Dziecko Noworodek 15 rad, jak wybrać odpowiednie kosmetyki i pieluchy dla dziecka

Rodzice, zwłaszcza ci świeżo upieczeni, każdego dnia mierzą się z trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór odpowiednich produktów dla swojego dziecka.Sklepy oferują tak dużo artykułów dla dzieci, że wybór jest naprawdę trudny. Nawet zakup tak trywialnej rzeczy, jak pieluchy czy kosmetyki dla dzieci może okazać się sporym wyzwaniem. Nie wystarczy pójść do sklepu i wziąć pierwszą lepszą rzecz z półki. Trzeba zwrócić uwagę na rozmiar, praktyczność, a w przypadku kosmetyków także na to, czy produkt nadaje się do delikatnej skóry dziecka. Warto przeczytać także skład... A na samym końcu jest jeszcze cena. Chcemy, żeby rodzicielstwo było jak najmniej stresujące, dlatego przygotowaliśmy dla rodziców zestawienie, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie pieluch i kosmetyków dla dzieci.

Kryteria wyboru pieluszek

Przy wyborze odpowiednich pieluszek w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wiek i wagę dziecka. Inne kryteria, na które warto zwrócić uwagę, mają mniejsze znaczenie.  

Wybór pieluszek dla noworodka

W porównaniu ze starszymi dziećmi noworodki robią malutki bałagan w pieluszce, ponieważ są karmione samym mlekiem. Przyjmują więcej płynów, co wpływa na częstotliwość siusiania. Do piątego dnia życia wystarcza 4 – 5 pieluch na dzień, później dziecko będzie zużywać ich nawet 7 – 10 na dobę. Chłonność pieluchy nie odgrywa zbyt dużej roli, jeśli i tak trzeba ją zmieniać mniej więcej co trzy godziny. Niektóre pieluchy dla noworodków mają specjalnie wyprofilowany przód, który nie narusza pępka.

Pieluchy dla maluchów od 6 miesiąca życia

Półroczne dzieci przechodzą już na normalny pokarm, co wpływa na zawartość pieluszek. Z tego powodu wybieraj raczej dobrze dopasowane i nieprzepuszczalne pieluchy. Sprawdzą się one także nocą, ponieważ dziecko w tym wieku często przesypia już całą noc. Warto wypróbować specjalne pieluchy na noc, które są bardziej chłonne, dzięki czemu dziecko może spać bez nieprzyjemnego uczucia mokrej pieluchy.

Pieluchy dla rocznych i dwuletnich dzieci

W tym wieku dzieci raczkują, wspinają się, chodzą i uprawiają wszelki ruch. Z tego powodu należy wybierać pieluchy z elastycznymi, ale dobrze przylegającymi brzegami. Trzeba się także przygotować na więcej kupek i częstsze siusianie. Postaraj się, aby dziecko nie miało na sobie brudnej pieluszki ani minuty dłużej niż to konieczne. Inaczej mogą się pojawić nieprzyjemne problemy dermatologiczne. Można też rozważyć przejście na pieluszki tetrowe, co w ostatecznym rozrachunku jest bardziej ekonomiczne.

Pieluchy dla dwulatków i starszych dzieci

Uczenie samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych znacznie ułatwią dziecku pieluchomajtki. Dziecko może je samo zdejmować i zakładać, a jeśli przytrafi mu się niespodzianka, pieluszka ją utrzyma.

Cena pieluch

Pieluchy i kosmetyki dla dzieci to dla rodziców wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Cena jest zatem kluczowym kryterium wyboru. Choć tak naprawdę powinna być najmniej istotnym aspektem przy podejmowaniu decyzji. Nawet tanie pieluchy jednorazowe mogą się sprawdzić i odwrotnie – te najdroższe mogą się okazać zbyt kosztowną inwestycją. Z tego powodu na początek warto wybierać mniejsze, choć mniej ekonomiczne opakowania, żeby przetestować produkt. Być może na noc lepsze będą markowe, a na dzień wystarczą tańsze.

Jeśli zdecydujesz się na pieluchy tetrowe, przygotuj się na sporą inwestycję początkową. Później koszty będą znacznie niższe, ponieważ wystarczy już tylko prać i kupować większe majtki.

