Zdrowy tryb zycia Zdrowie Bezpieczne wakacje? Uważaj na kleszcze!

W maju i czerwcu oraz w okresie jesiennym  swój szczyt aktywności mają kleszcze (Ixodida) - pajęczaki z podgromady roztoczy. Znanych jest około 900 gatunków, w Polsce występuje na stałe 19. Kleszcze to pasożyty, które w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby..


Gdzie występują kleszcze?

Pozbądźmy się najpierw pewnego uogólnienia: kleszcze nie znajdują się wyłącznie w lesie bądź na drzewach. Najczęściej można je znaleźć na polanach, w parkach, na trawnikach w centrach miast, a nawet na poddaszach naszych domów. Wypatrujmy ich w miejscach przejściowych, np. na skraju lasu i łąki, polany czy na brzegach ścieżek. Ich ulubione rośliny to paprocie, czarny bez, krzewy jeżyn i leszczyna. Kleszcze uwielbiają wilgoć, dobrze się czują również w warunkach pokojowych (powyżej 25°C).


W jakie miejsca na skórze wbijają się najczęściej kleszcze?

Ze względu na preferowaną temperaturę i wilgoć, kleszcze wbijają się najczęściej w miejsca gdzie pojawia się pot i gdzie skóra jest najdelikatniejsza tj. za uszami, w zgięciach łokci i kolan, pod biustem itp. Pasożyty są najaktywniejsze o poranku i wieczorami, więc wtedy szczególnie uzbrójmy się w przezorność i przygotujmy na obecność tych szkodników. Częstymi ich nosicielami są także domowe zwierzęta. Uważnie więc przyjrzyjmy się naszemu ulubieńcowi za każdym razem, kiedy wróci ze spaceru.  Bądźmy także zawsze świadomi ukrytych zasadzek, kiedy wchodzimy w wysoką trawę lub zarośla czy siadamy na pniach drzew. Wieczorami, w chłodnym lesie, zakładajmy długie spodnie - najlepiej jasne, dzięki czemu łatwiej będzie dostrzec kleszcza - a po powrocie mocno je wytrzepujmy.


Kilka informacji o kleszczach:

Po pierwsze: kleszcz docelowo chce zaczepić się o skórę  jeżeli jeszcze tego nie zrobił i widzimy, jak się porusza, należy go jak najszybciej strzepnąć.

Po drugie: kleszcze mają silne pazurki i potrafią mocno się wczepić, a ich ślina zawiera substancję znieczulającą, więc nawet nie poczujemy ukłucia.

Po trzecie: nie jest łatwo dostrzec kleszcza; larwa ma 0,5 mm średnicy i może mieć odcień podobny do skóry, nimfa zaś osiąga wielkość ziarnka piasku: 1,5 mm.


Nie wyrywaj kleszcza palcami:

Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć  pęsety lub odpowiedniego narzędzia, które można kupić w każdej  aptece. Nie czekaj! Zrób to od razu, bo im szybciej się go usunie tym lepiej! Chwyć go jak najbliżej skóry i wyciągnij zdecydowanym ruchem po lekkim łuku. Wykręcanie w prawo czy w lewo nie ma żadnego uzasadnienia. Przed usunięciem pod żadnym pozorem nie smaruj niczym miejsca wokół kleszcza - to zwiększa ryzyko zakażenia. Dopiero po wyciągnięciu pasożyta zdezynfekuj skórę i sprawdź, czy wyszedł w całości.


Szczepienie i leczenie

Najpopularniejsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Niestety nie ma aktualnie szczepionki przeciw boreliozie. W ciągu 6 tygodni od ukąszenia mogą pojawić się pierwsze objawy. W połowie przypadków będzie to rozprzestrzeniający się  po skórze rumień - bezbolesny, pierścieniowaty, powiększający się i zanikający o średnicy od jednego do ponad pięciu centymetrów. Objawy towarzyszące to senność i zaburzenia równowagi. Leczenie opiera się na podaniu antybiotyków i średnio trwa 28 dni. Aby upewnić się, że kleszcz nie zaraził nas boreliozą, można zbadać krew.

Na poważne kleszczowe zapalenie mózgu na szczęście jest szczepionka. Najlepiej się zaszczepić przed sezonem kleszczy.

W odróżnieniu od boreliozy, do zakażenia KZM dochodzi już w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza - wraz ze śliną pasożyta. Po 1-3 tygodniach od ukąszenia mogą wystąpić objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni), które po kilku dniach ustępują i na tym etapie choroba może się zakończyć, ale może też po kilku dniach wrócić ze zdwojoną siłą, z silnym bólem głowy, a czasem też poważnymi objawami neurologicznymi, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu lub rdzenia mózgu.

Obie choroby jednak mogą przebiegać bezobjawowo. Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga! Nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić czy wywołać chorobę. Ponieważ borelioza i choroby odkleszczowe mogą sprawiać trudności diagnostyczne, starajmy się w ogóle nie dopuścić do zakażenia.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3