Dziecko Przedszkole 8 gier i zabaw, które umilą czas przedszkolakowi

A kuku!

Zabawa stara jak świat, a mimo to wciąż niewychodząca z kanonu dydaktycznego. Bawiąc się w „a kuku”, uczysz malucha, jaka jest jego rola w rodzinie. „Starsze dziecko ma okazję pobawić się z braciszkiem lub siostrzyczką i powiedzieć: ‘Spójrzcie, to ja sprawiłem, że się śmieje!’” – tłumaczy Linda Blair, doktor psychologii klinicznej, stale współpracująca z rodzicami i ich dziećmi. Wyjaśnij swojemu starszemu dziecku, że zabawa w „a kuku” polega w znacznej mierze na kontakcie wzrokowym z młodszym rodzeństwem.

Czas na taniec

Posadź mniejsze dziecko w bujaczku, przyprowadź jego braciszka lub siostrzyczkę i włącz muzykę. Niemowlę będzie zachwycone, kiedy jego starsze rodzeństwo zacznie energicznie podrygiwać nogą w rytm piosenki.

Zabawa w łóżeczku niemowlęcym

Jeśli twoje maleństwo ma nad łóżeczkiem zawieszone zabawki, pojawia się perspektywa kolejnej zabawy integracyjnej. Pozwól starszemu dziecku obracać karuzelką, kiedy maluch nie śpi i potrzebuje stymulacji. „Obserwowanie, jak karuzela wciąż kręci się dookoła, rozwija koordynację obu gałek ocznych niemowlaka. Starsze dziecko poczuje natomiast, że ‘pociąga za sznurki’, a poza tym będzie zachwycone hipnotycznym stanem braciszka lub siostry” – wyjaśnia dr Blair, autorka książki pt. „Kolejność narodzin” (Piatkus).

Wywołaj zdjęcia rodzinne

Pozwól, by starsze dziecko wybrało zdjęcia rodzinne, które zostaną wywołane i trafią na karuzelkę zawieszoną nad łóżeczkiem niemowlaka. Starsze dziecko będzie mogło tłumaczyć maluchowi, kto jest kim.

„Misja specjalna” i zabawa miękkimi przedmiotami

Przydziel starszemu dziecku „specjalną misję”: niech pozbiera różne przedmioty znajdujące się w różnych pomieszczeniach, a obiekty te zostaną pokazane maluchowi. Niemowlaki uwielbiają dotykać rzeczy wybrzuszonych lub szorstkich, o jasnych kolorach; nowego domownika najbardziej ucieszą więc ręczniki, pluszowe zabawki o skomplikowanych kształtach, a nawet... wata kosmetyczna. Przedszkolak poczuje się spełniony, bo zapewni braciszkowi lub siostrzyczce mnóstwo frajdy.

Wspólna budowa wieży

Tak, przedszkolak i niemowlak mogą wspólnymi siłami zbudować wieżę! Tak jakby. Niech maluch przesiaduje wygodnie w bujaczku, tuż obok starszego brata lub siostry. Starsze rodzeństwo zajmie się budową wieży z klocków, co samo w sobie będzie dla obserwującego zabawę niemowlaka fascynującym doświadczeniem. „Wystarczy poprosić przedszkolaka, by podał braciszkowi czy siostrzyczce jeden z klocków. Maluch obejrzy go dokładnie, podczas gdy starsze dziecko będzie stawiało budowlę” – tłumaczy dr Blair. „Starszak poczuje się, jak ktoś bardzo ważny – sprawi bowiem, że na buźce jego brata lub siostry zagości uśmiech.
Będzie też czuł się dobrze sam ze sobą, bo odkryje, że ma bardziej rozwinięte umiejętności, lepszą koordynację ruchów niż młodsze rodzeństwo”.

Zabawa grzechotką

Maluchy kochają potrząsać grzechotką i poznawać nowe dźwięki. Poproś swojego przedszkolaka, by samodzielnie stworzył grzechoczącą zabawkę, a potem wręczył ją bratu lub siostrze. Do pustej, plastikowej butelki wystarczy wsypać ryż. Potem należy udekorować przedmiot według uznania i voilà! – grzechotka jest gotowa do użycia. Pamiętaj, że butelka musi być szczelnie zakręcona.

Czas bajek i opowiastek

Czytanie zacieśnia więź między osobą czytającą a słuchaczem – jest to więc doskonały pomysł na zabawę. Gdy zbliża się wieczór, poproś przedszkolaka, aby przeczytał swojemu młodszemu rodzeństwu bajkę. „Przypomnij starszemu dziecku, żeby nie przewracało kartek zbyt szybko, w ten sposób niemowlak będzie mógł dokładnie przyjrzeć się obrazkom” – objaśnia dr Linda Blair. „Udział w takiej zabawie sprawi, że starszak nauczy się patrzeć na życie z innej perspektywy, z punktu widzenia zupełnie innej osoby”.

Jeżeli książka ma formę rymowanki, dziecko może odśpiewać jej treść – lub przynajmniej spróbować swoich sił. To świetny sposób na rozwijanie mowy, umiejętności językowych i komunikacyjnych. Nieważne, czy niemowlę ma trzy miesiące czy okrągły roczek – nigdy nie jest za wcześnie na wspólną zabawę.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3