Praktyczny wymiar docenią dorośli

Pod względem praktyczności zdecydowanie wygrywają pieluchy jednorazowe. Wystarczy przewinąć dziecko, wyrzucić pieluchę i załatwione. Pieluchy z materiału wymagają znacznie więcej zachodu, ponieważ trzeba je namoczyć, wyprać, powiesić i ewentualnie wyprasować. Wielu rodziców decyduje się na kompromis: w domu zakłada dziecku pieluchy z materiału, a na spacery i w podróży – jednorazowe.

Ważnym aspektem praktycznym jest również sposób zakładania. Wkładane pieluchy przypominające majtki są polecane dla dzieci, które uczą się korzystać z nocnika. Mogą one same zdjąć i założyć taką pieluchę, co, oczywiście, zasługuje na Twoją pochwałę.

Rozmiar pieluchy wybieraj według wagi dziecka

Podobnie jak dorośli, którzy w ciągu dnia nawet nie myślą o tym, że mają na sobie bieliznę, maleństwa również nie powinny odczuwać żadnego dyskomfortu z powodu pieluszki. Odpowiedni rozmiar to podstawa bezpieczeństwa i komfortu dziecka. Za mała pieluszka będzie podrażniać delikatną skórę, a maluch będzie niespokojny. Za duża z kolei nie utrzyma tego, co powinna i będzie się zsuwać.

Dobra rada: dzieci w tym samym wieku niekiedy noszą różne rozmiary, dlatego pieluchy należy wybierać według wagi dziecka, a nie wieku.

Komfort dla skóry

Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa. Niektóre dzieci mają wręcz nadwrażliwą skórę. Sam materiał, z którego wykonana jest pielucha oraz chemikalia w niej zawarte mogą wywoływać reakcje alergiczne, pieluszkowe zapalenie skóry, swędzenie i pieczenie. Jeśli tylko zauważysz zaczerwienienie na skórze w miejscach kontaktu z pieluszką, przynajmniej na jakiś czas zrezygnuj z pieluszek jednorazowych i zacznij używać tetrowych, nawet podczas spacerów i w podróży. Po pewnym czasie można wrócić do pieluszek jednorazowych, ale na wszelki wypadek lepiej sięgnąć po inną markę.

Wybór prawidłowych kosmetyków dla dzieci ułatwi lekarz oraz skład produktu

Wybór kosmetyków do skóry delikatnej i wrażliwej jest chyba jeszcze trudniejszy niż kupowanie pieluch. Szczególnie jeśli skóra dziecka jest przewrażliwiona i reaguje alergią na niektóre produkty.

Zapytaj o radę pediatrę

Lekarze w praktyce spotykają się z różnymi reakcjami alergicznymi u dzieci, dlatego wiedzą, które produkty częściej podrażniają skórę maluchów, a które warto polecić. Nawet jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą, nie występują wysypki i zaczerwienienia, zapobiegawczo dobrze jest zapytać lekarza pediatrę czego na wszelki wypadek unikać.

Czytaj skład kosmetyków

Każdy produkt ma skład na etykiecie. Składniki są umieszczone malejąco według zawartości procentowej w produkcie. To znaczy, że te, których jest najwięcej, podaje się na samym początku. Produkty zawierające wyciąg z aloesu, olej migdałowy, oliwę lub inny naturalny olej nie powinny podrażniać. Oleje nawilżają skórę, odżywiają i zapobiegają przesuszeniu.

Nie kupuj kosmetyków zawierających:

  • kwasy BHA
  • triclosan
  • oksybenzon
  • hydantoinę (DMDM)
  • kwas borowy (E284)
  • bronopol (2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol)

Wybieraj kosmetyki nieperfumowane. Twoje dziecko może nie będzie pachniało z daleka, ale za to nie będzie poirytowane z powodu zbyt intensywnego zapachu i zmniejszysz w ten sposób ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Skórze wrażliwej mogą zaszkodzić także surfaktanty, emulgatory i konserwanty.

Wybieraj produkty przeznaczone dla dzieci

Mydła, szampony, mleczka do ciała i inne kosmetyki dla dzieci podlegają znacznie bardziej surowym kryteriom kontroli niż kosmetyki dla dorosłych, dlatego są bardzo delikatne dla skóry. Ręczniki także powinny być mięciutkie, żeby nie podrażniały skóry dziecka.


7 pomysłów, jak sprawić, by kąpiel stała się wspaniałą zabawą.


Źródła: beingtheparent.com, kaboutjie.com, parents.com, thebump.com, izdravie.sk, mojalekaren.skWydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3