Dziecko Ciąża 12 najczęstszych dolegliwości ciążowych

1. Ciągłe zmęczenie

Podczas ciąży twoje ciało pracuje ciężej, a przepływ krwi stale się zwiększa. Przyspieszony jest również metabolizm. Nic więc dziwnego, że stale czujesz się przemęczona. Jak najczęściej odpoczywaj, pamiętaj też, że drzemki i wczesny sen potrafią zdziałać cuda.

2. Świąd

Stale nawilżaj swoje ciało, używając balsamów i lotionów, a także olejków do kąpieli. Rozstępy są niczym zmarszczki: tylko dobre geny i odrobina szczęścia są w stanie ochronić cię przed ich występowaniem; jednak kremy i preparaty o mlecznej konsystencji pomagają nawodnić skórę. Jeśli od około czterech miesięcy towarzyszy ci ogólny świąd skóry lub jeśli swędzą cię dłonie i stopy, być może zmagasz się z cholestazą ciężarnych. Jest to łagodna choroba wątroby, która wymaga interwencji lekarza ogólnego.

3. Skurcze nóg

Bolesne skurcze nóg, występujące zwłaszcza nocą, mogą wynikać z dużej ilości estrogenu, którego produkcja stale rośnie. Wymasuj łydki lub wykonaj proste ćwiczenie rozciągające, jak najbardziej odchylając stopy do siebie. Warto spożywać spore ilości mleka, aby podnieść poziom wapnia w swoim organizmie.

4. Opuchnięte stopy i kostki

Obrzęk spowodowany jest retencją i nieprawidłowym gromadzeniem się płynu w międzykomórkowej przestrzeni nóg. Podwyższone jest ciśnienie żylne, przez co najbardziej cierpią stopy. Stań prosto i zacznij poruszać nogami, zwłaszcza łydkami – w ten sposób krążenie krwi wróci do normy. Pomocne może okazać się też noszenie płaskiego obuwia; unikaj ciasnych skarpet i butów. Jeśli niespodziewanie opuchlizna pojawi się także na twarzy i dłoniach, skontaktuj się z lekarzem. Może to być oznaką przedrzucawkowego stanu nadciśnienia tętniczego.

5. Żylaki kończyn dolnych

To jedna z częstych dolegliwości, na jakie cierpią ciężarne kobiety. Za powstawanie żylaków odpowiedzialne są nadmiernie wydzielane hormony płciowe – między innymi progesteron. Czasem skłonność do powstawania żylaków jest dziedziczna. Noś uciskowe, ciążowe rajstopy, a przede wszystkim stale poruszaj nogami, by utrzymać prawidłowe krążenie krwi. Po ciąży żylaki kończyn dolnych znikają lub stają się mniej widoczne.

6. Bóle głowy

W pierwszym trymestrze bóle głowy wywoływane są przez nadmierną produkcję estrogenu. Mogą utrzymywać się przez parę tygodni. Pomocny może okazać się masaż karku w wykonaniu partnera albo okład z lodu. Unikaj aspiryny i innych tabletek przeciwbólowych – chyba że przepisał ci je lekarz. Jeżeli nieustające bóle głowy uważasz za powód do obaw, skonsultuj się ze specjalistą – bez względu na to, w którym jesteś miesiącu ciąży.

7. Obolałe piersi

Twoje piersi mogą wydawać się pełniejsze i wrażliwsze na dotyk – dzieje się tak, ponieważ już kilka tygodni po poczęciu dziecka zaczynają przygotowywać się do nowej roli, jaką będzie karmienie. Spraw sobie dobrze dopasowany biustonosz bez fiszbin, który zawsze będzie wygodnie cię opinał, nawet przy kolejnych zmianach zachodzących w ciele. Być może stanik powinien mieć większy rozmiar – nie jest tajemnicą, że piersi rosną podczas ciąży.

8. Zaparcia i kłopoty z hemoroidami

Wzrost progesteronu oraz dziecko uciskające cię w okolicy żołądka mogą podrażniać twoje jelita. By uniknąć zaparć, przyjmuj dużo płynów (zwłaszcza wody), a także jedz owoce i warzywa. W przypadku kłopotów z hemoroidami skontaktuj się z lekarzem lub po prostu wybierz się do apteki.

9. Zespół cieśni kanału nadgarstka

Jest to stan chorobowy wywołany przez retencję wody w organizmie i powodujący ucisk nerwu w okolicy nadgarstka. Palce drętwieją, towarzyszy im uczucie mrowienia. Objawy te pogarszają się wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży. Pomocna może okazać się opaska usztywniająca nadgarstek, choć nie zawsze jest ona potrzebna. To nietypowe schorzenie ustępuje bezpośrednio po porodzie.

10. Zgaga

Zgaga jest dolegliwością typową w ostatnich miesiącach ciąży. Powoduje ją progesteron, który osłabia zastawkę przy wejściu do żołądka – w ten sposób niewielka ilość kwasu żołądkowego przedostaje się do przełyku, wywołując uczucie bolesnego pieczenia. Unikaj dań tłustych i smażonych, mocno doprawionych. Obiad postaraj się jeść do godziny 14:00, a podczas posiłku nie pij zbyt dużo płynów. Aby zapobiec zgadze, podkładaj dodatkową poduszkę pod głowę, gdy idziesz spać. Po posiłku spożywaj leki zwalczające nadmierną kwasotę żołądka. Porozmawiaj o nich z lekarzem lub farmaceutą.

11. Krwotoki z nosa

Zwiększony przepływ krwi, który towarzyszy ciąży, skutkuje czasem krwotokami z nosa. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne zlokalizowane w przegrodzie nosa rosną i w końcu zaczynają pękać. Najczęściej występują krwotoki na skutek alergii lub przeziębienia albo przez suchość nosa (na przykład gdy jest zimno). Delikatnie wydmuchuj nos, w trakcie dnia często spożywaj wodę, a kiedy kichasz (oczywiście w chusteczkę!), rozchyl usta.

12. Krwawienie dziąseł

Jest to oznaka poważnego zapalenia. W trakcie ciąży krwawienie dziąseł wiąże się z podwyższonym progesteronem: dziąsła stają się łatwym łupem dla bakterii i kamienia nazębnego. Czyść zęby przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, koniecznie po posiłku, zawsze delikatnie je szczotkując. W razie potrzeby skonsultuj się z dentystą.

Porady dotyczące porannych mdłości

Mdłości występują nie tylko o poranku, czasem są początkiem poważniejszych dolegliwości lub chorób. W niektórych przypadkach towarzyszą kobiecie „tylko” do czternastego tygodnia ciąży, a w innych – znacznie dłużej. Za tradycyjne środki eliminujące poranne mdłości uważa się herbatę imbirową, wywar z rumianku oraz herbatę miętową.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3