Dziecko Szkoła Beztroska zabawa czy nauka? Dwa w jednym!

Wybierzcie się razem na targ!

Zaplanuj wcześniej, co kupicie i zabawcie się w nazywanie owoców i warzyw. Gra polega na podawaniu nazw produktów określonego typu. Pierwszy uczestnik podaje nazwę np. owocu, a drugi powtarza ją i dodaje kolejną i kolejną. Celem jest zapamiętanie i powtórzenie całego długiego ciągu nazw produktów. Zakupy na targu to także okazja do przetestowania matematyki z większymi dziećmi: mogą przećwiczyć jednostki miary i ich przeliczanie (np. gramy, dekagramy i kilogramy). Można też powtórzyć dodawanie, odejmowanie i mnożenie w pamięci.

Gotowanie i pieczenie

Jest mało prawdopodobne, że dzieci potraktują wspólne gotowanie lub pieczenie jako naukę lub pracę. Raczej uznają to za przyjemną zabawę, ale mogą się przy okazji sporo nauczyć. W trakcie prac kuchennych rozwijają się przede wszystkim zdolności motoryczne. Można na przykład wspólnie zrobić sałatkę z warzyw lub owoców kupionych na targu. Mniejsze dzieci mogą umyć produkty na sałatkę, a starsze pomóc przy krojeniu. Nieważne, że „cienkie” plastry ogórka będą miały grubość kciuka albo że pomidor zamiast w plasterki będzie pokrojony w kostkę. Przy pomocy wykałaczek z resztek owoców, warzyw, rodzynek i orzechów  można zrobić zabawne figurki.

Odrobina ruchu nie zaszkodzi

Zabawa przy muzyce

Gdy gra muzyka, wszyscy tańczą, a gdy się kończy, wszyscy uczestnicy muszą znaleźć miejsce do siedzenia. Krzeseł jest o jedno mniej niż uczestników.

Łapanie balonów i baniek mydlanych

Bardzo prosta i lubiana przez dzieci zabawa. Uczestnicy podają sobie balony w taki sposób, aby uniknąć kontaktu balona z ziemią. Zabawa z bańkami mydlanymi jest bardzo podobna. Dziecko musi „złapać” i przebić bańkę, zanim ta spadnie na ziemię.

Zasób słownictwa i nauka języków

Rymowanek, piosenek i wierszyków dzieci mogą się uczyć także latem. Zawsze należy je dobierać do wieku i zainteresowań dziecka. Powtórz z dzieckiem rymowanki i wierszyki, których już się nauczyło albo - jeśli dziecko ma ulubioną piosenkę po angielsku - możesz je nauczyć angielskiego tekstu. W takim przypadku przetłumacz dziecku tekst piosenki, żeby wiedziało, o czym opowiada.

Szkoła w lesie i ogrodzie zoologicznym

Większość dzieci uwielbia wizyty w ogrodzie zoologicznym lub leśnych zagrodach, podobnie jak poznawanie roślin podczas wędrówek po ścieżkach edukacyjnych na łonie natury. To doskonała okazja do przypomnienia sobie wiadomości szkolnych i zdobywania nowej wiedzy. Czym odżywiają się zwierzęta? Ile mają potomstwa? Czy żyją w stadach, czy w pojedynkę? W jakich regionach świata zamieszkują? Czym charakteryzują się różne klimaty? To wszystko jest niezwykle ciekawe, a dzieci na pewno nie będą wspominać tej zabawy jako nauki.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Cukier biały 1 kg (kg = 2.49)
Tesco Cukier biały 1 kg
  249
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3