Zdrowy tryb zycia Zdrowie Choroby, które najczęściej doskwierają nam latem

Salmonelloza

Jedną z najczęstszych chorób pojawiających się latem jest salmonelloza. Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii wywołujących choroby biegunkowe. Można się ich nabawić, jedząc nieprawidłowo przygotowane, skażone lub zepsute potrawy. Dlatego unikaj surowych jajek i przygotowywanych z nich posiłków, niepasteryzowanych wyrobów mlecznych, mięsa a także lodów.

Jakie są objawy salmonellozy?

Salmonelloza objawia się ostrą biegunką, bólem głowy i brzucha, wymiotami, wysoką temperaturą oraz odwodnieniem. Na salmonellozę powinny szczególnie uważać osoby z obniżoną odpornością i małe dzieci. W razie podejrzenia choroby należy zgłosić się do lekarza. W lżejszych przypadkach pomoże dieta i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Cięższe przypadki kończą się pobytem w szpitalu.

Biegunka

W większości towarzyszy zwykłym zaburzeniom trawienia, jednak w niektórych przypadkach może mieć poważniejszy przebieg. Latem warto zwracać większą uwagę na higienę. Nie powinno się pić wody z ulicznych kranów, należy unikać jedzenia produktów, które szybko się psują, potraw zawierających majonez i tych, które nie są poddawane obróbce termicznej. Biegunkę infekcyjną wywołuje bowiem zapalenie spowodowane przez bakterie, wirusy lub pasożyty.

Jak leczyć biegunkę?

W trakcie leczenia należy przyjmować probiotyki, które odbudowują florę jelitową i pomagają pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości płynów i właściwy dobór diety.

Angina

Letnia angina zaczyna się od bólu gardła. Najczęściej wywołują ją bakterie i wirusy. Leczenie antybiotykami jest konieczne, jeśli lekarz stwierdzi obecność paciorkowców. Nie odkładaj wizyty u lekarza, ponieważ tylko on może ocenić, czy konieczne jest podanie antybiotyków.

Anginę trzeba wyleżeć i nie zapominać o płukaniu gardła.

Na problemy z gardłem i strunami głosowymi pomagają też szałwia, mięta i stary wypróbowany sposób, czyli sól. Leczenie może przyspieszyć picie herbatek i płukanie gardła roztworem wody z solą. Nie zapominaj o uzupełnianiu płynów i chuście chroniącej szyję.

Borelioza

Może się pojawić, gdy lato już minie, a pierwsze objawy łatwo przeoczyć. Po powrocie z wycieczki na łonie natury należy dokładnie obejrzeć skórę. Jeśli stwierdzimy obecność kleszcza, należy go niezwłocznie usunąć ruchem wahadłowym, a rankę zdezynfekować. Jeśli w miejscu ukąszenia pojawi się zaczerwienienie (tzw. rumień), zgłoś się do lekarza. Może to być pierwszy objaw boreliozy, zwanej też chorobą z Lyme.

Jakie są objawy boreliozy?

Objawy boreliozy mogą wystąpić nawet po tygodniu lub dwóch od ukąszenia i przypominają grypę. Jeśli je przeoczymy, w kolejnym etapie mogą wystąpić problemy ze strony układu nerwowego. Pacjenci uskarżają się na nudności, zawroty głowy, podwyższoną temperaturę, zmęczenie i szybkie bicie serca oraz problemy z koordynacją ruchową. Kuracja antybiotykowa zwykle jest długotrwała.

Zapalenie ucha środkowego

Kąpałeś się w basenie lub w morzu, a teraz odczuwasz dyskomfort i gorzej słyszysz? Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle zwiastują kłujący ból w jednym lub obu uszach, ból głowy i gorączka. Wywołują je przede wszystkim bakterie, rzadziej wirusy.

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Już samo podejrzenie infekcji bakteryjnej kończy się podaniem antybiotyków. W odetkaniu ucha pomagają krople do nosa. Krople do uszu są w takich wypadkach nieskuteczne, ponieważ nie docierają do ucha środkowego. Dolegliwości łagodzą leki przeciwbólowe i ciepłe okłady.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3