Dziecko Noworodek 5 praktycznych rad, które ułatwią wybór fotelika dziecięcego

Jak zatem wybrać właściwy? „Najważniejszym kryterium jest wiek i waga dziecka, ponieważ foteliki dzielą się właśnie według tych kategorii. Noworodki zaczynają od modelu jajo, który nadaje się dla dzieci do trzynastu kilogramów, czyli mniej więcej od narodzin do jednego roku. Kiedy dziecko nauczy się samodzielnie siedzieć, najwyższa pora na większy fotelik, przeznaczony dla maluchów od 9 do 18 kilogramów, czyli od jednego do czterech lat albo od 9 do 36 kilogramów, który może służyć dziecku aż do dwunastego roku życia. Rodzicom często się wydaje, że fotelik w kształcie jaja jest za mały dla dziecka i zbyt wcześnie decydują się na większy model” - wyjaśnia Barbora ze specjalistycznego sklepu Lulubee. Uogólniając, zaleca się wybór fotelika z możliwie najmniejszym przedziałem wiekowym i wagowym. Im jest on mniejszy, tym zazwyczaj większe bezpieczeństwo.

„Rodzicom często się wydaje, że fotelik w kształcie jaja jest za mały dla dziecka”.

Warto zapłacić więcej za bezpieczeństwo

Lepiej unikać tanich, mało znanych marek. Firmowe produkty przechodzą rzetelne testy tj. co roku są badane przez niezależne organizacje pod kątem materiałów z jakich są wykonane, aż po ich poziom bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o koszt, ceny fotelików typu jajo zaczynają się od 800 pln. Kategoria od 9 do 18 kilogramów jest specyficzna, ponieważ wszystkie testy regularnie wygrywa model, który wygląda jak duże jajo i umożliwia przewożenie dziecka w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Warto podkreślić, że ten typ fotelika jest obowiązkowy w Skandynawii dla dzieci do czwartego roku życia, gdzie odnotowano najniższą śmiertelność najmłodszych w wypadkach samochodowych.

Kolejnym kryterium, które w ostatnim czasie jest coraz częściej brane pod uwagę, jest ISOFIX, nowoczesny system mocowania fotelików, zgodny z nową europejską normą ECE R129. System ISOFIX jest praktycznym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie i pewne zamontowanie fotelika w samochodzie bez użycia pasów bezpieczeństwa.

Lepiej zainwestować

Dobrej jakości fotelik to całkiem spory wydatek w napiętym rodzinnym budżecie.  Dlatego można ulec pokusie zakupu tańszego ale używanego. Specjaliści przestrzegają  przed takim krokiem, jeden z nich mówi: „Kupiłabym fotelik tylko od kogoś znajomego, wiedząc, jak się z nim obchodził. Trzeba bowiem pamiętać, że tworzywo się zużywa. Jeśli fotelik był używany przez pięć lat, w upalne lata i mroźne zimy, trudno wymagać, żeby był wysokiej jakości. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, lepiej więc wybrać nowy, nieużywany - w końcu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka” - przekonuje specjalistka. „Fotelik na pewno trzeba wypróbować w sklepie. Jeśli decydujemy się na model z przedziałem od 9 do 36 kilogramów, warto również zwrócić uwagę na pokrowiec. Liczmy się z tym, że jeśli ma być używany przez dziesięć lat, powinien być wytrzymały. ‘’Często widuję foteliki, którym dałabym pół roku żywotności. Poza tym za nowe pokrowce zwykle trzeba słono zapłacić. Początkowa inwestycja z czasem się zwróci. Zakup części zamiennej to niekiedy wydatek rzędu połowy ceny nowego fotelika” - ostrzega ekspert.

„Początkowa inwestycja z czasem się zwróci”.

Dzieci wozimy na tylnym siedzeniu

Na zakończenie nasza specjalistka zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. „Nie należy wozić dzieci na przednim siedzeniu. Widuję czasem mamy, które wożą dzieci z przodu, co tłumaczą różnymi wymówkami, między innymi taką, że z tyłu dziecko będzie płakało. Przepisy wprawdzie na to pozwalają, ale nie jest to bezpieczne. Żadne dziecko jeszcze nie ucierpiało od płaczu w foteliku na tylnym siedzeniu, ale wiele przepłaciło życiem nieuwagę rodziców. Fotelik typu jajo najlepiej umieścić z tyłu, na siedzeniu za kierowcą. Fotelik umieszczony z przodu może rozpraszać kierowcę podczas jazdy” - dodaje.

Jak zatem wybrać fotelik?

Kupując fotelik, pamiętaj o następujących zasadach:

 • Wybierz nowy fotelik, nie ryzykuj zakupu fotelika nieznanego pochodzenia
 • Bardziej opłaca się kupić jedną, dobrej jakości rzecz niż kupować kilka rzeczy z niższej półki
 • Fotelik powinien przejść crash-testy i mieć ISOFIX
 • Przedział wagowy powinien być możliwie najmniejszy
 • Fotelik dobiera się według wagi, nie według wieku:
  • Dla noworodka do 13 kilogramów - fotelik typu jajo
  • Dla dziecka siedzącego (do ok. 4 lat) - fotelik na 9 – 18 kilogramów
  • Fotelika z przedziałem 9 – 36 kilogramów mogą używać dzieci do 12 roku życia

Przeczytaj też, jak urządzić pokój dla malucha

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3