Dziecko Noworodek 12 obliczy malucha: Wszystkich tych rzeczy uczy się w ciągu jednego roku!

Niemowlęta są niesamowite. Przychodzą na świat, w którym wszystko jest dla nich nowe, a najlepszymi przewodnikami po świecie są rodzice. Na początku są zupełnie bezbronne, ale wystarczy rok, by poczyniły olbrzymie postępy!

Pierwszy miesiąc

W ciągu pierwszych tygodni niemowlę instynktownie adaptuje się do otoczenia: wodzi oczami za światłem, kiedy słyszy hałas, reaguje wyciąganiem rączek i nóżek, a jeśli pogładzimy je po policzku, obraca główkę i otwiera buzię. Uporczywy płacz jest jego jedynym sposobem komunikacji. W większości przypadków chce nam dać do zrozumienia: „jestem głodny”, „czuję się samotny”, „jest mi zimno”, „jest mi gorąco”, „zmień mi pieluchę”. Gdy dziecko płacze, należy wziąć je na ręce bez obaw o nadmierne rozpieszczanie. Nie płacze przecież po to, żeby nas zirytować. Po prostu nie umie się inaczej porozumieć.

Drugi miesiąc

Wreszcie jakieś emocje! Maleństwo zaczyna się uśmiechać, na przykład na widok mamy. Wydaje pierwsze dźwięki, aby zwrócić na siebie uwagę opiekunów. Potrzebuje bodźców – trzeba do niego mówić, okazywać mu czułość i zapewnić poczucie, że jest kochane. Obecność rodziców ma w tym okresie kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga dziecku interpretować otaczający go świat.

Trzeci miesiąc

Maluch zaczyna się interesować rzeczami, które znajdują się w jego w bezpośrednim otoczeniu. Uwagę dziecka przykuwają w szczególności bodźce wzrokowe. Z radością obserwuje poruszające się przedmioty i jasne kolory, a gdy podamy mu palec, zaciska rączkę w piąstkę. Obserwując ten refleks, lekarz może ocenić stopień rozwoju psychomotorycznego w ciągu pierwszych miesięcy życia.

Czwarty miesiąc

Dziecko potrafi utrzymać główkę i zaczyna oglądać własne rączki, poruszać przedmiotami i chwytać je. Często się śmieje, interesuje się ludźmi i nie lubi przebywać w samotności.

Piąty miesiąc

Wydaje więcej dźwięków i chętnie nimi eksperymentuje. Lubi słuchać samo siebie - można wówczas usłyszeć dźwięki w rodzaju aaaah, awa, nga i tym podobne. Potrafi chwytać przedmioty i wkłada je do ust. Odwzajemnia uśmiech i nie kryje radości na widok butelki z mlekiem. Niemowlęta w tym wieku wciąż jednak czują się bezbronne, a od rodziców wymagają zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i czułości. Gdy coś się zdarzy, na przykład zobaczymy kupę w pieluszce, powinniśmy się zająć sprawą bez okazywania zniecierpliwienia.

Szósty miesiąc

Dziecko umie się już obrócić na brzuszek i robi to samodzielnie. Nabywa nowych umiejętności ruchowych – chwyta butelkę, przekłada przedmioty z ręki do ręki, zaczyna wyciągać rączki, gdy chce, żeby wziąć je na ręce. Powoli traci zainteresowanie swoimi rączkami i zaczyna dotykać nóżek, które wpycha do ust. Kolejnym źródłem radości są wyrzynające się pierwsze ząbki, z powodu których rodziców prawdopodobnie czeka kilka bezsennych nocy.

Siódmy miesiąc

To czas, w którym rodzice dostrzegają najszybszy postęp. Dzięki rozwojowi mięśni dziecko jest w stanie siedzieć bez podparcia. W pozycji na brzuszku potrafi podnieść tułów, opierać się o ramiona i sięgać po przedmioty, które je zainteresują. Choć słowa, które wypowiada, na razie nie mają znaczenia, maleństwo rozumie coraz więcej naszych komunikatów i chce nas słuchać, dlatego powinniśmy mu odpowiadać, gdy próbuje się z nami porozumieć.

Ósmy miesiąc

Dziecko umie się już obrócić na oba boki bez pomocy opiekuna i lubi się bawić na ziemi. Zaczyna wyrażać swoje uczucia i boi się nieznajomych, czasami nawet płacze na ich widok, co jest zupełnie normalne. Strach przechodzi, gdy nieznajomy przybliża się powoli, woła dziecko po imieniu, przemawia do niego łagodnym tonem. Jeśli początkowy lęk uda się zażegnać, można się pobawić z maluchem, ale lepiej unikać gwałtownych ruchów.

Dziewiąty miesiąc

Obgryza przedmioty i uwielbia rzucać je na ziemię, żeby można ich było szukać. Może siedzieć bez podparcia przez 15 minut. Niektóre dzieci potrafią się już utrzymać przez chwilę na własnych nóżkach. Większość zaczyna raczkować, co jest wyjątkowo pozytywne dla rozwoju psychomotorycznego. Jeśli dziecko jeszcze nie raczkuje, można je do tego zachęcić kładąc je na kocu i zostawiając w pewnej odległości od niego przedmiot, który wzbudzi jego ciekawość, na przykład ulubioną zabawkę.

Dziesiąty miesiąc

Dla rodziców zabawa zaczyna się dopiero wówczas, gdy dziecko staje na własnych nogach, przytrzymując się różnych przedmiotów. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, jeszcze bardziej niż dotychczas. Zaczyna też wymawiać pierwsze dwusylabowe słowa, takie jak mama i tata. Potrafi pozdrawiać, naśladując osoby machające dłonią. Uwielbia dźwięki wydawane przez różne przedmioty – szeleści papierem, zrzuca przedmioty na ziemię, uderza łyżką w garnek. Rodzice muszą się uzbroić w cierpliwość i pozwolić dziecku pohałasować. Wiedza, którą nabywa poprzez własne doświadczenie, jest dla niego niezmiernie ważna.

Jedenasty miesiąc

Wymawia pierwsze krótkie słowa i zna znaczenie wyrażeń takich jak „daj mi”, „weź” czy „nie”. Zaczyna samo chodzić, opierając się o meble lub korzystając ze wsparcia osoby dorosłej. Warto cierpliwie poczekać, jeśli maluch jeszcze nie nauczył się chodzić. Nie trzeba go ponaglać, jeśli sam tego nie chce.

1 rok

Jeśli dziecko jeszcze nie raczkowało, możliwe, że w tym wieku od razu zacznie stawiać pierwsze kroki. Mówi się, że raczkujące dzieci zaczynają chodzić później, ponieważ ich potrzeba odkrywania świata została już zaspokojona. Ma wszystko, co potrzebne do odkrywania otaczającego świata – umie wstać, przytrzymać się, zrobić krok, a gdy się zmęczy, siada na ziemi. Coraz większą przyjemność sprawia mu rzucanie przedmiotów na podłogę, potrafi samo pić i używać kciuka oraz palca wskazującego do chwytania drobnych przedmiotów. Próbuje chwycić wszystko, co znajduje na swojej drodze. W tym czasie należy schować przed dzieckiem wszystkie ostre przedmioty i drobiazgi, które mogłoby połknąć. Reaguje na wszelkie na przejawy zainteresowania, odpowiada czułością i radością.


Mały człowieczek sporo uczy się w ciągu pierwszego roku życia. A gdyby tak zastanowić się nad tym, co sami zrobiliśmy w ciągu roku...

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3