Dziecko Szkoła 7 błędów wychowawczych, które utrudniają dzieciom odnoszenie sukcesów

Każdy z nas chce dla swoich pociech tego, co najlepsze. Nie zawsze jednak mamy świadomość, że „wszystko, co najlepsze” wcale nie musi oznaczać bycia „najlepszym” rodzicem, który kupuje dziecku wszystko, co sobie wymarzy, dokładnie w chwili, kiedy tego zapragnie, rozwiązuje za niego każdy problem i podnosi go z ziemi przy każdym upadku. Takie podejście sprawia bowiem, że pozbawiamy dzieci bardzo ważnych lekcji, których powinny doświadczyć w młodszym wieku, gdy ich skutki nie są tak bolesne jak w dorosłym życiu. Aby maluchy wyrosły na rzetelnych, odpowiedzialnych i dojrzałych dorosłych czasami trzeba im pozwolić spaść i samemu się podnieść, a pomocną dłoń wyciągać tylko w trudniejszych sytuacjach. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak uniknąć ich w przyszłości?

Powinniśmy uczyć dzieci radzenia sobie ze stresem. Jak to zrobić?


1. Nie pozwalamy dzieciom na ryzyko i popełnianie błędów

Wielu rodziców pewnie by zaprzeczyło, przekonując, że starają się tylko chronić dzieci. Owszem, to ważne. Ale warto wiedzieć, kiedy pozwolić im na upadki i rozczarowania, żeby się ich nie bały i nauczyły się, że podobnie jak sukcesy i radość, są one normalną częścią życia. Kolana trzeba sobie rozbić tyle razy, aż nauczymy się, że jest to coś, z czym można żyć. Myśl o ponownym upadku nie powinna paraliżować i zniechęcać do ponownego wyjścia na boisko. Życie takie już jest.

2. Zbyt szybko ruszamy na pomoc

Mówiąc obrazowo, współcześni rodzice krążą nad dziećmi niczym helikoptery. Są zawsze obecni, a jak tylko dostrzegą coś, co zwiastuje problemy, nadlatują, wkraczają do akcji i wracają do stanu czuwania, żeby nie przegapić kolejnego sygnału. W takiej sytuacji dzieci uczą się, że problemy same się rozwiązują i nikt nie ponosi odpowiedzialności. Warto pozwolić pociechom spróbować samodzielności w rozwiązywaniu problemów. Naturalnie, czasami rodzicom trudno zachować dystans, zwłaszcza, gdy widzą, że dziecko czymś się martwi, ale trzeba wierzyć, że poradzi sobie bez naszej pomocy.

3. Zbyt często nagradzamy

Metoda „nagradzania medalem za uczestnictwo” była swego czasu dość popularna, ale okazało się, że ma niebagatelny wpływ na dzieci. Jeśli rodzice chwalą dziecko nawet za wynik poniżej przeciętnej i nie zwracają uwagi na nieodpowiednie zachowanie dzieci, ich pociechy trudniej będą w przyszłości znosiły przegraną. Mogą nawet zacząć kłamać lub oszukiwać, żeby zataić prawdę tylko dlatego, że nie potrafią unieść ciężaru porażki. Nigdy bowiem nie spotkało ich prawdziwe fiasko i nie poczuły jego konsekwencji.

Co nauczyciele powiedzieliby rodzicom, gdyby tylko mogli?


4. Pozwalamy dzieciom na to, czego sami nie mieliśmy

Dzieci nie zawsze muszą dostać to, o czym marzą. Z czasem ich frustracja mija, za to rozkapryszenia i przekonania, że bez większego wysiłku mogą dostać, co tylko zechcą, niełatwo się pozbyć. Rodzice dla swoich dzieci byliby gotowi zdobyć nawet gwiazdkę z nieba, ale warto czasem odmawiać, nawet jeśli to trudne. Nie przyzwyczajajmy też do nagród materialnych za dobre oceny, które same w sobie powinny być wyróżnieniem. Jeśli za wszystko będziemy dzieci nagradzać, zabraknie im wewnętrznej motywacji, a już na pewno nie będą umiały naprawdę cieszyć się z sukcesów.

5. Wstydzimy się własnych błędów

Wielu rodziców stawia dzieciom za przykład własne życie. Wszyscy znamy zdania zaczynające się od: „Gdy ja byłem w twoim wieku...”. Warto jednak mówić także o błędach, które wówczas popełnialiśmy, o tym, jak się z tym czuliśmy i czego nas to doświadczenie nauczyło. Dzieci mogą w ten sposób porównywać, zaś życiowe lekcje rodziców pozwolą im uniknąć własnych błędów. A przy okazji docenią szczerość i wrażliwość rodziców.

6. Inteligencja to nie to samo co dojrzałość

Nawet jeśli dziecko jest inteligentne, wcale nie oznacza to, że jest dojrzałe i przygotowane do życia. Uważnie obserwujmy inne aspekty jego zachowania i nie skupiajmy się tylko na inteligencji. Dobrą wskazówką jest stopień samodzielności rówieśników dziecka. Jeśli okaże się, że inne równolatki są bardziej samodzielne, warto obarczyć dziecko większą odpowiedzialnością, z nadzieją, że stanie na wysokości zadania.

Dzieci nie powinny bać się nowych zadań, lecz stawiać im czoło. Pokaż im, jak to zrobić \

7 błędów wychowawczych, które utrudniają dzieciom odnoszenie sukcesów

7. Świecenie przykładem

Najlepsza rada dla rodziców: świeć własnym przykładem. Widząc, że nasze opinie i poglądy nie odbiegają od czynów i zachowań, dziecko zacznie nas bardziej szanować. Zrozumie, że rodzic umie podejmować trudne decyzje etyczne bez wahania i konsekwentnie się ich trzyma. Samo również się tego nauczy. Rodzice powinni się zatem starać, aby ludzie, których spotykają na swojej drodze stawali się dzięki nim bogatsi, lepsi i szczęśliwsi, a dziecko będzie brało z nich przykład.

W wychowaniu dzieci obowiązuje taka sama zasada, jak w życiu: lepiej myśleć o jutrzejszym sukcesie niż skupiać się na chwilowej uciesze. Dotyczy to wszystkich sfer życia, zarówno zdrowego odżywiania, aspektów finansowych i zadłużania oraz sukcesów w pracy i szkole.

Wychowując pokolenie młodych nastawionych na sukces i świadomych jednostek zacznijmy od prostych zasad i pamiętajmy o konsekwencji:

  • Pozwólmy dzieciom podejmować trudne wyzwania i poznać gorycz porażki.
  • Rozmawiajmy z nimi o konsekwencjach ich zachowania – zarówno dobrego, jak i złego.
  • Pozwólmy pociechom angażować się w działania, które wymagają cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, zapomnienia o krótkotrwałej satysfakcji (sport i rywalizacja sportowa, gra na instrumentach itd.).
  • Uczmy nasze skarby, że nie mogą robić wszystkiego na raz oraz że życie to kwestia wyborów i kompromisów.
  • Kreślmy przed nimi jasną przyszłość, szerokie perspektywy, wyznaczajmy im ścieżki, którymi mogą podążać.
  • Pozwólmy im poczuć ciężar odpowiedzialności, który jest nieunikniony w świecie dorosłych (zarządzanie własnymi pieniędzmi itp.).     Źródła: www.forbes.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3