Dziecko Noworodek 5 rad, jak ubierać niemowlę zimą i kiedy wychodzić na zewnątrz

Być może przypominasz sobie zasadę: dziecku zakładaj zawsze jedną warstwę więcej niż sobie. Nie zawsze się ona sprawdza. Każdy organizm jest nieco inny i ma inną odporność. Dlatego należy zwrócić uwagę na poszczególne warstwy i materiał, z jakiego wykonana jest odzież. Ubranie nie powinno być zbyt przylegające, bo dziecko nie będzie miało szansy się ogrzać. Jak zatem ubierać niemowlę?

Śpiworek i warstwy

Dziecku, które jeszcze nie chodzi i które zabierasz na spacer w wózku, załóż śpiworek, a na wózek ochraniacz na nogi. Pod śpiwór możesz ubrać malucha w podstawowy wariant, który nosi na co dzień po domu: body lub kaftanik, śpiochy lub półśpiochy, na wierzch bluza lub sweterek i dodatkowo kombinezon z polaru. Jeśli jest bardzo zimno, dziecko w śpiworku należy dodatkowo przykryć kocykiem.

 Jeśli wolisz nosić dziecko w chuście, załóż mu body, kaftanik, sweterek lub bluzę, półśpiochy i dres lub śpiochy. Ponieważ najwięcej ciepła „ucieka” przez głowę, nie zapomnij o czapce i kominie chroniącym szyję. Nie zakrywaj dziecku ust, nawet gdy jest bardzo zimno. Skroplona para może spowodować odmrożenia.

 Chodzącym maluchom załóż rajstopki, body z długim rękawem, sweter, a na to wszystko ciepły zimowy kombinezon. Nieodłączną częścią zimowego „looku” są rękawiczki, szalik i czapka.


Jakie pieluszki dla dziecka?

Najważniejsze, żeby było ciepło w nogi

W przypadku maluchów w wózku, które nie mają żadnego ruchu, trzeba zadbać o ciepło w nóżki. Przed chłodem od spodu chronią skarpetki lub futrzane pantofelki, a następnie śpiworek i ochraniacz na nogi. Jeśli nosisz maleństwo w chuście, na ciepłe skarpetki załóż mu dodatkowo getry.

Chodzącym szkrabom także powinno się zapewnić ciepłe nóżki. Nieprzemakalne buty chronią stopy przed wilgocią i chłodem. Postaw na takie, które mają antypoślizgową podeszwę.


Wyprawka dla noworodka

Wybieraj naturalne materiały

Kupując ubranka dla dziecka zwróć uwagę, aby były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub bio bawełna. Będą miłe w dotyku i przewiewne. Uwaga na wełnę, gdy stanowi spodnią warstwę – może „gryźć” i podrażniać delikatną skórę dziecka. Świetnie sprawdzają się nowoczesne materiały, które odprowadzają pot, dlatego nawet jeśli dziecko się zgrzeje i spoci, jest mniejsze ryzyko przeziębienia. Materiałów syntetycznych nie należy stosować jako pierwszej warstwy, która ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.

Chroń skórę

Nie daj się zwieść niskim temperaturom i zachmurzeniu. Przed każdym wyjściem na spacer posmaruj wrażliwą skórę dziecka kremem i chroń ją przed promieniowaniem UV. Krem dla dzieci z nowej serii produktów Tesco Fred & Flo chroni skórę przed niskimi temperaturami i słońcem.


Chroń dziecko przed oparzeniami

Kiedy można wziąć niemowlę na spacer w zimie?

Jeśli dziecko urodziło się zimą, na pierwszy spacer możesz je zabrać dopiero po dwóch tygodniach. Wcześniej przyzwyczajaj malucha do chłodnego powietrza, wydłużając czas przebywania przy otwartym oknie. Ale nawet wtedy musisz zadbać o kilka warstw odzieży. Pierwszy spacer nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Zdecydowanie wystarczy jedna wyprawa w ciągu dnia.

Zanim zabierzesz dziecko na spacer, sprawdź temperaturę na zewnątrz.
Jeśli jest poniżej -5°C, lepiej zostań z noworodkiem lub niemowlęciem w domu.

Spacer należy rozważyć również w przypadku silnego wiatru lub intensywnych opadów śniegu. Unikaj wyjść, gdy w powietrzu jest smog lub dziecko niedawno było chore.

5 rad, jak ubierać niemowlę zimą i kiedy wychodzić na zewnątrz

Podróżowanie z niemowlęciem. Co mieć pod ręką?

Jak rozpoznać, czy dziecku jest ciepło czy zimno?

Skąd wiemy, czy maluchowi jest ciepło czy zimno, skoro sam nie może tego powiedzieć? Trzeba polegać na innych zmysłach. Niezawodnym wskaźnikiem komfortu termicznego dziecka jest kark. Jeśli maluch ma chłodny kark, załóż mu dodatkową warstwę, bo jest mu zimno. Jeśli poczujesz na karku pot, zdejmuj dziecku jedną warstwę, bo jest zgrzane.Źródła: motherclub.cz, babyweb.cz, promaminky.cz, blog.feedo.cz, babyonline.cz


Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3