Dziecko Noworodek 5 zmysłów noworodka: po czym noworodki poznają mamę?

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy rozwijają się wszystkie zmysły. Noworodek słyszy, czuje, widzi, rozpoznaje smaki i ma zmysł dotyku. Niektóre zmysły z czasem się rozwijają i doskonalą.

Dotyk

Jednym z najważniejszych zmysłów jest dotyk. Niemowlęta odbierają przez skórę każde muśnięcie. Rozpoznają czy przedmiot jest zimny, ciepły, suchy czy wilgotny. Kontakt fizyczny jest dla noworodków bardzo ważny, dlatego tak istotne jest zapewnienie tuż po porodzie kontaktu „skóra do skóry”. Polega on na położeniu noworodka na piersiach mamy.

Niemowlęta uwielbiają pieszczoty, objęcia, przytulanie, kołysanie i głaskanie. Dzieci, które dostają odpowiednią ilość pokarmu, ale zbyt mało czułości, z czasem mają problemy z rozwojem umysłowym i fizycznym. Dotyk działa uspokajająco, przynosi ukojenie i wspomaga prawidłowy rozwój niemowląt. Delikatne gładzenie dziecka pomaga w zaśnięciu.

Powonienie

Zmysł powonienia rozwija się już w łonie matki. Dzieci wdychają i połykają wodę płodową, której zapach przypomina mleko mamy, co po przyjściu na świat pozwala im je łatwo rozpoznawać. Woda płodowa ma w sobie zapach i smak tego, co zjadła mama. Co zatem zjadłaś na kolację?

Kilka dni po narodzeniu niemowlę potrafi już rozpoznać zapach swojej mamy. W ciągu dwóch tygodni nieomylnie odróżnia zapach matczynego mleka.

Słuch

Słuch również zaczyna się rozwijać już w łonie matki. Podczas bulgotania w brzuchu kobiety dziecko potrafi wychwycić dźwięki dochodzące z zewnątrz. Głośne i nieznajome dźwięki mogą je wystraszyć, a z kolei spokojne tony i melodie działają uspokajająco. Najlepiej i najczęściej dziecko słyszy w brzuszku głos mamy, który roznosi się po całym jej ciele. Woda płodowa dobrze przewodzi niskie głosy, dlatego ojcowie też mogą spróbować nawiązać kontakt z jeszcze nienarodzonym potomkiem, na przykład czytając bajki do brzuszka.

Po przyjściu na świat niemowlęta mają już bardzo dobry słuch. Potrafią określić kierunek, z którego dochodzą odgłosy. Jeśli w pobliżu zadzwonimy dzwonkiem, dziecko obróci główkę w stronę, skąd dochodzi dźwięk.

Wzrok

Po przyjściu na świat noworodki widzą trochę rozmazany obraz. Podczas karmienia potrafią się skupić na twarzy mamy i dostrzegają różnicę między jej twarzą a twarzami innych osób. Postrzegają światło i obracają oczy w jego stronę. Ruchy gałek ocznych początkowo nie są w pełni skoordynowane i każde oczko może się obracać w innym kierunku. Początkowo noworodki są krótkowidzami, a najlepiej widzą przedmioty oddalone maksymalnie 25 centymetrów od ich twarzy. Bez obaw, w ciągu kolejnych trzech miesięcy koordynacja się poprawia, a wzrok wyostrza.

Maluchy lubią obserwować ludzkie oczy i są nimi wręcz zafascynowane. Ich wzrok przyciągają też jasne kolory, czerwony, niebieski, żółty i wyraźnie zaznaczone kształty. Podobają im się skomplikowane wzory, a także paski i kółka.

Smak

Kubki smakowe noworodków są w pełni rozwinięte. Nie potrafią jeszcze rozpoznawać wszystkich smaków, ale preferują słodki smak, dlatego mleko mamy jest słodkie. Pokarm zawiera dużo sacharydów, a podczas jedzenia wydzielają się endorfiny, które wywołują uczucie szczęścia. Noworodki nie lubią kwaśnego smaku, zaś słony smak zaczynają rozpoznawać dopiero około 4 miesiąca życia.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3