Dziecko Szkoła 5 pomysłów na smaczne śniadanie na dobry początek dnia w szkole

Rano jednak często brakuje nam czasu i budzik dzwoni jakoś za wcześnie. Dzieci ubierają się, przygotowują swoje rzeczy i Ty musisz w kilka chwil wpaść na jakiś cudowny pomysł, by nakarmić je smacznym i zdrowym śniadaniem, które trzeba jednak najpierw przyrządzić i zaserwować.

Śniadanie powinno mieć swoje niezmienne i stałe miejsce w ciągu dnia, a nie być tylko posiłkiem, który dzieci zabierają z sobą w drzwiach i w pośpiechu pochłaniają biegnąc do szkoły. Powinniśmy na nie znaleźć czas, choć być może będzie to od nas wymagać ustawienia budzika o dziesięć minut wcześniej. W perspektywie długoterminowej takie poświęcenie jednak jednoznacznie się opłaci.

Jeśli stworzysz z śniadania rytuał, nakryjesz stół z talerzykami i kubeczkami i zjesz śniadanie wraz z dziećmi, one już od wczesnego dzieciństwa nauczą się, że śniadaniu należy poświęcać należytą uwagę. Dzieci w ten sposób zrozumieją i na własnej skórze przekonają się, że śniadanie to nie tylko jakaś szybka przesiadka w drodze pomiędzy domem i szkołą. Bądź wzorem dla swoich dzieci i nie pij porannej kawy z kluczami od samochodu w ręku!

Podstawą są owoce, nabiał i węglowodany

Doskonałe śniadanie powinno zawierać trzy podstawowe składniki:
Po pierwsze, produkty mączne, które zaopatrzą dziecko w węglowodany. Mogą one występować w postaci chleba, produktów zbożowych, czasami nawet domowego ciasta.

Po drugie powinieneś dzieciom na talerz przemycić owoce, które są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Nie muszą one zjeść całej sztuki, ale z kilkoma plasterkami mandarynki, pomarańczy, jabłka lub banana powinny sobie poradzić.

Po trzecie, w diecie dziecka nie powinno zabraknąć nabiału, ponieważ zawiera on sporo wapnia i białka. Szklanka mleka, jogurt lub ser spiszą się tu doskonale.
Nie powinniśmy także zapominać o odpowiednim nawadnianiu. Zapotrzebowanie na płyny najlepiej zaspokoi czysta woda, na przykład z dodatkiem cytryny lub herbata owocowa, którą dzieci zwykle lubią bardziej, niż wodę. Latem dobrze sprawdzi się herbata miętowa, zimą imbirowa.
Planowanie diety dziecka to dobry pomysł. Nie trzeba natychmiast sporządzać szczegółowych list, jednak może właśnie Twoje dziecko nie daje rady z królewskim śniadaniem zaraz po obudzeniu się. Być może zje trochę w domu, drugą część przed lekcjami a w czasie przerwy znów będzie miało ochotę na małą przekąskę. O tym wszystkim należy myśleć już podczas dużych zakupów. Nawet jeżeli pod koniec tygodnia lodówka będzie świecić pustkami, zawsze miej pod ręką orzeszki, orzechy laskowe, puszki z tuńczykiem a w zamrażarce chleb razowy. W sytuacji krytycznej z tych zapasów wyczarujesz wyśmienity tost.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3