Dziecko Zdrowie dziecka Biegunka, wymioty i odwodnienie u dzieci

Długotrwałe napady wymiotów są zwykle spowodowane przez wirus pokarmowy (np. przez rotawirus), a to doprowadza do nieżytu żołądka i jelit, będącego jednym z głównych powodów trafiania dziecka do szpitala w pierwszym roku życia. Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej cierpią z powodu wirusa pokarmowego w porównaniu z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym.

Szczepionka przeciw rotawirusom

Od lipca 2013 roku dzieci w Wielkiej Brytanii otrzymują doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom, która chroni dzieci przed tą potencjalną bardzo nieprzyjemną infekcją.

Kiedy powinnam zacząć się martwić, gdy moje dziecko wymiotuje lub ma biegunkę?

Wymiotowanie może być objawem innych ukrytych problemów, więc zawsze ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie objawy u dziecka oraz zastanowić się nad tym, czy miały kontakt z osobami, u których występowały podobne objawy.

Szczególnie należy zadbać o pomoc medyczną, jeśli dziecko wymiotuje i ma gorączkę. Może to oznaczać ukrytą infekcję ucha, dróg oddechowych, układu moczowego lub, w poważniejszych przypadkach, zapalenie opon mózgowych, więc ważne jest szybkie uzyskanie pomocy.

Czy moje dziecko może się odwodnić, gdy wymiotuje lub ma biegunkę?

Jeśli dzieci wymiotują lub wydalają więcej płynów niż przyjmują, wówczas pojawia się ryzyko odwodnienia, zwłaszcza jeśli cała sytuacja trwa dłużej niż jeden dzień. Wczesne objawy odwodnienia są takie, że dziecko nie wydala odpowiedniej ilości moczu, a pieluszki są suche, pomimo że spodziewałaś się, że powinny być mokre (chociaż określenie wydalonej ilości moczu może być trudne, jeśli dziecko ma również biegunkę). Innym objawem może być brak łez podczas płaczu oraz suche usta i język. Dziecko może być również apatyczne i zwiotczałe.

Odwodnione dziecko może być ospałe lub nerwowe oraz posiadać luźne fałdy skóry, która będzie blada lub plamista. Oczy oraz ciemiączko (miękki punkt na czubku głowy) mogą się zapaść (nie należy czekać na pojawienie się takich objawów, ponieważ są one późnymi oznakami bardzo poważnego odwodnienia). Dziecko może również stracić apetyt, a jego dłonie i stopy mogą być zimne.
Jeśli zaobserwujesz takie objawy odwodnienia, bardzo ważne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem, który zbada dziecko i zastosuje odpowiednie metody leczenia.

Jak mogę zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie przy wymiotach i biegunce?

Jeśli Twoje dziecko będzie odwodnione, wówczas będzie potrzebować dodatkowych płynów. Często karm je piersią lub butelką. Sama biegunka jest troszkę łatwiejsza, ponieważ możesz dostarczać dziecku płyny przez jego buzię.

Jeśli lekarz tak zaleci, możesz kupić doustne płyny lub sole nawadniające, które uzupełnią wszystkie elektrolity utracone podczas wymiotowania i biegunki. Dostaniesz je w każdej aptece na receptę od lekarza rodzinnego. Zasięgnij porady medycznej, aby upewnić się, że jest to prawidłowa forma leczenia twojego dziecka oraz otrzymać wytyczne dotyczące sposobu podawania takiego lekarstwa dziecku.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli w sześciu lub większej liczbie pieluszek zauważyłaś biegunkę w ciągu ostatnich 24 godzin lub jeśli dziecko wymiotowało trzy, lub więcej razy przez ostatnie 24 godziny. Jeśli twoje dziecko czuje się źle (słabiej reaguje, ma gorączkę bądź oddaje za mało moczu) lub jeśli wymioty utrzymają się do następnego dnia, należy od razu skonsultować się z lekarzem.

Jak mogę chronić swoje dziecko przed wymiotami i biegunką?

Wirusy powodujące wymioty i biegunkę mogą łatwo przechodzić z jednej osoby na drugą, szczególnie na dzieci. Upewnij się, że wszyscy często myją ręce w ciepłej wodzie z mydłem. Utrzymuj odpowiednią czystość toalet i często pierz ręczniki w temperaturze przynajmniej 60 stopni.
Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, upewnij się, że butelka oraz cały sprzęt zostały umyte i wysterylizowane w odpowiedni sposób. Sterylizacja butelek jest bardzo łatwa – po prostu umieść je w gotującej się wodzie na 10 minut – nie potrzebujesz żadnego drogiego sprzętu.

Aby uniknąć przejścia wirusa pokarmowego z Twojego dziecka na innych ludzi, bardzo często myj ręce, nie używaj ręczników razem z innymi osobami ani nie oddawaj dziecka do żłobka i innych miejsc opieki do 48 godzin po wyleczeniu, a także nie zabieraj dziecka na basen przez dwa tygodnie po ostatnim ataku biegunki.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3