Zdrowy tryb zycia Relaks 3 propozycje niecodziennych prezentów na Dzień Matki

Skąd wziął się Dzień Matki?

Dzień Matki był obchodzony już w starożytnej Grecji. Był on poświęcony Rei, matce bogów, a wraz z nią wszystkim matkom. W późniejszym okresie matki czczono także w innych kulturach, a po roku 1600 święto to nabrało charakteru religijnego. Było wówczas obchodzone w czwartą niedzielę po Wielkanocy. Wszyscy mieli tego dnia wolne, aby móc odwiedzić swoje matki.


W 1872 roku, z inicjatywy Julii Ward Howe, Dzień Matki po raz pierwszy był obchodzony w Bostonie, jednak ogłoszenie go oficjalnym świętem oraz nadanie mu międzynarodowego rozgłosu zawdzięczamy dopiero Annie M. Jarvis, która w 1907 roku zaczęła walczyć o ustanowienie Dnia Matki, a jej starania zakończyły się sukcesem w 1914 roku, kiedy to prezydent Wilson uznał Dzień Marki za oficjalne święto. Od tamtej pory w USA obchodzi się Dzień Matki zawsze w drugą niedzielę maja. Jarvis wybrała tę datę na cześć swojej zmarłej matki.


W Polsce Dzień Matki świętowany jest 26 maja i jesteśmy jedynym krajem na świecie, w którym obchodzi się wtedy ten dzień, bez względu na dzień tygodnia. Po raz pierwszy na ziemiach polskich świętowano go w 1914 roku w Krakowie, kiedy to został zorganizowany skromny piknik na cześć matek uczniów męskiego gimnazjum. W kolejnych latach powtórzył go szereg szkół w mieście, a później zwyczaj przyjęła reszta regionów.

W większości krajów na świecie mamy obchodzą swoje święto w drugą niedzielę maja, na Węgrzech zaś już w pierwszą niedzielę maja.

A jakim prezentem możemy zaskoczyć nasze mamy, jeśli nie chcemy sięgać po klasykę w postaci kwiatów i bombonierki?

Karneciki

Własnoręcznie przygotuj karneciki mające funkcję bonów lub voucherów, które ułatwią i uprzyjemnią mamie codzienność. Mogą dotyczyć mycia naczyń, odkurzania czy choćby gotowania. Radość sprawią jej także ozdobne karteluszki z propozycją uścisku, buziaka czy wspólnie spędzonego dnia.

Dzień w towarzystwie mamy

Pokaż mamie, że w tym dniu jesteś tylko dla niej! Przygotuj jej śniadanie, zabierz ją do muzeum lub galerii, zaproś na obiad, a popołudniu lub wieczorem weź ją do kina, oczywiście z popcornem i orzeźwiającym napojem!

Album fotograficzny

Najpiękniejszym prezentem dla każdej mamy są wspomnienia. Szkoda, że w dzisiejszych czasach prawie wszystkie zdjęcia przechowujemy w formacie cyfrowym. I choćby z tego powodu doskonałym prezentem może być piękny, wzruszający i śmieszny album pełen rodzinnych wspomnień i, oczywiście, króciutkich podpisów. Kolekcję zdjęć można urozmaicić wierszami z okazji Dnia Matki, dzieci mogą w albumie coś narysować, żeby podarunek miał bardziej osobisty charakter.  

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3