Dziecko Noworodek 10 zasad spokojnej kąpieli
 1. Po pierwsze – w zupełności wystarczy, jeśli będziesz kąpać swoje maleństwo kilka razy w tygodniu, a w dniach, gdy nie będzie kąpieli, oczyścisz mu buzię, brzuszek i pupkę.
 2. W momencie, gdy uznasz, że Twój maluszek jest gotowy na codzienną kąpiel, potraktuj ją jako część rutyny – niech będzie to czynność przewidywalna (wiadomo, kiedy się wydarzy) i poprawiająca samopoczucie. Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz, tak by było w zasięgu ręki, i upewnij się, że w łazience jest ciepło.
 3.  Gdy już wszystko masz przygotowane, czas na wanienkę. Możesz użyć wanienki dla dzieci, choć niektórzy rodzice preferują również mycie dziecka w misce (niecce) ze względu na łatwy dostęp do niej dla rodzica i to, że jej wielkość jest dopasowana do noworodka.
 4. By zapobiec oparzeniu dziecka, do wanienki lub miski wlewamy najpierw zimną wodę, a następnie dolewamy ciepłej, aż do uzyskania bezpiecznej temperatury (sprawdź ją za pomocą łokcia lub termometru do kąpieli – woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Jej temperatura powinna się mieścić pomiędzy 36 a 38 °C). Utrzymuj też niski poziom wody – wystarczy około 5-8 cm – i wymieszaj ją, by uniknąć powstawania cieplejszych i zimniejszych miejsc.
 5. Na podłodze łazienki umieść przewijak, a na nim połóż ręcznik. Rozbierz swojego maluszka do pampersa, a następnie owiń go ręcznikiem.
 6. Trzymając dziecko zawinięte w ręcznik na swoich kolanach, użyj waty lub wacików zamoczonych w chłodnej, przegotowanej wodzie i umyj maluszkowi twarz, uszy, okolice oczu i kark, zwracając uwagę na załamanie pod jego podbródkiem i fałdki na karku.
 7.  Następnie rozwiń maluszka z ręcznika, zdejmij mu pampersa i ostrożnie włóż dziecko do wody. Trzymaj rękę stabilnie wokół górnej części pleców bobasa, chwytając jego przeciwne ramię tak, by bezpiecznie opierał się na twoim przedramieniu. Możesz także użyć specjalnej podpórki do wanienki. Nigdy jednak nie pozostawiaj maluszka w wanience bez opieki, nawet na sekundę.
 8. Myj dziecko łagodnym płynem lub żelem do kąpieli o neutralnym pH. Włoski dziecka umyj specjalnym szamponem z formułą „bez łez”. Nakładaj żel wolną ręką, a następnie dokładnie opłucz dziecko. Do pielęgnacji okolic pupy dziecka możesz użyć delikatnego żelu dla maluszków albo dodaj do kąpieli krople olejku migdałowego, który sprawi, że skóra dziecka pozostanie miękka.
 9. Po kilku minutach kąpieli wyjmij ostrożnie maluszka z wody i owiń go szlafroczkiem lub ręczniczkiem. W momencie, gdy skóra noworodka jest sucha, posmaruj ją olejkiem/balsamem dla dzieci, a potem ubierz dziecko w piżamkę.
 10. Jeżeli twój maluszek zawsze płacze w czasie kąpieli, ogranicz liczbę kąpieli do dwóch lub trzech w tygodniu, w inne dni jedynie czyszcząc twarz i pupę maleństwa na przewijaku, używając do tego waty/wacików i chłodnej, przegotowanej wody.

Czego potrzebujesz, by wykąpać niemowlaka

 • Jeśli używasz zwykłej wanny – użyj antypoślizgowej maty lub podpórki dla dziecka
 • Termometru do kąpieli
 • 1 lub 2 czystych, suchych ręczników (przeznaczonych jedynie do użytku dla dziecka)
 • Delikatnego żelu do mycia dla niemowląt
 • Waty lub wacików (nigdy nie wkładaj ich maleństwu do uszu!)
 • Przewijaka, czystego pampersa, kremu do pupy i piżamki
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3