Wskazówki i porady 5 rad, które pozwolą wam zaoszczędzić czas w kuchni

Czasami gotowanie to zabawa i wówczas z radością kręcimy się wokół kuchenki nawet przez kilka godzin. Ale zazwyczaj gotujemy dlatego, że musimy i wtedy każda zaoszczędzona minuta jest cenna. Musimy przecież jeszcze znaleźć czas dla dzieci, męża, mamy… lub chociażby po to, aby umyć włosy.

Planujcie

Planowanie pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ macie orientację i wiecie, co będziecie robić. Planowanie działa w pracy, więc dlaczego nie miałoby działać w kuchni? Zaplanujcie sobie menu na cały tydzień, a dzięki temu zaoszczędzicie kilka razy więcej czasu. Pierwszy raz przy wymyślaniu, co ugotujecie, drugi raz podczas robienia zakupów, ponieważ kupujecie z wyprzedzeniem i trzeci raz podczas gotowania, do którego podejdziecie bez stresu.

Organizujcie

Mrozicie mięso na zapas? Obróbcie je tak, aby było gotowe, krojąc je na kawałki lub kotlety. Dzięki temu szybciej się rozmrozi. Przed zamrożeniem możecie je przyprawić.
Będziecie przygotowywać mrożone mięso? Wyciągnijcie je z zamrażarki kilka godzin przed przygotowaniem, aby zdążyło się rozmrozić i abyście nie musiały czekać aż zrobi to mikrofalówka.
W podobny sposób przygotujcie warzywa. Pokrójcie je, wymieszajcie, wsypcie do woreczka i zamroźcie. W taki sam sposób przechowujcie zmiksowane warzywa lub owoce. Później wystarczy je tylko użyć.

Minimalizujcie

Niemcy i Austriacy posiadają świetny wynalazek o nazwie Eintopf. Nie jest to nic innego jak potrawa gotowana w jednym garnku. Wszystko się gotuje albo piecze razem, a smaki i zapachy idealnie się mieszają. Można powiedzieć, że jest to potrawa, która gotuje się sama.

Unowocześniajcie

Bulion, gulasz czy polędwica potrzebują kilka godzin, zanim będą gotowe. Gotujcie je w garnku pod ciśnieniem, dzięki czemu zyskacie przynajmniej o połowę czasu więcej. 

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3