Dziecko Ciąża 7 wskazówek jak być idealnym partnerem przy porodzie

1. Weź ze sobą trochę gotówki

Nie, nie dlatego, by proponować łapówki położnym. Drobne przydadzą ci się do wielu rzeczy, na przykład na opłatę za parking, do automatów czy w szpitalnej stołówce.

2. Przygotuj się na bieg długodystansowy

Nie da się przewidzieć, czy poród będzie trwał godzinę, czy też przyjdzie ci czekać cale trzy dni, aż dziecko pojawi się na świecie. Poród wygląda u każdej kobiety inaczej, dlatego bądź przygotowany na każdą ewentualność; odpowiednio wcześniej sprawdź opcje noclegowe, by uniknąć spania na podłodze na porodówce, używając jako koca swojej kurtki.

3. Sprawdź, czy w szpitalu jest wi-fi

Podczas gdy ogrom ludzi czeka na informację i nadchodzi ta najważniejsza chwila, gdy dziecko pojawia się na świecie, ostatnia rzecz, jaką chcesz robić, to czekać na połączenie z Internetem, a potem płacić ogromny rachunek. Sprawdź, czy w szpitalu jest wi-fi, ale nie waż się zamieszczać w sieci zdjęć z porodówki, dopóki ona nie powie ci, że możesz!

4. Pytaj i odpowiadaj na pytania

Podczas gdy przyszła mama jest zajęta walką ze skurczami, twoim zadaniem jest pytać i odpowiadać na pytania dotyczące opieki nad nią. Bądź pewien, że te same pytania będą ci zadawane więcej niż raz, i nie bój się odpowiadać za przyszłą mamę, gdy ta nie będzie pewna, co powiedzieć.

5. Pomagaj, jak tylko możesz

Niełatwo jest widzieć swoją przyjaciółkę, krewną lub partnerkę w czasie gdy doświadcza ogromnego bólu, zwłaszcza jeśli nie wiesz, do czego mógłbyś się jej przydać lub co mówić, żeby nie brzmieć protekcjonalnie. Staraj się wspierać ją, jak tylko możesz, podając rękę, by mogła ja ścisnąć, masując jej plecy i odpowiadając na jej (logiczne) pytania. Jeżeli okaże się, że jest ona niezwykle wymagająca, pamiętaj, że całe twoje poświęcenie będzie wiele warte, gdy to wszystko się skończy. Głębokie oddechy przydadzą się zarówno jej, jak i tobie…

6. Zajmij się dostarczaniem wody

Poród jest naprawdę wyczerpujący. Rzeczy, takie jak gazy czy powietrze, mogą dodatkowo odwadniać rodzącą. Dlatego przygotuj więcej wody, niż wydaje ci się, że może być potrzebne. Warto zamrozić dużą butelkę wody i utrzymywać ją zimną przez 24 godziny, a także przynieść słomki, by rodzącej było łatwiej pić. Liczą się tylko praktyczne rozwiązania.

7. Nie zapomnij o powrocie do domu

Świeżo upieczone mamy zwykle czują się okropnie po porodzie, dlatego to ty musisz pomyśleć o tym, w jaki sposób mama i jej nowo narodzone dziecko wrócą bezpiecznie do domu. Aby zdobyć dodatkowe punkty za bycie superpartnerem przy porodzie, poćwicz mocowanie fotelika w samochodzie, gdyż w dzień wyjazdu do domu może to być ciężkie do zrobienia. Gratulacje! Ty i twoja przyjaciółka/partnerka przetrwaliście porodówkę!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3