Wskazówki i porady 7 sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie przypalenizny bez chemii

Czyszczenie przypalonych garnków zdecydowanie nie należy do ulubionych czynności gospodyń domowych. W większości przypadków kończy się na użyciu druciaka, który wprawdzie wyczyści przypaleniznę, ale zostawi ślady na dłoniach i paznokciach.

Czarna herbata

Do przypalonego garnka wlejcie mocną czarną herbatę, dodajcie łyżkę soli i odstawcie na noc. Rano łatwo umyjecie garnek.

Sól

Zasypcie przypalone miejsce solą, zalejcie wrzącą wodą i odstawcie na noc. Na drugi dzień przypalenizna łatwo zejdzie.

Soda oczyszczona

Wszechstronna niszczycielka brudu kuchennego i łazienkowego, czyli soda oczyszczona poradzi sobie również z przypalonym garnkiem. Nasypcie do garnka, zalejcie wodą i zagotujcie. Przypalenizna zejdzie bez problemu.

Surowy ziemniak

Przekrójcie ziemniaka wzdłuż i posypcie go sodą oczyszczoną. Przetrzyjcie przypaleniznę i odstawcie ją na kilka godzin. Umyjcie w tradycyjny sposób.

Ocet

Ta metoda pozostawi w powietrzu mocny zapach, ale garnek będzie jak nowy. Nalejcie ocet do garnka, zagotujcie i odstawcie do wystygnięcia. Czarna przypalenizna łatwo zejdzie.

Cola

O czyszczących zaletach coli krążą legendy. Sposób postępowania jest taki sam jak z octem. Nalać, zagotować i odstawić do wystygnięcia. Przypalenizna zejdzie z garnka bez najmniejszego problemu.

Dodatkowa rada: silna trójka

W przypadku wyjątkowo opornej przypalenizny wypróbujcie niesamowitą mieszankę: soda oczyszczona, sól i ocet. Nasypcie sól i sodę do garnka, zalejcie niewielką ilością octu, a po ustaniu szumienia dolejcie wodę. Zagotujcie i odstawcie do wystygnięcia. Potem wystarczy już tylko zeskrobać niechcianą warstwę łyżką.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3