Dziecko Noworodek 5 sposobów na uspokojenie dziecka w brzuszku i po urodzeniu

Twoje dziecko spędziło dziewięć miesięcy w ciemności, ciszy i cieple, a teraz otacza je pełen światła, hałaśliwy i zimny świat. Dla maleństwa wszystko jest tutaj nowe, musi się przyzwyczaić. Dlatego nie ma się co dziwić, że może być wystraszone i płakać.

Neurologowie odkryli, że gdy dziecku zapewni się podobne warunki, jakie miało w brzuchu mamy, szybciej się uspokoi. Dlatego warto „rozmawiać” z maleństwem w brzuszku od chwili, gdy się o nim dowiesz. Przemawiaj do niego, gładź brzuch, pozwól sobie na smakołyki, które będą dobre dla dziecka. A gdy przyjdzie na świat, zadbaj o kontakt wzrokowy i pozwól mu nasycić się zapachem Twojej skóry. W ten sposób zapewnisz mu uspokajający koktajl przyjemnych bodźców.

Dotyk uspokaja dzieci w brzuchu i te, które już przyszły na świat

W brzuszku

Przyszłe mamy często nieświadomie dotykają rosnącego brzuszka. Dziecko przyzwyczaja się do dotyku, a po porodzie to właśnie dotyk jest podstawą taktyki uspokajania malucha. Im większe dziecko, tym intensywniej odbiera dotyk. Gdy jest niespokojne, masuj brzuch delikatnymi kolistymi ruchami.  

Po urodzeniu

Masaż, który uspokajał dziecko w brzuchu, działa kojąco także po porodzie. Pomocny jest także kontakt skóra na skórę. Nawet bardzo rozdrażniony maluch powoli się uspokoi i rozluźni, jeśli położysz go na odsłoniętej klatce piersiowej.

Ciąża tydzień po tygodniu: Co dzieje się dzieje z dzieckiem i mamą?

Słodki smak przynosi ukojenie

W brzuszku

W drugim trymestrze dziecko zaczyna połykać wodę płodową, w której pływa. Jest to pierwszy smak, z którym się styka. Składa się na niego wszystko to, co zjada przyszła mama. Twoje ulubione potrawy w czasie ciąży wkrótce staną się ukochanymi smakami dziecka po urodzeniu.

Po urodzeniu

Słodki smak maminego mleka działa relaksująco, ponieważ przypomina czas spędzony w brzuszku. A przy okazji dziecko doświadcza nowych smaków, podobnie jak w brzuszku. Czasami maluch może być niespokojny tylko dlatego, że w ciągu dnia mama zjadła coś, co mu nie smakowało lub poczuł smak, którego jeszcze nie znał.

Dowiedz się, których produktów unikać w okresie karmienia 

Twój głos zapewnia poczucie bezpieczeństwa

W brzuszku

Dziecko w brzuchu nie przebywa w całkowitej ciszy. Słyszy serce, żołądek, jelita i odgłosy z zewnątrz. Co prawda głos dochodzący do brzuszka jest zniekształcony, ale wkrótce po urodzeniu dziecko zacznie go rozpoznawać. Dowiedziono, że jeśli w czasie ciąży dziecku śpiewa się jakąś piosenkę, to będzie na nią pozytywnie reagować również po przyjściu na świat.

Po urodzeniu

Twój głos jest dziecku dobrze znany i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Rozmawiaj z nim, czytaj, śpiewaj, żeby wiedziało, że ciągle z nim jesteś, nawet jeśli w danym momencie Cię nie widzi. Dzięki temu będzie się czuło bezpieczniej.

Im więcej rozmawiasz z dzieckiem, tym będzie mądrzejsze


Kojący zapach mamy

W brzuszku

Choć dzieci w brzuchu samodzielnie nie oddychają, czują zapachy. Noworodki rozpoznają mamę po zapachu już kilka godzin po urodzeniu. To dla nich niezwykle uspokajający zapach.

Po urodzeniu

Małego człowieczka może zmylić zapach perfum, nieznany intensywny aromat może wywołać nawet ból głowy. Dlatego nie używaj perfum ani perfumowanych kosmetyków, żeby dziecko mogło poczuć Twój naturalny zapach.

5 zmysłów noworodka: Po czym poznaje mamę?

5 sposobów na uspokojenie dziecka w brzuszku i po urodzeniu

Kontakt wzrokowy i mocne kolory na poprawę nastroju

W brzuszku

Choć w brzuszku jest ciemno, w ostatnich dwóch miesiącach ciąży jest wystarczająco dużo światła, aby dziecko mogło obejrzeć swoje rączki i nóżki. Jeśli skierujemy snop światła na brzuch, maluch obróci się w jego stronę. I choć po urodzeniu dzieci jeszcze słabo widzą, Twój widok napełni malucha ogromną radością.

Po urodzeniu

Dzieci widzą tylko jasne kolory. Żółty, czerwony, pomarańczowy, intensywnie niebieski czy zielony to kolory pierwszych motywów, które zaciekawią malucha. Ważny jest również kontakt wzrokowy, który daje pewność, że mama jest tuż obok i wszystko jest w porządku.Źródła: parents.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3