Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia 3 sposoby zapobiegania kontuzjom na rowerze

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Jest to zdrowa aktywność aerobowa, która dodatkowo ma pozytywne skutki dla środowiska, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną.

Z drugiej strony ma swoje wady. Są to upadki, bóle dolnej części kręgosłupa, kolan, nadgarstków, szyi, ścięgna Achillesa, stóp. Urazy to ciemna strona jazdy na rowerze. Choć przed niektórymi nie sposób się ustrzec, profilaktyka możliwych do przewidzenia kontuzji pozostaje w naszych rękach.

Kupujesz nowy rower? Nie kieruj się tylko ceną, zwróć uwagę na jakość

3 sposoby zapobiegania kontuzjom na rowerze

1. Zoptymalizuj postawę i uniknij bólu kolan

Zdarza się, że podczas jazdy na rowerze nie dbamy o odpowiednią postawę. Jeśli stopy nie są prawidłowo położone na pedałach, mogą pojawić się bóle kolan, które czasami kończą się nawet stanem zapalnym. Podczas jazdy na rowerze kolana nie powinny być skierowane do środka ani na zewnątrz. Warto także słuchać swojego ciała i nie zmuszać się do zbyt dużego wysiłku.

2. Nie zapominaj o rozgrzewce, dzięki której możesz zapobiec zerwaniu ścięgna Achillesa

To dość częsta kontuzja u rowerzystów. W większości przypadków do zerwania dochodzi około 2 - 6 cm powyżej pięty, w miejscu, gdzie jest najmniejsze zagęszczenie naczyń włosowatych. Jeśli ścięgno jest często forsowane, stopniowo ulega degeneracji i staje się bardziej podatne na nagłe kontuzje. Zerwania ścięgna nie zapowiadają żadne dolegliwości bólowe, ale gdy do niego dojdzie, konieczna jest długa, trwająca od 3 do 12 miesięcy, rekonwalescencja. Choćby już z tego powodu taka kontuzja jest bardzo nieprzyjemna.Najczęściej zerwanie następuje z powodu niedostatecznej rozgrzewki, dużego wysiłku lub na skutek niedoleczonych stanów zapalnych. Przed każdym wyjściem na rower staraj się zapewnić organizmowi odpowiednią rozgrzewkę, a po powrocie zadbaj o rozciąganie.

3. Wzmocnij plecy dzięki odpowiednim ćwiczeniom i ogranicz ryzyko dolegliwości bólowych

Bóle w dolnej części kręgosłupa najczęściej pojawiają się podczas długiej jazdy na rowerze i mogą przejść w stan przewlekły. Regularne ćwiczenia pozwalają wzmocnić mięśnie kręgosłupa i zniwelować dolegliwości. W przypadku powtarzającego się bólu najlepiej skonsultować się ze specjalistą i upewnić się, czy podczas jazdy na rowerze nie dochodzi do przeciążenia i czy masz prawidłową postawę.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3