Dziecko Maluch 5 rad, jak na dobre oduczyć dziecko rzucania jedzenia na podłogę

Gdy Twój maluch, pierwszy raz siedząc w krzesełku przy jedzeniu, zrzuci na ziemię marchewkę, rozciągając usta w promiennym uśmiechu, pomyślisz, że to takie słodkie. Podsumujesz tę scenę, grożąc mu palcem: „No, no, no!” i pogłaszczesz po główce. Kiedy jednak sytuacja zacznie się powtarzać codziennie, na przykład z talerzem spaghetti czy przecierem z warzyw, zapragniesz jak najszybciej oduczyć dziecka złego nawyku. Oto kilka rad, jak oduczyć szkraba rzucania jedzeniem, bez płaczu i dramatyzowania.

Najpierw rodzic powinien spróbować zrozumieć,
dlaczego dziecko rzuca jedzeniem.

Zrzucając jedzenie na podłogę dziecko się uczy

Niemowlęta w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy rzadko celowo rzucają jedzeniem. W okresie od dziewiątego do dwunastego miesiąca uczą się jednak rozumienia działania i skutku. Mogą sobie w ten sposób odpowiedzieć na wiele pytań, które przychodzą im do głowy: co się stanie, jeśli zrzucę talerz na ziemię? Jaki wyda dźwięk? Czy jedzenie wróci na talerz, czy będzie leżało na ziemi? Wszystkiego muszą same spróbować, aby się przekonać.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w pierwszym roku życia dziecka

Rozrzucając jedzenie dzieci zwracają na siebie uwagę

Za każdym razem, gdy dziecko zrzuca na ziemię talerz z jedzeniem i zyskuje w zamian dużo uwagi ze strony całej rodziny, wzmacnia w ten sposób nawyk przyciągania zainteresowania. Nawet jeśli to zainteresowanie jest negatywne.

Rzucanie jedzeniem to komunikat

Maluchy poszukują różnych kanałów komunikacji, a my, dorośli, nie zawsze możemy zrozumieć ich przekaz. Rzucanie jedzeniem może być wyrazem tego, że dziecko nie zje więcej, bo ma już pełny brzuszek. Czasami dzieci reagują w ten sposób na nowe produkty, których kolor lub konsystencja jest im nieznana i wywołują u nich obawy. Albo zwyczajnie nie wiedzą, jak coś zjeść, ponieważ nikt im nie pokazał, a same sobie nie radzą.

Jak pomóc dziecku prawidłowo się komunikować?

Oto kilka rad, jak rozsądnie i na spokojnie temu zapobiec

01. Podawaj dziecku mniejsze porcje

Rzucając jedzenie, dziecko może dawać sygnał, że jest syte. Dlatego podawaj mu mniejsze porcje, aby uniknąć sposobności do bawienia się i rozrzucania niedojedzonych resztek. Możesz podawać dziecku po dwa - trzy kawałki i w razie potrzeby uzupełniać talerz.

02. Pozytywna reakcja

Nie powtarzaj dziecku w kółko zakazów w stylu: „Nie wolno rzucać jedzenia na podłogę”. Przeciwnie, stwórz jasny, pozytywny przekaz mówiący, jak powinno wyglądać stołowanie, na przykład: „Je się przy stole” albo „Je się z talerza”. Systematycznie powtarzaj te zdania za każdym razem, gdy dziecko zacznie rzucać jedzeniem.

3. Nie zwracaj uwagi

Dzieci cieszą się, gdy uda im się zwrócić na siebie uwagę i robią to na wszelkie sposoby. Nawet jeśli w środku kipisz, zachowaj spokój i opanuj głos. Oswój się z pozytywnym przekazem i zacznij się z nim utożsamiać. Naucz pozostałych domowników, jak postępować, zwłaszcza rodzeństwo malucha, które obserwując szkraba, może mieć mnóstwo frajdy, co tylko wzmocni zły nawyk.

5 rad, jak na dobre oduczyć dziecko rzucania jedzenia na podłogę

Kiedy i jakie owoce podać dziecku po raz pierwszy?

4. Przysuń krzesełko do stołu i jedzcie razem

Jeśli dziecko nie widzi ze swojego krzesełka podłogi, na którą spada jedzenie, może się skupić na posiłku. Poza tym będzie mogło obserwować pozostałych członków rodziny i znacznie bardziej angażować się we wspólne stołowanie. W ten sposób wszyscy poświęcają maluchowi niezbędną uwagę i potrzeba rozrzucania jedzenia straci sens.

5. Nie pozwól psu uczestniczyć w tej zabawie

Czy może być lepsza zabawa niż rzucanie jedzenia pieskowi, trafiania w ogonek i przyglądanie się, jak prosi o więcej? Jeśli dziecko ma obok siebie czworonoga, z którym świetnie się bawi, trudno będzie skończyć ze złym nawykiem. Gdy dziecko przechodzi fazę rozrzucania jedzenia, w trakcie posiłków lepiej trzymać psa z dala od kuchni.

Jak w praktyce wygląda oduczanie dziecka od rzucania jedzeniem?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy Twoje dziecko znów rzuca jedzeniem, a Ty w duchu powtarzasz sobie metodę, po którą następnym razem na pewno sięgniesz.
Zajmij się dzieckiem w czasie posiłku, odłóż na bok myśli o zmywaniu i niedokończone rozmowy z koleżankami. Przysuń krzesełko dziecka do stołu, przy którym siedzą pozostali domownicy. Gdy zobaczysz, że jedzenie ląduje na podłodze, podnieś je i neutralnym głosem wypowiedz swój pozytywny przekaz: „Je się przy stole”. Jeśli zajdzie taka konieczność, powtórz to zdanie choćby dziesięć razy, nie zrażaj się i bądź uparta. Nie oddawaj dziecku jedzenia, tylko odłóż je na bok. Oddychaj głęboko i nie trać głowy, choć wiadomo, że to nieproste. Jeśli okażesz cierpliwość i zdecydowanie, w ciągu paru dni dziecko powinno stracić zainteresowanie rozrzucaniem jedzenia.

Więcej o wychowaniu dzieci na Hello Tesco

Źródła: www.todaysparent.com, www. yourkidstable.com


Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3