Zdrowy tryb zycia Relaks 5 kroków, które pomogą Ci zrealizować noworoczne postanowienia

Według badań co czwarta osoba wyznacza sobie noworoczne postanowienia. Aż 25% nie jest w stanie w nich wytrwać choćby miesiąc. 50% rezygnuje pod koniec marca, a jedynie 25% wierzy, że postanowienie uda się zrealizować. Kobiety najczęściej stawiają sobie za cel zrzucenie zbędnych kilogramów i trzymanie się zasad zdrowego stylu życia. Mężczyźni postanawiają rzucić palenie lub unikać alkoholu.

Jadłospis: mniej kilogramów i więcej energii już po tygodniu

Nie musisz, ale chcesz

Jeśli co roku zastanawiasz się, jakie postanowienie noworoczne sobie wyznaczyć, być może jesteś niewolnikiem czasownika „muszę”. „Muszę schudnąć”, „Muszę przestać palić”, „Muszę ćwiczyć” i tak dalej. Podświadomie traktujesz to jako coś, co robisz pod przymusem i niechętnie. Zastąp „muszę” słowem „chcę”. Idź jeszcze dalej i sformułuj pozytywny argument dla swojego postanowienia, np. dlaczego chcesz schudnąć. „Chcę schudnąć, ponieważ chcę świetnie wyglądać”. Nigdy nie rób zbyt wielu postanowień naraz. Spisz je na kartce i wybierz te, które są dla Ciebie najważniejsze. Trudno będzie Ci spełnić więcej niż dwa noworoczne postanowienia.

5 kroków do sukcesu

Co jest ważne przy robieniu postanowień?

Konkret. Postaraj się możliwie szczegółowo określić swój cel. Im konkretniejszy, tym łatwiej będzie Ci go zrealizować, ponieważ będziesz wiedzieć, jak do niego podejść i opracujesz własny system realizacji. Dokładnie wiesz, co trzeba zrobić, aby poprzez realizację mniejszych celów dotrzeć do najważniejszego.

Wymierność. Określ swój cel tak, aby był wymierny. Gdy go osiągniesz, zmiany będą widoczne.

Osiągalność. Twój cel musi być realistyczny i możliwy do osiągnięcia.

Nagroda. Powód postanowienia powinien być naprawdę ważny, a realizacja celu będzie dla Ciebie nagrodą. Warto sobie zaplanować nagrody za realizację mniejszych celów, aby zmotywować się do działania. Wymyśl jakieś małe przyjemności za realizację celów cząstkowych i przygotuj „główną nagrodę” po osiągnięciu tego najważniejszego.

Monitorowanie zmian. To kryterium przypomina nieco wymierność, ale oznacza, że przez cały czas będziesz śledzić cząstkowe sukcesy. Często postanowienie jest dużym zobowiązaniem, a jego realizacja zajmuje więcej niż miesiąc. Dlatego można podzielić czas realizacji na etapy i rozplanować postanowienie na cały rok. Jeśli zamierzasz schudnąć 30 kilogramów, dla lepszej motywacji załóż, że będziesz pozbywać się nadwagi w tempie 2 kilogramy na miesiąc. W ten łatwiej monitorować realizację postanowienia, które zarazem stanie się bardziej realne.

Jeśli wybierzesz metodę małych kroków, istnieje większa szansa, że dotrwasz do celu.

Napisz swoje postanowienie

Zapisane postanowienie umieść w widocznym miejscu. Wymarzony cel miej codziennie przed oczami. W ten sposób będziesz sobie o nim przypominać. Możesz do niego dodać zdjęcia lub ilustracje albo coś, co zmotywuje Cię do działania.

Jeśli wytrzymasz przez 3 tygodnie, zwyciężyłeś

Nie odkładaj realizacji na później, od razu przystąp do działania. Zaczynając, będziesz musiał zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki. Żeby łatwiej zrealizować postanowienie, trzeba z niego zrobić nawyk. Czynność, nad którą z czasem nie będziesz się zastanawiać, bo stanie się automatyczna. Aby jakaś czynność stała się automatyczna, potrzeba 21 dni, żeby mózg się przyzwyczaił. Wytrwaj trzy tygodnie w swoim postanowieniu, a Twoje życie zacznie się zmieniać.

Ćwicz deskę codziennie, a po 30 dniach będziesz mieć płaski brzuch

Co jeszcze może pomóc w realizacji postanowienia?

Unikaj pokus

Jeśli zamierzasz schudnąć, unikaj regałów ze słodyczami w sklepie. Jeśli chcesz rzucić palenie, omijaj sytuacje, których nie wyobrażasz sobie bez papierosa.

Ułatw sobie drogę  

Postanowiłeś sobie, że będziesz ćwiczyć? Zawsze trzymaj przy drzwiach przygotowaną torbę z rzeczami na siłownię, tak żeby móc ją chwycić i wybiec z domu.

Wszystko spisuj

Notuj postępy w dzienniczku. Inna opcja to portale społecznościowe, na których mogą Cię motywować i wspierać przyjaciele.

Swoim postanowieniem podziel się z rodziną i przyjaciółmi

Im więcej osób będzie wiedziało o postanowieniu, tym większy będzie ciężar zobowiązania i tym bardziej będzie Cię to motywować do działania.

Szukaj pozytywnych wzorów

Znajdź kogoś, komu udało się to, czego chcesz dokonać, obserwuj go i przypominaj sobie jego historię, choćby codziennie.

5 kroków, które pomogą Ci zrealizować noworoczne postanowieniaOdkładasz na później nawet prokrastynację? 8 rad, jak się jej oprzeć

  

Źródła: wikihow.cz, magazin.ceskapojistovna.cz, zena.aktualne.cz

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3