Dziecko Ciąża 7 wspaniałych korzyści, jakie wiążą się z późniejszym macierzyństwem

Choć większość kobiet wyobraża sobie, że urodzi dziecko w wieku dwudziestu paru lat, niektóre z nas wymykają się temu schematowi. Życie toczy się w różnych kierunkach, na różne sposoby – i bardzo dobrze. Brytyjski urząd statystyczny podaje, że coraz więcej kobiet decyduje się na zostanie matką po czterdziestce. Oto niektóre z korzyści, jakie wiążą się z późnym macierzyństwem.

1. Czujesz się gotowa. Absolutnie gotowa!

Z listy swoich życiowych celów i ambicji wykreśliłaś już wiele punktów: zarówno dzikie imprezy, jak i wymagające podróże dookoła świata. Jesteś gotowa, by się ustatkować i przyjąć rolę matki, ale pamiętaj – nie warto żegnać się jeszcze z plecakiem podróżnym. Życie nie musi stać się nudne!

2. Masz zapewnioną stabilność finansową

Starsze mamy posiadają tę przewagę nad młodszymi, że przez lata miały szansę spełniać się zawodowo. Pierwszym odcinkiem wypłaty nagrodzono cię ponad piętnaście lat temu, więc prawdopodobnie kupiłaś już dom i miałaś sporo czasu, by myśleć o takich sprawach, jak oszczędności, ubezpieczenie na życie czy emerytura. Możliwe, że znajdujesz się na takim etapie kariery, w którym przejście na urlop macierzyński nie stanowiłoby większego kłopotu. Tak długi urlop wiąże się, oczywiście, z pewnym stresem i utrudnieniami. Zdobądź się jednak na rozmowę z szefem, a kiedy przypomnisz mu o swoim doświadczeniu zawodowym, może uda Ci się wynegocjować bardziej elastyczne godziny pracy.

3. Miałaś mnóstwo praktyki w opiece nad dziećmi

Są duże szanse, że znasz przynajmniej jedną osobę, która wychowuje dziecko – może to być brat lub siostra, przyjaciółka od serca lub bliska koleżanka z pracy. Z tego powodu masz wybitne doświadczenie w przewijaniu dzieci, trzymaniu ich w ramionach, a także zabawie z nimi. Opieka nad cudzym maluchem nie jest tym samym, co własne doświadczenia macierzyńskie, ale ośmiela przyszłą mamę – sprawia, że nie obawia się ona kontaktu z nowo narodzoną pociechą. Co więcej, znajomi rodzice oddadzą Ci wszelkie ubranka i akcesoria niemowlęce, aby tylko ich nie wyrzucać. Możesz liczyć też na liczne porady i wskazówki – matki i ojcowie uwielbiają chwalić się swoją wiedzą.

4. Nie będziesz musiała płacić za karnet na siłownię

Jako świeżo upieczona mama nie będziesz narzekała na nudę i brak aktywności. Przeciwnie – próbując ukołysać dziecko do snu, obejdziesz wszelkie okoliczne parki, a na etapie trochę późniejszym pogubisz nogi, usiłując dogonić swoją wiecznie rozbrykaną pociechę. O siłowni – ale też drogich, comiesięcznych karnetach – możesz zapomnieć. Twój portfel odżyje.

5. Poczujesz się pewniej we własnej skórze

Masz ciut więcej życiowych doświadczeń niż wiele innych początkujących mam, więc nie powinnaś przejmować się tym, co mogą myśleć nieznajomi. Nagłe ataki histerii twojego malca podczas zakupów okażą się banalnym problemem. Pomyśl tylko o swoim porywczym szefie, którego temperament musiałaś ujarzmiać przez tyle lat. Pewność siebie będzie jedną z twoich podstawowych zalet.

6. Z partnerem czy bez niego – dasz sobie radę

Masz za sobą kilka związków i być może znalazłaś już „tego jedynego” – mężczyznę, który przejdzie próbę czasu (i próbę tych wszystkich nieprzespanych nocy...). Nieważne, czy jest to nowa miłość, czy może wieloletni partner – ważne, by zapewnił ci wsparcie. Jako samotna matka też świetnie sobie poradzisz – znasz przecież siebie, swoje potrzeby, a przede wszystkim swoją siłę.

7. Wiesz, na kim możesz polegać

Jesteś szczęściarą: stoi za tobą grupa oddanych przyjaciół, którzy zawsze wesprą cię w potrzebie. Przygotują ci herbatę, gdy będziesz wykończona, pozwolą ci się wygadać – przez telefon lub na żywo. Oferowałaś im swoją przyjaźń przez tak wiele lat – teraz czas na rewanż!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3