najczęściej wystawiaj podrażnioną skórę na działanie powietrza. Trzy razy dziennie przez dziesięć minut zostawiaj dziecko bez pieluszki, na przykład podczas drzemki. Jeśli wysypka pojawi się na udach, kup nieco większe pieluchy niż zwykle. Nie będą ciasno przylegały do podrażnionej skóry, co zapewni jej odpowiednią wentylację. Dopóki wysypka nie ustąpi, codziennie rób dziecku kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła.


Inne składniki kremów, które pomagają w leczeniu odparzeń:

tlenek cynku - tworzy na skórze film ochronny

tran - witamina D zawarta w oleju z ryb natłuszcza i zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie

pantenol - wnikając w skórę zamienia się w kwas pantotenowy, który zalicza się do witamin z grupy B, pełniących ważną rolę w budowie i regeneracji skóry

alkohol benzylowy - łagodzi ból i podrażnienia, działa antybakteryjne

witaminy E i A - wzmacniają zdolności regeneracyjne skóry i mają działanie przeciwutleniające

 

Unikaj kosmetyków, które zawierają kwas borowy, kamforę, fenol, salicylan metylu. Mogą być toksyczne dla dzieci.

Chroń maleństwo przed odparzeniami: pomogą kremy i płatki owsiane


15 rad, jak wybrać odpowiednie kosmetyki i pieluchy dla dziecka.

Domowe kąpiele lecznicze na odparzenia 

Aby zapewnić dziecku ulgę w przypadku wystąpienia odparzenia i przyspieszyć jego gojenie, warto spróbować kąpieli z dodatkiem płatków owsianych. Zawarte w nich składniki łagodzą pieczenie i swędzenie. Filiżankę płatków owsianych gotuj w wodzie przez dziesięć minut, a następnie zlej wodę z gotowania i dodaj do przygotowanej kąpieli.

W przypadku letniej wysypki można zebrać świeże liście babki lancetowatej, zmiażdżyć i przykładać w miejscu podrażnienia. Jeśli nie masz dostępu do świeżej babki lancetowatej, możesz kupić płyn zawierający jej ekstrakt. Ma działanie przeciwalergiczne i łagodzi podrażnienia. Pozytywne działanie wykazuje także olej kokosowy. Odżywia skórę, koi podrażnienia i wspomaga leczenie pieluszkowego zapalenia skóry. Posmaruj nim zaczerwienioną skórę dziecka lub dodaj odrobinę oleju do kąpieli.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli po kilku dniach domowej kuracji stan skóry się nie poprawi, warto zasięgnąć porady lekarza. Może on przepisać dziecku specjalne leki lub zlecić konsultację dermatologiczną. Z wizytą lekarską nie należy zwlekać, jeśli:

  • wysypka pogarsza się pomimo stosowania domowych sposobów jej łagodzenia
  • dziecko ma podwyższoną temperaturę
  • miejsce podrażnienia jest opuchnięte
  • na pośladkach i genitaliach pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym
  • otarcia i drobne ranki krwawią
  • krostki ropieją.

Źródła: mayoclinic.orghealthlinemediderm.czporodnice.czbylinkydnes.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3