Dziecko Maluch 5 rad, jak pomóc dzieciom pokonać strach przed zastrzykami

Zastrzyki są bolesne, dlatego dzieci się ich boją, ale nie sposób ich uniknąć, dlatego troskliwi rodzice szukają sposobów, jak ułatwić dziecku tę sytuację. My też mamy parę podpowiedzi. 

Powiedz dziecku prawdę 

Jeśli dziecko pyta, czy będzie bolało, powiedz mu prawdę. Zastrzyki mogą być bolesne albo co najmniej nieprzyjemne. Jeśli powiesz maluchowi, że jest inaczej, odbierze to jako kłamstwo i może stracić do Ciebie zaufanie. Zamiast się wypierać, możesz powiedzieć: „Tak, będzie bolało, ale tylko przez krótką chwilkę, a później już będzie dobrze”. Kiedy będzie po wszystkim, uśmiechnij się i pochwal szkraba.

Nie wnikaj w szczegóły

Jeśli dziecko nie dopytuje, nie wnikaj w szczegółowe wyjaśnienia, które nawet przez myśl mu nie przeszły. Im krócej dziecko będzie się zastanawiać nad zastrzykiem, tym lepiej. 

5 rad, jak pomóc dzieciom pokonać strach przed zastrzykami
Czy Twoje dziecko często choruje? Przeczytaj, kiedy częste choroby są jeszcze w normie

Wspieraj dziecko na odległość

Na widok igły niektóre dzieci reagują histerycznie. Jeśli nie możesz uspokoić pociechy, czasami lepiej się oddalić i pozwolić specjalistom zrobić, co do nich należy. Utrzymuj z dzieckiem kontakt wzrokowy i wspieraj je na odległość. W ten sposób będzie miało pewność, że jesteś przy nim, ale nie będzie mogło schować się w Twoich ramionach przed zastrzykiem. 

Pocieszenie

Pierwsza pomoc, która przyniesie dziecku ulgę po zastrzyku to przytulenie i miłe słowo. Jeśli dziecko zasłużyło na pochwałę, nie szczędź słów. Jeśli sytuacja wymknęła się spod kontroli, nie wracaj do tego, tylko przytul malucha. Na ból pomagają też zimne okłady.

Nagroda

Jeśli dziecko udźwignęło ciężar sytuacji, możesz zastanowić się nad symboliczną nagrodą. Idąc do lekarza lub w drodze powrotnej odwiedź Tesco i kup dziecku lizaka, niewielką zabawkę lub ulubiony przysmak. Postaraj się, aby dziecko nie odbierało tego jako specjalnej okazji, maluch powinien traktować zastrzyk jak coś normalnego, co czasami się przytrafia. 

Więcej artykułów o wychowaniu dzieci na Hello Tesco


 Źródła: parents.com, wikihowOpublikowano: 12 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3